Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Kierowcy więcej zapłacą za parkowanie? Zobacz ile może kosztować pierwsza godzina w ścisłym centrum Lublina

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
To zła informacja dla kierowców. W górę mają pójść stawki opłat za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania. Za pierwszą godzinę postoju np. przy Krakowskim Przedmieściu, Radziwiłłowskiej czy na Świętoduskiej trzeba będzie zapłacić 4,50 zł. To o 15 proc. więcej niż obecnie.

Miasto chce zmienić stawki za pozostawienie auta na terenie strefy płatnego parkowania. Opłaty mają pójść w górę. Nad projekt uchwały w tej sprawie radni będą debatować na najbliższej sesji, która odbędzie się 8 września.

To drugie podejście do podwyżek. Projekt nowych stawek ratusz przedstawił po raz pierwszy pod koniec lutego. Został jednak wycofany z porządku marcowej sesji. Ratusz tłumaczył ten krok potrzebą skoncentrowania się na pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainie. Proponowane obecnie rozwiązania są kopią „lutowego” projektu. - Podwyżka opłat za postój w strefie płatnego parkowania jest związana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość opłaty w strefie może wynieść 0,15 procent pensji minimalnej. Aktualne stawki opłat weszły w życie 1 kwietnia 2020 r., kiedy płaca minimalna wynosiła 2600 zł. Obecnie wzrosła ona do 3010 zł – argumentował pół roku temu Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Miasto przyznawało też, że szuka dodatkowych dochodów. Miały one m.in. zrekompensować utratę dochodów związaną ze zmianami w systemie podatkowym.

W Lublinie śródmiejska strefa płatnego parkowania jest podzielona na cztery podstrefy. Znajduje się w niej ok. 1940 miejsc.
Najwyższe stawki opłat są w podstrefie A obejmującej m.in. Krakowskie Przedmieście, część ul. Lubartowskiej, ul. Staszica. Najniższe są w podstrefach C i D, w których opłaty się nie różnią między sobą: chodzi m.in. o ulice: Zamojską, Lubartowską (od Tysiąclecia do Unickiej), Nadstawną.

W strefie A za parkowanie mamy płacić 4,5 zł za pierwszą godzinę (jest 3,9 zł); 5,4 zł za drugą (jest 4,6 zł); 6,4 zł za trzecią (jest 5,5 zł) i ponownie 4,5 zł za czwartą i każdą kolejną.

W strefie B opłaty mają wynosić 2,8 zł za pierwszą godzinę (jest 2,5 zł); 3,3 zł za drugą (jest 3 zł); 3,9 zł za trzecią (jest 3,6 zł) oraz 2,8 zł za czwartą i każdą następna.

W strefie C i D zaproponowane stawki to 2,3 zł za pierwszą godzinę (jest 2 zł); 2,7 zł za drugą (2,4 zł); 3,2 zł za trzecią (jest 2,8 zł) i ponownie 2,3 zł za czwartą i kolejne.

W górę mają pójść też opłaty abonamentowe. Np. za abonament typu M, czyli dla osoby mieszkającej na terenie podstrefy parkowania proponowana stawka to 170 zł (rocznie). Obecnie wynosi ona 150 zł. Posiadacze pojazdów o napędzie hybrydowym mają zaś płacić 90 zł miesięcznie, czy o 10 zł więcej niż teraz.

Miasto nie precyzuje daty, od kiedy mają obowiązywać nowe stawki. - Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego – czytamy w projekcie dokumentu.
To oznacza, że nowe stawki opłat – jeśli uchwałę przyjmą radni – mogą zacząć obowiązywać w październiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski