Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co chorują mieszkańcy woj. lubelskiego? Na serce i raka. Rośnie ponadto liczba samobójstw

Gabriela Bogaczyk
Statystyki za 2013 r.: Na 473 próby samobójcze, aż 337 zakończyło się śmiercią
Statystyki za 2013 r.: Na 473 próby samobójcze, aż 337 zakończyło się śmiercią
Mieszkańcy woj. lubelskiego trafiają do szpitala głównie na oddziały kardiologii i onkologię. Prawdziwą plagą są też wypadki i próby samobójcze.

Urząd Marszałkowski przygotował raport o stanie zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego, który ma pomóc w opracowaniu programów polityki zdrowotnej do 2021 roku.

Z raportu wynika, że nasze województwo zmaga się z czterema głównymi plagami. Na pierwszym miejscu znajdują się choroby układu krążenia. Z powodu chorób serca umiera rocznie ponad 500 osób na 100 tysięcy mieszkańców. - Rzeczywiście, na oddziale mamy zawsze sporo pacjentów. Największą bolączka jest przewlekła niewydolność serca, która z biegiem czasu zaostrza się u pacjentów - infomuje dr n. med. Janusz Kudlicki z kliniki kardiologii w szpitalu przy Jaczewskiego.

Specjalista wylicza, że kolejną przyczyną śmierci jest także choroba wieńcowa, która prowadzi do zawału. - Zdarza się także nagłe zatrzymanie krążenia w domu czy na ulicy - dodaje dr n. med. Kudlicki ze SPSK4.

Drugim poważnym problemem zdrowotnym mieszkańców Lubelszczyzny są choroby nowotworowe. Szczególnie niepokojący jest wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe.

Przykładowo, w 2013 roku, zmarło z tego powodu ponad 220 osób na 100 tys. mieszkańców. Mężczyźni cierpieli znacznie częściej od kobiet na nowotwór tchawicy, oskrzeli i płuc. Z kolei, kobiety zmagały się z rakiem sutka, trzustki i macicy.

W klinice chirurgii onkologicznej w szpitalu przy Staszica najczęściej operowani są pacjenci z nowotworem jelita grubego, żołądka lub wątroby. - Mamy 16 łóżek na oddziale, które są zawsze zajęte. To świadczy o tym, że kolejne, nowe osoby cały czas zapadają na raka - mówi dr n. med. Jerzy Mielko z kliniki chirurgii onkologicznej w SPSK1.

Trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów są wypadki oraz samobójstwa. Mężczyźni o wiele częściej ulegają urazom w pracy i wypadkom komunikacyjnym.

Jeśli, chodzi o targnięcia na własne życie, to nasze województwo ma największy wskaźnik liczby samobójstw w kraju (22 os. na 100 tys. mieszkanców w 2013 roku). Na 473 próby samobójcze, aż 337 zakończyło się śmiercią. - Jestem pewien, że tych prób jest znacznie więcej, tylko nie wszystkie są odnotowywane. Przypomnę za statystykami światowymi, że jeden zgon przypada na 20 prób samobójstwa - wyjaśnia prof. Andrzej Czernikiewicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski