Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Lublin szuka dostawcy energii elektrycznej. I to po raz czwarty w ciągu ostatniego roku

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Artur Jurkowski
6,6 mln złotych brutto zarezerwowało lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na zakup energii elektrycznej na swoje potrzeby. W poniedziałek (24 lipca) spółka otworzyła oferty w czwartym w ciągu ostatniego roku przetargu w tej sprawie.

MPK Lublin dowiedziało się, ile będzie musiało zapłacić za dostawę energii elektrycznej w okresie od 1 września do 31 grudnia 2023 r. Zainteresowanie zamówieniem wykazało tylko lubelskie Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód S.A., które za dostarczenie prądu chce otrzymać 5,8 mln zł brutto.

- Teraz złożona oferta będzie analizowana pod względem formalnym - informuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowa MPK Lublin.

Przetarg dotyczył dostaw energii o łącznej ilości szacunkowej 6 000 MWh, która posłuży m.in. do zasilania trakcji trolejbusowej i ładowania autobusów elektrycznych.

Miejskie przedsiębiorstwo chciało, żeby zakupiony prąd pochodził w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.

- Lublin od lat stawia na zieloną komunikację i niskoemisyjny transport. Kupujemy nowoczesne trolejbusy i autobusy elektryczne, a już wkrótce pasażerów w Lublinie będzie wozić autobus wodorowy. Poza tym inwestujemy w panele fotowoltaiczne na dachach autobusów oraz na budynkach hal warsztatowych - tłumaczy Opasiak.

To czwarte postępowanie przetargowe na pozyskanie energii elektrycznej na potrzeby MPK Lublin w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Trzy poprzednie zostały unieważnione. Po pierwszym z przetargów, żadna z trzech firm, które do niego stanęły nie zdecydowała się na podpisanie umowy ze spółką. Miało to związek z ówczesną niestabilną sytuacją na rynku energetycznym. W drugim postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. W trzecim, ogłoszonym w maju 2023 r., jedyna złożona oferta została odrzucona z przyczyn formalnych.

Wszystko to sprawiło, że miejska spółka od lipca 2022 r. musi korzystać z usług dostawcy rezerwowego, którym jest PGE Obrót S.A. Do końca 2023 r. obowiązuje rządowe zamrożenie cen energii elektrycznej, które obejmuje m.in. spółki komunalne.

- Od 1 grudnia 2022 r., w związku z zamrożeniem cen energii elektrycznej, za 1 MWh płacimy 785 zł - wskazuje Opasiak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski