Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Nie wszystkie dzieci wyjadą na kolonie

Monika Fajge
Jacek Babicz
Mój 8-letni syn wyjeżdża w połowie lipca na kolonie w polskie góry. 2-tygodniowy turnus finansuje spółka, w której pracuje. Z własnej kieszeni dokładam niewiele ponad 300 zł. To grosze w porównaniu z ofertami np. biur podróży - mówi pan Marian, zatrudniony w jednej z firm telekomunikacyjnych w Lublinie.

Nie wszyscy pracodawcy są jednak tak hojni. Zakłady pracy "tną" fundusze socjalne i coraz rzadziej dofinansowują kolonie dla pociech swoich pracowników. Tymczasem dla wielu rodziców wydatek od tysiąca do nawet 2 tys. złotych to kwota przekraczająca domowy budżet.

- Jeszcze 2-3 lata temu zakłady pracy same wykupywały kolonie dla dzieci. W ubiegłym roku zgłosiło się do nas około 30 firm. W tym roku na razie tylko pięć - mówi Ewa Wilczyńska, właścicielka biura podróży "Avitur" przy ul. Narutowicza. W te wakacje jej firma organizuje pięć turnusów dla dzieci i młodzieży. - Maluchy pojadą na Roztocze, opłata za osobę wynosi niecały tysiąc złotych, starsze dzieci do Bułgarii (1399 złotych), do Grecji (1659 złotych) i do Hiszpanii (ok. 1900 złotych) - dodaje.

Mniej zakładów pracy zgłosiło się też do biura turystyki i wypoczynku "Relaks" przy ul. Lipowej. - Na liście mamy cztery firmy. Widocznie kryzys dał się przedsiębiorcom we znaki. Poza tym z roku na rok coraz mniej małżeństw decyduje się na dziecko, a już rodzin wielodzietnych jest naprawdę niewiele - wyjaśnia Krzysztof Stachyra, pracownik "Relaksu".

Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze wyśle w tym roku na kolonie około 200 dzieci, to pociechy członków Towarzystwa oraz ich mali kuzyni. - Zainteresowanie jest mniejsze, w ubiegłym roku na zorganizowanych przez nas koloniach odpoczywało ponad 260 dzieci. Ludzie nie mają pieniędzy, muszą oszczędzać, po prostu - mówi Joanna Pęcak z LTP.

Oszczędzają też przedsiębiorcy. - Nie dofinansowujemy kolonii, bo nie mamy funduszu socjalnego. Decyzją zarządu, zrezygnowaliśmy z niego już dwa lata temu - przyznaje Katarzyna Wachowicz z Interbud Lublin. - Dopłacamy do dzieci i dorosłych, ale kwoty, które przeznaczyliśmy na ten cel są mniejsze niż kilka lat temu - dodaje Justyna Jankowska z Lubelli.

Kuratorium pomoże
Lubelski Kurator Oświaty rozstrzygnął przetarg na organizację kolonie dla dzieci i młodzieży z naszego województwa ze środowisk ubogich i zagrożonych patologią. Na bezpłatne wakacje w siedmiu ośrodkach w Polsce wypoczywać będzie 2142 dzieci. Kuratorium przeznaczyło na ten cel ponad 1,7 mln zł.

To nie wszystko. 2559 dzieci otrzyma z kuratorium dofinansowanie do wypoczynku na łączną kwotę 535 tys. 986 złotych.

Pierwsze rejestracje wypoczynku na terenie woj. lubelskiego ruszyły w połowie maja. Do 10 czerwca na terenie Lubelszczyzny zarejestrowano 25 form wypoczynku (kolonie, półkolonie, obozy) dla 1225 dzieci oraz 8 form zagranicznych dla 169 dzieci. Zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku poza terenem województwa lubelskiego otrzymało 53 organizatorów - 3889 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski