Milionowe inwestycje na lubelskich uczelniach

Ilona Leć
Jacek Babicz/archiwum
- Stosujemy budżet zrównoważony i nie wydajemy więcej niż będą wynosiły nasze dochody - deklaruje Henryk Bichta, kanclerz UP. Przykład? W 2011 roku uczelnia mając więcej funduszy, przeprowadziła remonty budynków na kwotę 2 mln zł. Rok później mogła wydać na remonty już tylko pół miliona złotych i nie poświęciła ani grosza więcej.

- Mamy też na czym zarabiać. Oprócz wpływów ze studiów niestacjonarnych dochodzą nam również środki z udostępniania sal Centrum Kongresowego. Rocznie zarabiamy na nim średnio 300 tys. zł - precyzuje Bichta. Obecnie UP prowadzi jedną dużą inwestycję, budowę "nowej weterynarii" przy ul. Głębokiej 30, wartą 76 mln zł. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Dzięki przyjętej polityce budżetowej, zadłużenie UP w 2012 r. wyniosło 0 zł…

Uniwersytety: Przyrodniczy i Medyczny radzą sobie na rynku. Zadłużone UMCS i PL nie rezygnują z prowadzonych inwestycji

Podobnym wynikiem może się pochwalić Uniwersytet Medyczny. W ub. roku medycy zakończyli budowę parkingu przy ul. Jaczewskiego za 360 tys. zł. Przed uczelnią stoi teraz planowana od dłuższego czasu budowa Zintegrowanego Interdyscyplinarnego Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki. Budowa obiektu na kosztować ponad 26 mln zł (drugie tyle pochłonie jego wyposażenie). W jaki sposób uczelnia znajdzie na to pieniądze? - Rektorzy uczelni medycznych zdecydowali o powołaniu konsorcjum, które podjęłoby starania o wygospodarowanie przeznaczonych na ten cel środków budżetowych - odpowiada Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.

Mimo zadłużenia, problemów z inwestycjami nie mają dwie inne publiczne uczelnie. W 2012 r. UMCS miał na minusie 1,9 mln zł. Uniwersytet nie planuje w najbliższym czasie ratować się kredytami. - Obecnie realizujemy dwie kluczowe inwestycje: budowę windy przy rektoracie oraz dokończenie budowy konsorcjum Eco-Tech Complex. Nie są zagrożone - uspokaja Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

W trzecim kwartale 2014 r., bez opóźnień mają finiszować dwie inwestycje Politechniki Lubelskiej: Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii oraz Centrum Elektrotechniki, Automatyki i Teleinformatyki. Rok 2012 politechnika zamknęła zadłużeniem w kwocie 215,4 tys. zł.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Normalny student lub mieszkaniec powinien się cieszyć że uczelnia i miasto robi postępy

e
emil

nieobraniczałbym tego tylko do KUL i UMCS. UP ma też masę nierentownych kierunków, na których nikt nie studiuje i nie ma po nich pracy, ani erspektywy na nią.

L
L

Już niedługo na UMCS i KUL na większości "kierunków bez przyszłości" tyle będzie studentów na roku ile na tym zdjęciu." Te uczelnie próbują na siłę wymyślać niby nowe kierunki, które tylko z nazwy są nowe. Wszystko po to, aby zapewnić kasę swoim wykładowcom, a nie pracę swoim studentom. Poziom studiów oraz większości wykładowców na tych uczelniach jest żenujący.

t
tim

mam rozumieć, że to odnośnie dziennikarzenia na poziomie kurierka?

m
mit

Caecus si caeco ducatum praestat ambo in foveam cadunt .

t
tim

nie ma to jak posługiwać się cudzymi opiniami...
a wypowiedź o wybielaniu nie tyczyła się tylko Twojej wypowiedzi, ale ogólnie całego tego artykułu. Ale przepraszam, nie przypuszczałam, że czytanie ze zrozumieniem sprawia niektórym taką trudność. A informacje medialne są tak wiarygodne, jak widać powyżej w tym artykule i we wczorajszym. Nikt nie zaprzecza, że KUL ma kłopoty finansowe. Ale cała sprawa rozbija się o rzetelność i obiektywność dziennikarską, a także o stereotypowe, pełne uprzedzeń wypowiedzi osób takich jak Ty.

I kończenie dyskusji w sytuacji nie posiadania własnych argumentów w większej ilości też o czymś świadczy.

a
alois

wypowiedzi to wiem na pewno , że w innym niż ty . Rektorem nie jestem i za żadne pieniądze nie chciałbym być rektorem na tej uczelni , ciesze się że nie mam już nic wspólnego z tą uczelnią . A tak swoją drogą to jaką uczelnię wybielałem stwierdziłem fakt o którym wszyscy wiedzą że KUL nie ma kasy nawet na pensje dla pracowników .
Kończę bo mam dużo zajęć w innym świecie.

a
alois

KUL szuka pieniędzy na inwestycje i wypłaty dla pracowników
Data dodania: Ostatnia aktualizacja:
Kurier Lubelski
Ilona Leć

55Komentarzy Prześlij Drukuj Mniejsza czcionka Większa czcionka Dodaj komentarz
Jeden kredyt 21 mln zł na pięć lat a drugi 32 mln zł na 10 lat. Katolicki Uniwersytet Lubelski szuka ratunku w pożyczkach. Mniejsza kwota pozwoli m.in. na terminowe opłacanie bieżących rachunków i wynagrodzeń pracowników. 32 mln zł pójdą na dokończenie prowadzonych inwestycji, m.in. Centrum Transferu Wiedzy (za ponad 22 mln zł), czy Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych (za ponad 96 mln zł).
KUL szuka pieniędzy na inwestycje i wypłaty dla pracowników
KUL szuka pieniędzy na inwestycje i wypłaty dla pracowników
(© Tomek Koryszko/Archiwum)
- Znacząca część kwoty tego kredytu będzie refinansowana przez instytucje wspierające działalność innowacyjną i badawczą, typu PARP czy OPI. Pozostałą część będziemy spłacać z innych źródeł dochodu - zaznacza Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Władze uczelni twierdzą, że w najbliższym czasie nie planują zwolnień. Niepokojące jest jednak to, że na koniec 2012 r.

Najszybsze Pożyczki w Internecie. Pracujemy od 7:00 do 22:00 Sprawdź!

(dane MNiSW) KUL miał 23,4 mln zł zadłużenia. A jakie są jego wpływy? W 2012 r. konto uczelni zasiliło np. ponad 3 mln zł z tacy, 146 mln zł za dydaktykę, w tym m.in. dotacje z budżetu państwa, opłaty za studia niestacjonarne i podyplomowe, 847 tys. zł ze sprzedaży wydawnictw oraz 11 mln zł za badania.

Tagi: inwestycja na kul kredyty kul kul szuka pieniędzy pieniądze kul zadłużenie kul

Czytaj także:
Ilustracja do materiału: Przegląd prasy: O czym piszą lubelskie gazety
Przegląd prasy: O czym piszą lubelskie gazety

Reklama
55Komentarzezwiń wszystkie wątkinajnowszenajstarsze

Dodajesz jako: GośćIlość znaków do wpisania: 3984 Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum zaloguj się
KULawe Szukanie +2 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Husyt (gość) • 12.02.14, 06:38:30

Ofiary do spłacania długu.

odpowiedzi (0)skomentuj
Pożyczyć to nie problem +4 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
TW 00945/206 (gość) • 11.02.14, 20:37:13

Pożyczyć to nie problem. Problemem będzie spłata. Bo niby skąd w przyszłości KUL weźmie pieniądze na spłatę? Liczy widocznie na datki. A w to należy obecnie wątpić. Jedyne źródło to sprzedaż nieruchomości, które zacharapczył i na utrzymanie których nie ma kasy. W pierwszej kolejności niech sprzeda byłą trupiarnię, budynek który nigdy do KUL - u nie należał. Ciekawe, który bank stanie się frajerem

odpowiedzi (0)skomentuj
KUR..WY +5 / -8 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
UK (gość) • 11.02.14, 20:23:23

KOMU POTRZEBNE TE KATOLICKIE DEBILE?

odpowiedzi (0)skomentuj
KUL zdłużony +5 / -2 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
MIrek (gość) • 11.02.14, 19:17:47

KUL jest tak zadłużony jak Henpol. Niestety może podzielic ten sam los. Spadek przychodów i megalomania

odpowiedzi (0)skomentuj
Jeżeli KUL nie ma kasy to po jakiego grzyba inwestuje na Podkarpaciu ??????????? +7 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
poznaniak (gość) • 11.02.14, 18:49:53

Dziwi mnie decyzja rektora KUL ,który inwestuje poza regionem ,to kom ten pan jest

odpowiedzi (0)skomentuj
za te długi ktoś odpowiada +6 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
felek (gość) • 11.02.14, 18:41:03

może tak pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które tę uczelnię zadłużyły?

odpowiedzi (1) skomentuj
co tam +7 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
obywatel.lu (gość) • 11.02.14, 18:44:58

lublin ma miliard długu i klakierzy Żuka mówią, że to bardzo dobrze

odpowiedzi (0)skomentuj
Pytanie do rektora od finansów +7 / 0 Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gh (gość) • 11.02.14, 18:20:41

KUL ma halę sportową na której studenci czy pracownicy nieźle muszą dolić aby sobie zagrać
Natomiast proszę pozwolić,że wskażemy gdzie mogłaby uczelnia zarobić.
Z hali regularnie korzystają bliżej nie związane z KUL-em osoby,k

t
tim

a inne uczelnie takie święte, że nie kombinują... w jakim świecie Ty żyjesz? wybielanie jednej uczelni, kosztem oczerniania innej to żenujące propagandowe zagrywki. Każda z tych uczelni ma na swoim koncie wiele i dobrych i złych decyzji.

Pewnie jesteś rektorem ;)

a
alois

o jakie dotacje chodzi nie te ustawowe tylko te ukryte pod innymi pięknymi nazwami i dla twojej informacji jestem bliżej Kul-u niż myślisz

a
anna

a czemu dane przytaczane w artykule dotyczą okresu za rok 2012? Jak np. w przypadku UMCS, czyżby dane z 2013 r. nie pasowały do chwalebnego artykułu?

t
tim

dotacje ze skarbu państwa w równej mierze otrzymują wszystkie uczelnie - także zadłużony, budujący windę (!) UMCS, PL, UM, UP, a nawet - i tu się pewnie zdziwisz - uczelnie prywatne. Więc nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia. Tylko po to, żeby ulżyć swej frustracji. KUL radzi sobie jak umie, ale nie tylko on jest w złej kondycji finansowej, więc mierz wszystkich taką samą miarą.

e
ewi

widać, że pani Leć wyraźnie nie leży KUL. Wczoraj ostry, o wyraźnym pejoratywnym zabarwieniu artykuł na temat kłopotów finansowych KUL. Dziś piękne peany na cześć rozwoju i zaradności pozostałych uczelni. O ile UP i UM radzą sobie faktycznie dobrze, o tyle dziwi optymistyczne podejście i słowa chwały na temat zadłużonej Politechniki, a już szczególnie UMCS-u, który od lat tonie w długach i który mimo długów za priorytet uważa windę!

Ciekawe czy Leć chwali swoją rodzimą uczelnie UMCS (bo takiego pisania to tylko tam mogą uczyć), a może ma jakiś uraz do KUL (nie przyjęli na studia?). Fatalny poziom dziennikarstwa, kompletny brak podstawowych zasad dziennikarskich - obiektywności, etyki dziennikarskiej.

s
st

Inwestycje tak ale jakie koszty eksploatacji, tych obiektów będą szczególnie PL , i dług nie będzie na poziomie tysięcy ale milionów . Projekt bardzo kosztowny w eksploatacji,

A
ALOIS

radosna twórczość ekonomiczna KUL której jedynym ratunkiem dla jej finansów jest Jaro u władzy i olbrzymie dotacje z budżetu państwa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3