Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Za niecałe dwa tygodnie wielka inscenizacja Bitwy nad Bugiem. Dowiedz się więcej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W malowniczej scenerii nadbużańskich łąk w Czumowie nad rzeką odbędzie się inscenizacja Bitwy nad Bugiem, tej, która rozegrała się ponad 1000 lat temu. Organizacja tegorocznego wydarzenia, związana jest z podpisanym niedawno porozumieniem pomiędzy nowo utworzonym oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie - Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej a Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Bitwa nad Bugiem jest jedną z tych najważniejszych, które rozegrały się w czasach wczesnego średniowiecza, wraz z nią wiąże się legenda o Szczerbcu - mieczu koronacyjnym królów polskich. Wg "Powieści minionych lat" Nestora z 1113 roku, miało do niej dość 22 lipca 1018 roku nad rzeką Bug w pobliżu grodu Wołyń. Opis tego wydarzenia możemy również znaleźć w kronikach biskupa Thietmara z Merseburga.

Po raz pierwszy inscenizacja zrekonstruowanej Bitwy nad Bugiem odbyła się trzy lata temu, w roku przypadającej 1000. rocznicy zwycięstwa Bolesława Chrobrego. Wielkie widowisko plenerowe ściągnęło wtedy do Hrubieszowa kilka tysięcy zwiedzających z całej Polski.

- Starannie przygotowany scenariusz, dobór wykonawców inscenizacji oraz dbałość o historyczną i naukową poprawność sprawiły, że Bitwa nad Bugiem 1018-2018 stała się przedsięwzięciem, o którym usłyszały dziesiątki tysięcy osób – wspominają organizatorzy i dodają, że uczestnicy wydarzenia docenili wtedy jego szczególny charakter – imprezę historyczną bez zbędnych dodatków komercyjnych czy rozrywkowych.

Tegoroczna II edycja inscenizacji odbędzie się 4 lipca, niemal trzy tygodnie wyprzedzając 1003. rocznicę Bitwy nad Bugiem pomiędzy Chrobrym a Jarosławem I Mądrym. To jedna z niepowtarzalnych okazji by na żywo zobaczyć w tak dużej skali przedsięwzięcie. W przygotowaniach bierze udział niemal 400 rekonstruktorów i kilkadziesiąt koni. Będzie można zobaczyć wojów pieszych, jak i konnych oraz liczne oddziały łuczników na polu walki, a także obóz rzemieślników i specjalna strefa turniejowa. - Oprócz rzemiosł i inscenizacji w niedzielę będziemy mogli również zobaczyć finały turniejów zbrojnych. Zmierzą się w nich najlepsi walczący w kraju - zapowiedział przedstawiciel grupy rekonstruktorskiej.

99. rocznica bitwy pod Komarowem. Wielka rekonstrukcja w Wol...

- Bitwa sama w sobie jest głównym elementem tego wydarzenia, ale zależy nam, żeby pokazać nie tylko kulturę militarną, prezentowaną uzbrojeniem walki średniowiecznej Bolesława Chrobrego czy Jarosława I Mądrego, ale przede wszystkim, żeby w formie edukacyjnej zaprezentować życie codzienne nad Bugiem, na terenie ściśle opracowanym pod względem rozplanowania historycznego przestrzeni – powiedział Bartłomiej Bastecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

- To niepowtarzalna okazja do popularyzacji dziedzictwa średniowiecza i tej wyjątkowej kultury pogranicza polsko-ruskiej - powiedział dr Marcin Gapski, dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej i zapowiedział, że muzeum przygotowuje film historyczny. - Mamy nadzieję, że na jesieni będziemy mogli go pokazać oraz materiały, które powstaną w czasie bitwy posłużą nam również do utworzenia wystawy stałej "Podróż po Kresach" - zapowiedział Gapski.
Obozowisko Bitwy nad Bugiem będzie otwarte dla zwiedzających 4 lipca w godzinach od 10 do 16. Fabularyzowana inscenizacja pt. "Wsiadłszy na koń wjechał do rzeki, a za nim wojsko jego..," rozegra się o g. 14.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski