Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Tatarach można zobaczyć najcenniejsze drzewa w mieście. Powstała ścieżka edukacyjna

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Urząd Miasta Lublin
Na jednym z najstarszych, powojennych, lubelskich osiedli, Tatarach, powstała ścieżka edukacyjna, dzięki której mieszkańcy będą mogli nie tylko wybrać się na spacer wśród zieleni, ale także poznać najcenniejsze drzewa w okolicy.

W Lublinie powstała kolejna ścieżka edukacyjna prezentująca walory przyrodnicze miasta. Tym razem mieszkańcy mogą wybrać się na spacer śladem najcenniejszych okazów drzew dzielnicy Tatary.

– Tatary to jedno z najstarszych powojennych lubelskich osiedli, na terenie którego możemy obserwować wiele cennych, kilkudziesięcioletnich okazów drzew. Ścieżka przybliży mieszkańcom Lublina sylwetki najciekawszych z nich. To kolejna tego typu atrakcja udostępniona w ostatnim czasie – mówi Blanka Rdest, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej z lubelskiego ratusza.

W drzewostanie Tatar występują zarówno gatunki często spotykane w polskich miastach, takie jak: lipa drobnolistna, różne gatunki topoli i klonów czy jarząb zwyczajny, jak i zdecydowanie rzadsze okazy, w tym drzewa obcego pochodzenia, m.in. glediczja trójcierniowa, leszczyna turecka, oliwnik wąskolistny oraz surmia zwyczajna.

Nowa ścieżka przyrodnicza „Galeria drzew osiedla Tatary” rozpoczyna się na terenach zielonych u zbiegu ul. Łęczyńskiej oraz ul. Montażowej i obejmuje 30 najcenniejszych okazów drzew. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka z nazwą gatunkową, zdjęciem oraz kodem QR kierującym do strony internetowej, na której znajduje się opis danego gatunku, a także informacje o jego występowaniu, znaczeniu i zastosowaniu oraz właściwościach leczniczych. Dodatkowo na początku trasy zamontowano tablicę obrazującą przebieg ścieżki oraz kształty liści i typy koron prezentowanych drzew.

– Miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy także na spacery do Wąwozu Lipniak oraz śladem lubelskich pomników przyrody – zachęca Rdest.

Projekt zrealizowano ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Lublin z inicjatywy Rady Dzielnicy Tatary, przy wsparciu merytorycznym Roberta Zubela – botanika, pracownika Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, mieszkańca dzielnicy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski