Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lublin. Śródmieście znowu dostanie menadżera. Zacznie prace od lipca. Zobacz, kto obejmie stanowisko?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Urząd Miasta Lublin
Łukasz Bilik, obecny rzecznik ZNK, obejmie stanowisko menadżera śródmieścia. Prace zacznie od 1 lipca. Dalej będzie też zatrudniony w ZNK.

Śródmieście Lublina znowu będzie miało swojego menadżera. Będzie nim Łukasz Bilik, obecny rzecznik prasowy ZNK. O nominacji poinformował prezydent Lublina Krzysztof Żuk w poniedziałek (27.06) na specjalnej konferencji prasowej.

- Wieloletni pracownik ZNK, dobrze zna Stare Miasto i problemy śródmieścia. Jest świetnym kandydatem na menadżera śródmieścia – podkreśla Żuk. I wskazuje, czego oczekuje do „nowego” pracownika. - Będzie musiał porozumieć się z przedsiębiorcami, z mieszkańcami i instytucjami, które prowadzą tutaj działalność. Oczekujemy poprawy estetyki ale też „uzbrojenia” Starego Miasta w zieleń, bo to jest temat szczególnie trudny.

Bilik pracuje w ZNK od 2007 r. – Od kilku lat pełnię funkcję rzecznika prasowego – przypomina Bilik.

Jako menedżer śródmieścia szczególną uwagę ma zwrócić na rejon deptaka i samo Stare Miasto. – Zależy nam aby te miejsca jak najbardziej uatrakcyjnić, aby były ciekawym punktem w planach podróży turystycznych, nie tylko odwiedzających z naszego kraju ale też Europy i całego świata – podkreśla Bilik.

Nowa zieleń ma się pojawić głównie na staromiejskich podwórkach. – Będziemy wykorzystywać ściany kamienic poprzez instalowanie na nich pnączy, które nie tylko mają walory estetyczne, ale też wpływają bardzo dobrze na samą strukturę budynku. Zima chronią przed przemarzaniem, a latem przed przegrzewaniem – tłumaczy Bilik.

Jedna z pierwszych ścian, która zostanie „oddana” pnączom będzie ścian kamienicy Rynek 13, od strony podwórka. Ratusz chce wykorzystywać głównie bluszcze. Ale jest też mowa o pnących różach.

- Tam gdzie jest to możliwe, uzasadnione z punktu widzenia historycznego chcemy wprowadzać jak najwięcej zieleni. Bluszcze są bardzo dobrą metodą do tego aby zapewnić zachowanie np. detalu architektonicznego, który w naszym klimacie jest bardzo narażony na zniszczenie, przede wszystkim ze względu na szybkie zmiany temperatur tzw. „przejścia przez zero” w sezonie wiosennym lub jesiennym – wyjaśnia Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. I dodaje: - Pnącza potrafią zminimalizować te zagrożenia, a poza tym są atrakcyjne wizualnie.

Mącik przyznaje, że nie wszędzie na Starym Mieście da się „wprowadzić” zieleń. - Są rzecz jasna takie miejsca, gdzie nie jest uzasadnione wprowadzenia zieleni np. Rynek – wskazuje miejski konserwator.

Bilik dalej będzie zatrudniony w ZNK. - Będzie łączył funkcję menadżera śródmieścia z dotychczas zajmowanym stanowiskiem w ZNK – informuje Żuk.

Stanowisko menadżera śródmieścia pojawiło się w strukturach lubelskiego ratusza wiosną 2016 r. Objął je Marek Poznański, który nie wywalczył mandatu na kolejną kadencję w Sejmie (wcześniej przez cztery lat był posłem, który startował z listy Ruchu Palikota). Formalnie do końca grudnia 2021 r. pracował w ratuszowym Biurze Rewitalizacji i Klimatu. Od 1 stycznia 2022 r. biuro zostało zlikwidowane. Był to efekt restrukturyzacji UM Lublin. Zadania z zakresu rewitalizacji zostały włączone do komórek nowo utworzonego Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji.

Poznański dostał propozycję, aby pracować w biurze konserwatora. Z zachowaniem stanowiska głównego specjalisty i pensji. Odmówił i 31 stycznia tego roku złożył wypowiedzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski