Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin upamiętni 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Znów na ulicach pojawią się patrole ZOMO. To z okazji przypadającej jutro (13 grudnia) 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W programie lubelskich obchodów m.in. msza święta w intencji ofiar i koncert utworów Jacka Kaczmarskiego.

IPN zorganizuje w środę (13 grudnia) lekcje historii w swojej siedzibie przy ul. Wodopojnej. Uczniów szkół podstawowych i średnich dowiozą tam zabytkowe autobusy Gutek i Ikarus. Zajęcia będą prowadzone w godz. 11-13.

O godz. 13.30 nastąpi pod Pomnikiem Krzyż Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka 14 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dra Roberta Derewendę oraz młodzież lubelskich szkół średnich.

Od godz. 13 deptak będzie patrolować pluton złożony z funkcjonariuszy ZOMO, w których wcielą się rekonstruktorzy.

O godz. 14:15 na pl. Litewskim przewidziano otwarcie okolicznościowej wystawy przygotowanej przez IPN. O 16 przed zlokalizowanym tam pomnikiem Konstytucji 3 Maja uczestnicy ułożą krzyż ze zniczy. W kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" zaprezentują inscenizację słowno-muzyczną (start o 17:15). W świątyni o godz. 18 sprawowana będzie msza w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar stanu wojennego. Po zakończeniu nabożeństwa zaplanowano przemarsz na ul. Królewską, pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O 21 w Centrum Kultury zainteresowani będą mogli wysłuchać koncertu utworów Jacka Kaczmarskiego.

Dalszą część obchodów zaplanowano w niedzielę (17 grudnia) w Tarnogrodzie (pow. biłgorajski). W programie m.in. msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po liturgii uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny i złożą kwiaty na grobie Józefa Gizy - górnika poległego podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Jak podaje Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, w Lublinie pierwszego internowania dokonano bardzo szybko, bo już około godziny 23:30. W tym samym czasie milicja wkroczyła do siedziby Zarządu Regionu Środkowowschodniego „Solidarność” przy ulicy Królewskiej. Oddziały ZOMO zdemolowały większość pomieszczeń, a członków „Solidarności” wyprowadzono z budynku i internowano.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiony 22 lipca 1983 r. Według szacunków, w wyniku wprowadzenia stanu wojennego śmierć poniosło od kilkudziesięciu do stu osób. Internowano zaś prawie 10 tysięcy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski