Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Szybki internet będzie dla wszystkich

Rafał Panas
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” realizowany jest w województwach: warmińsko – mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Unia Europejska opłaci 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” realizowany jest w województwach: warmińsko – mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Unia Europejska opłaci 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Za 388 mln zł w całym województwie mieszkańcy będą mieli dostęp do bardzo szybkiego Internetu. Umowę w tej sprawie podpisał wczoraj marszałek województwa i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jednak droga do zakończenia inwestycji nie jest usłana różami.

 

Plan jest taki. Do 2014 roku w całym regionie powstanie światłowodowy szkielet o długości 2 972 km. W każdej miejscowości w której nie ma dostępu do szybkiego Internetu powstanie trzysta węzłów umożliwiających podpięcie do światłowodu. Firmy oferujące dostęp do Internetu skorzystają z węzłów (odpłatnie) i doprowadzą sieć do każdej zainteresowanej rodziny.

Teraz koszty doprowadzenia Internetu do odległych miejscowości są dla nich zbyt wysokie.

- Jak powstanie światłowodowy szkielet to prywatnym przedsiębiorcom będzie się opłacało podłączać Internet - tłumaczył marszałek województwa Krzysztof Hetman (PSL).

- Wszelkie badania potwierdzają, że dostęp do Internetu bardzo wpływa na rozwój przedsiębiorczości, a tego Lubelszczyzna niezwykle potrzeba - stwierdziła Bożena Lubińska – Kasprzak, prezes PARP.

Według badań z 2009 r. w naszym województwie tylko 43 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu (14 miejsce w kraju).

Hetman przyznaje, że wykonanie Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” będzie niezwykle trudna. Pierwsza przeszkoda to czas: unijne pieniądze trzeba wydać do 2015 r.

Zobacz wideo »

– Musimy w tym roku znaleźć wykonawców, a w przyszłym rozpocząć realizację przedsięwzięcia - tłumaczyła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Bieńkowska prosiła Komisję Europejską o szybkie wydanie zgody.

Kolejne przeszkody to góra pozwoleń, jakie trzeba zdobyć żeby opleść województwo światłowodem oraz brak doświadczeń w inwestowaniu publicznych pieniędzy w rynek telekomunikacyjny.

Niemal 2 tys. osób (powyżej 45 roku życia) zostanie również przeszkolonych z korzystania z Internetu.

- Co szósta osoba w wieku powyżej 45 lat nie korzysta z Internetu pomimo posiadania w domu dostępu do niego – mówił Radosław Oryszczyszyn z Uniwersytetu Białostockiego podczas niedawnej konferencji „Cyfrowe Mazowsze 2015: partnerstwo dla modernizacji regionu” (za Polską Agnecją Prasową).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski