Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na oczach znają się jak nikt w Polsce. Lubelska okulistyka ośrodkiem eksperckim chorób rzadkich oczu

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Ministerstwo Zdrowia przyznało Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK nr 1 w Lublinie status Polskiego Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich Oczu. To jedyny tego rodzaju ośrodek w naszym kraju.

"To duże wyróżnienie i docenienie profesjonalizmu i doświadczenia lubelskich specjalistów"

- Bardzo się cieszymy oraz jesteśmy świadomi odpowiedzialności. Granty, które otrzymujemy, przede wszystkim wspierają rozwój diagnostyki i terapii w zakresie chorób rzadkich, które najczęściej dotykają ludzi młodych do 25. roku życia i dzieci w wieku szkolnym. Ważne, by takim osobom pomagać wcześnie i to właśnie nasz ośrodek prowadzi pionierskie badania. Możliwości lokalowe oraz sprzęt diagnostyczny, jaki pozyskamy, pozwoli nam na kontynuowanie udanej już od dwóch dekad współpracy z zagranicznymi ośrodkami - zaznacza prof. Robert Rejdak, kierownik kliniki okulistyki SPSK1 w Lublinie.

Klinika Okulistyki Ogólnej od 2017 roku jest członkiem Europejskiej Sieci Referencyjnej dla chorób rzadkich w okulistyce.

- Sieć referencyjna skupia obecnie 52 ośrodki w 18 krajach UE i jest platformą wymiany wiedzy i informacji pomiędzy ekspertami z różnych krajów. Spotkania między jej członkami pozwalają także na konsultacje trudnych przypadków. Istnieje także specjalny wirtualny system, dzięki któremu możemy konsultować trudne przypadki i podnosić standardy diagnostyki pacjentów z chorobami rzadkimi - podkreśla prof. Katarzyna Nowomiejska z kliniki okulistyki SPSK1 w Lublinie.

Choroby rzadkie to te, które występują z częstotliwością rzadszą niż raz na 2 tys. przypadków. Jak podaje Nowomiejska najczęstszą chorobą jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. To właśnie te schorzenia są przyczyną niepełnosprawności u dzieci i ludzi młodych.

- Obecnie leczenie większości chorób rzadkich w okulistyce nie jest dostępne dla pacjentów w Polce, a badania są bardzo kosztowne i nie są refundowane przez NFZ. Liczymy, że poprzez pozyskiwanie środków na badania bardzo poprawimy standard opieki nad pacjentami. Podstawą diagnostyki są badania genetyczne i to właśnie rozwijanie naszej międzynarodowej współpracy umożliwi nam coraz lepszą diagnostykę - dodaje prof. Katarzyna Nowomiejska.

Modernizacja jednego z budynków Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK nr 1 w Lublinie

- Okulistyka lubelska pod kierownictwem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest ośrodkiem referencyjnym dla Polski południowo-wschodniej i stale się rozwija. Otrzymaliśmy dofinansowanie dla naszego wieloletniego programu rozbudowy i właśnie w tym miesiącu rozpocznie się modernizacja jednego z budynków - mówi Beata Gawelska, dyrektor SPSK nr 1 w Lublinie.

Mowa o dawnym Pałacu Chrzanowskich przy ul. Chmielnej w Lublinie. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przekazało ponad 32 mln. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone zarówno na sprzęt, jak i modernizacje.

- W budynku zlokalizowany będzie oddział dzienny okulistyki razem z blokiem operacyjnym z dwiema salami oraz kilka łóżek przeznaczonych do szybkiej, jednodniowej opieki nad pacjentami - dodaje Gawelska.

Modernizacja ma potrwać dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski