Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin oficjalnie ma już operę. Dzieło Pucciniego uświetni odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego?

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Podczas lipcowej sesji sejmiku wojewódzkiego radni zdecydowali, że Teatr Muzyczny zmienił nazwę na Opera Lubelska. Oficjalnie zmiana nastąpiła jednak teraz: w czwartek 10 sierpnia. Za 1,5 miesiąca opera zadebiutuje artystycznie „Toscą” G. Pucciniego i jak udało nam się nieoficjalnie ustalić premiera może zbiec się w czasie z odsłonięciem powstającego obok CSK pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W czwartek rano Teatr Muzyczny zmienił nazwę swojego profilu na Facebooku na Opera Lubelska. Niedługo potem z sekretariatu TM dostaliśmy wiadomość:

- Od 10 sierpnia br. Teatr Muzyczny w Lublinie funkcjonuje pod nazwą Opera Lubelska – poinformowała Nadia Gruszka, asystentka dyrektorki TM, a właściwie już Opery Lubelskiej.

Potwierdza to Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy UM:

- Uchwała Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 19 lipca 2023 r. w sprawie zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej: „Teatr Muzyczny w Lublinie” na „Opera Lubelska” oraz nadania jej statutu została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego w dniu 26 lipca 2023 r. W związku z powyższym wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w ww. Dzienniku, tj. 10 sierpnia 2023 r. - wskazuje Małecki.

Póki co zmiana nazwy zmaterializowała się w mediach społecznościowych. Na budynku widnieje jeszcze stara nazwa.

- Postępujemy zgodnie z harmonogramem, wkrótce będziemy ogłaszać konkursy na logo i identyfikację wizualną – zaznacza Nadia Gruszka.

Dyrektor TM, Kamila Lendzion, która już pod koniec kwietnia na spotkaniu ze związkowcami mówiła, że będzie dyrektorem Opery Lubelskiej, teraz może używać tego tytułu oficjalnie.

- Dnia 28 lipca br. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Kamili Lendzion na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Tym samym stała się dyrektorem opery – mówi Remigiusz Małecki.

Po inauguracji semantycznej, nadejdzie czas na inaugurację artystyczną. A ta zaplanowana jest na 22 i 23 września. W tych dniach Opera Lubelska przywita się z widzami operą „Tosca”. Za reżyserię odpowiada Tomasz Man, kierownictwo muzyczne objął Wincenty Kozłowski, a obsadę tworzą m. in.: Jolanta Wagner, Paweł Skałuba, Patrycjusz Sokołowski, czy Mariusz Godlewski. Bardziej wnikliwego melomana może zdziwić brak w obsadzie sopranistki Edyty Piaseckiej, tym bardziej, że na początku marca br. Teatr Muzyczny chwalił się na swoim facebookowym profilu, że śpiewaczka dołączyła do zespołu TM.

- Z dumą informujemy, że od 1 marca 2023 r. Edyta Piasecka – według wielu krytyków najznakomitszy sopran dramatyczny koloraturowy w Polsce – jest etatową solistką Teatru Muzycznego w Lublinie! Bardzo się cieszymy, że spośród tak wielu propozycji, Edyta Piasecka wybrała właśnie nasz Teatr. Przyciągamy najlepszych! - brzmiał fragment postu.

Okazuje się jednak, że Piasecka już w TM nie pracuje.

- Niestety, warunki i zasady naszej współpracy po podpisaniu umowy znacznie odbiegały od wcześniejszych ustaleń, dlatego po trzech miesiącach zakończyłam pracę jako etatowa solistka i kontynuuję działalność jako artystka niezależna. Brak możliwości kształtowania repertuaru Teatru dopasowanego także do moich możliwości wokalnych, a przede wszystkim - porozumienia z Dyrekcją sprawił, że opuściłam zespół - wyjaśnia Edyta Piasecka i zaznacza, że specjalizuje się w repertuarze Verdiowskim. - Dlatego z chęcią wzięłam udział w ostatniej realizacji "Traviaty" w Lublinie, natomiast muzyka Pucciniego nie leży w kręgu moich zainteresowań muzycznych. Kontynuując współpracę z Operą Lubelską musiałabym się zgodzić na narzucony odgórnie repertuar - zaznacza Piasecka.

Wracając do opery „Tosca”, bilety na spektakl premierowy kosztują od 100 do 200 zł i wciąż można je kupić, bo sporo miejsc jest jeszcze wolnych. Do premiery zostało niecałe 1,5 miesiąca. W związku z tym do dyrektorki Kamili Lendzion wysłaliśmy pytania o to, na jakim etapie są prace nad operą (m.in. kiedy będą pierwsze próby, czy została sprawdzona akustyka sali operowej, jakie są koszty wyprodukowania opery, gdzie powstaje scenografia i szyte są stroje). W odpowiedzi Kamila Lendzion poinformowała nas, że efekty przygotowań do premiery opery „Tosca” zostaną przedstawione na konferencji prasowej, o której terminie zostaniemy poinformowani. Jak udało nam się ustalić, próby do spektaklu miały rozpocząć się 22 sierpnia, ale zostały przesunięte o tydzień, na 29 sierpnia. Dlaczego? W czasie, kiedy pierwotnie miały już trwać próby, 23 sierpnia, w Teatrze Muzycznym odbędzie się finałowa gala konkursu Lubelski Lider Bezpieczeństwa organizowana przez Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna. Na gali ma pojawić się premier Mateusz Morawiecki. Informację potwierdził nam Marcin Drozd, wiceprezes stowarzyszenia.

Co ciekawe artystyczne otwarcie opery może zbiec się w czasie z odsłonięciem pomnika Lecha Kaczyńskiego.

- Jest pomysł, by pomnik Kaczyńskiego był odsłonięty we wrześniu, w dniu premiery „Tosci”, która w ten sposób stałaby się oprawą uroczystości odsłonięcia monumentu – mówi nam osoba blisko związana z Urzędem Marszałkowskim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski