MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin liderem systemów elektromobilności w Polsce

Redakcja
Zakup nowoczesnych trolejbusów i autobusów elektrycznych, a do tego dbałość o środowisko naturalne i stosowanie technologii opartych na ekologicznych rozwiązaniach, wykorzystujących odnawialne źródła energii. To wszystko sprawia, że Lublin jest liderem systemów elektromobilności w Polsce, a inne miasta mogłyby czerpać z lubelskich rozwiązań.

Lublin od blisko 70 lat stawia na innowacyjne technologie oparte na ekologicznych rozwiązaniach oraz działaniach skierowanych na podniesienie jakości życia mieszkańców. Jednym z głównych kierunków rozwoju jest obecnie zrównoważony transport miejski i inwestycje w autobusy elektryczne i trolejbusy. Dzięki temu miasto już dziś spełnia określony ustawą trzydziestoprocentowy próg udziału pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie transportu miejskiego.

– Warto zaznaczyć, że ustawa o elektromobilności nakazuje spełnienie trzydziestoprocentowego progu do roku 2028. Lublin już w tym momencie spełnia ten wymóg i z każdym rokiem proporcja pojazdów elektrycznych do tych z napędem tradycyjnym, wzrasta. Dzięki temu znajdujemy się w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie

– podkreśla Grzegorz Malec, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Obecnie lubelski tabor posiada aż 32 autobusy z napędem elektrycznym, zaś w przyszłym roku flota powiększy się o kolejnych 7 pojazdów przegubowych.

– Uruchomienie systemu autobusu elektrycznego jest kolejnym, wartym uwagi, przedsięwzięciem wpisującym się w realizowaną od lat politykę gminy Lublin dotyczącą rozwoju w zakresie zrównoważonej mobilności

– mówi Tomasz Fulara, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

Poza pojazdami zeroemisyjnymi zdecydowana większość pojazdów lubelskiego taboru, spełnia normy emisji spalin Euro V i VI. – Wśród wszystkich pojazdów jedynie około 17 proc. taboru to pojazdy spełniające normę emisji spalin poniżej Euro V. W głównej mierze są to autobusy z Euro IV – wyjaśnia Tomasz Fulara, prezes lubelskiego MPK.

Ekologiczny kierunek rozwoju miejskiego transportu uzupełniają innowacyjne rozwiązania skierowane bezpośrednio do jej użytkowników.

– Są to działania rewolucyjne w skali kraju. Przykładem jest tu uruchomiony w ubiegłym roku nowy kompleksowy System Biletu Elektronicznego Lubika. Pozwolił on na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań i metod płatności. Aktualnie pasażerowie mają możliwość zakupu biletu przez aplikację, sklep www, mogą też zrealizować bezkontaktową płatność za bilety w kasownikach EMV

– tłumaczy Dyrektor ZTM Lublin, Grzegorz Malec.

Użytkownicy komunikacji miejskiej korzystają z nowej taryfy biletowej zawierającej nowoczesne opcje. Mogą skorzystać z taryfy przystankowej, czyli płacisz za tyle, ile jedziesz (check-in/out). W ofercie nowej taryfy znalazły się też bilety okresowe na określoną liczbę dni z przedziału 10-300 dni oraz elektroniczna portmonetka umożliwiająca gromadzenie środków przeznaczonych na zakup biletów czasowych i przystankowych.

Ofertę uzupełniają węzły przesiadkowe. Każdy z nich wyposażony jest w infrastrukturę dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz zaplecze socjalno-sanitarne do obsługi kierowców autobusów i trolejbusów. Pasażerowie korzystają z nowych wiat, biletomatów i wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej. Węzły wyposażone są w ładowarki dla autobusów elektrycznych. Na większości z nich znajdują się zadaszone stojaki rowerowe. Na wszystkich wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Węzły są oświetlone oraz wyposażone w monitoring.

W nowoczesną infrastrukturę wpisuje się natura. Na terenach węzłów przesiadkowych zasadzono ponad 200 nowych drzew i blisko 10 tysięcy krzewów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski