Lublin za 8 lat. Co zakłada strategia rozwoju miasta do 2030 roku?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Fot. Łukasz Kaczanowski/archiwum
Udostępnij:
Kreatywny, akademicki, przedsiębiorczy - tak o Lublinie 2030 roku mówi strategia miasta. Wskazuje też zagrożenia, z którymi będzie się miało uporać miasto. To m.in. spadek liczby mieszkańców, starzenie się społeczeństwa.

- Strategia to swoisty drogowskaz – zapisany w formie dokumentu pomysł na Lublin – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, we wstępie do „Strategii Lublin 2030”.

Nad dokumentem miejscy radni będą debatować w najbliższy czwartek (27 stycznia). Liczy łącznie ponad 400 stron, przy czym jego zasadnicza część ma ich 175. Prace nad strategią trwały od jesieni 2018 r.

- Dokument identyfikuje największe potencjały Lublina, definiuje politykę rozwoju, wyznacza cele do osiągnięcia oraz określa ramy działań. Strategia Lublin 2030 ma wymiar ogólny i jest punktem odniesienia do planowania programów, realizacji projektów i działań operacyjnych, zawartych w strategiach sektorowych – tłumaczy Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Strategia określa pięć „obszarów rozwojowych". Dotyczą:

  • edukacji wraz z gospodarką,
  • ekologii,
  • demografii,
  • kultury
  • oraz metropolitalnego charakteru miasta.

Strategia m.in. zakłada, że Lublin będzie „miastem 15 minutowym”, czyli że mieszkańcy będą potrzebowali nie dłużej niż kwadransa, aby po wyjściu z domu dotrzeć do wszystkich miejsc i instytucji, gdzie muszą załatwić najważniejsze sprawy. To oznacza m.in. rozwój sieci bibliotek. Na liście pojawia się też – niezrealizowana od lat – przebudowa Domu Kultury Kolejarza w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie.

Dokument wskazuje też obszary zielone i rekreacyjne, które mają powstać w najbliższym czasie. Na liście jest zagospodarowanie doliny Bystrzycy, czyli budowa Parku Nadrzecznego. Kolejny park – Błonia – ma być utworzony na terenach przy zamku, wzdłuż al. Unii Lubelskiej (ratusz planuje go od 2016 r.).

Wraca też pomysł utworzenia Centrum Nauki i Eksperymentu (placówka wzorowana na warszawskie Centrum Nauki Kopernik).

Sporo jest elementów związanych z infrastrukturą niezbędną do rozwoju gospodarczego czy kształtowania metropolitalnego charakteru Lublina. Ma powstać połączenie między ul. Turystyczną ul. Grygowej, co pozwoli na rozwój strefy gospodarczej „Hajdów-Zadębie”. Miasto widzi konieczność „otworzenia” nowych terenów pod budowę biurowców. Są one planowane w rejonie ul. Nałęczowskiej, ul. Wojciechowskiej, al. Solidarności, ul. T. Szeligowskiego i na działkach w sąsiedztwie budowanego dworca metropolitalnego. Strategia mówi też o konieczności rewitalizacji terenów gospodarczych po dawnej fabryce Daewoo Motor Polska.

Ponownie wskazuje się na potrzebę budowy drogi w południowej części miasta – kiedyś była określa jako południowa obwodnica Lublina – od węzła Witosa do węzła Konopnica na obwodnicy.

Wśród zagrożeń dla miasta autorzy strategii wskazują spadek liczby mieszkańców – 322,6 tys. w 2030 (w 2015 było 340,7 tys.). I starzenie się ludności: za osiem lat co czwarty (24,6 proc.) lublinianin będzie miał ponad 65 lat (teraz stanowią oni 17,6 proc. mieszkańców).

Autorzy strategii wyliczają, że w konsultacjach wzięło udział 13 tys. lublinian. Wśród negatywów „dzisiejszego Lublina” wskazują oni trudności ze znalezieniem pracy i niskie zarobki, małą dostępność do usług medycznych oraz trudności z przejazdem przez miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej Filipowicz, Lublin
Tym razem kosztowało to "tylko" 3,6 miliona złotych.

O opinie na temat kierunków i zakresu zmian zapytano niemal 13 tysięcy mieszkańców Lublina.

Cały pakiet zawiera 8 dokumentów udostępnionych mieszkańcom Lublina od 15 i 19 listopada bieżącego roku, gdzie zwarte są 1034 strony maszynopisu.

Strategia Lublin 2030 powstawała po składaniu uwag i dyskusjach publicznych nad projektem zmiany SUiKZP, referendum lokalnym ws. przyszłości Górek Czechowskich, przed zmianą SUiKZP, skargami na zmianę SUiKZP, wyroku WSA uchylającego zmianę SUiKZP dla

Górek Czechowskich, przed sporządzeniem skargi kasacyjnej Rady Miasta Lublina na wyrok WSA uchylający zmianę SUiKZP, przed wyrokiem NSA nakazującym ponowne rozpatrzenie skarg na zmianę SUiKZP oraz przed ponownym rozpatrzeniem przez Wysoki Sąd skarg na zmianę SUiKZP Lublina:

https://drive.google.com/file/d/1Gish9iOmIleR93dw2vo_Q1QrArEveh3V/view?usp=sharing
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie