MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ul. Węglarza i w rejonie Lubelskiego Lipca'80 nowa organizacja ruchu. Zobacz szczegóły

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Prace przy przedłużeniu ul. Węglarza o ok. 1,5 km
Prace przy przedłużeniu ul. Węglarza o ok. 1,5 km Anna Paszkowska
Węglarza z pierwszeństwem, Strzembosza i Walecznych – podporządkowane. Duża zmiana dla kierowców na Ponikwodzie. „Po nowemu” będą oni też jeździć w rejonie ul. Lubelskiego Lipca’80.

Duże zmiany w ruchu na lubelskich ulicach. Już od czwartku (20 marca) kierowcy inaczej pojadą w rejonie, gdzie trwają prace przy przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca’80.

- Rozpoczyna się kolejny etap prac związany z przebudową ul. Ciepłej. Tym samym zamknięta zostanie dla ruchu ta ulica na odcinku o długości 250 metrów: od łącznika przy ul. Lubelskiego Lipca '80 do ul. Betonowej. Dla mieszkańców wydzielono parking przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiego Lipca '80 z ul. Diamentową – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Taka organizacja ruchu obowiązywać przez najbliższe ok. trzech miesięcy, czyli niemal do wakacji.

Ul. Lubelskiego Lipca ’80 wydłuży się o ok. 1,1 km i połączy z ul. Krochmalną w rejonie estakady. Trasa będzie miała dwie jezdnie, każda z trzema pasami ruchu, z których skrajnie prawe mają być zarezerwowane dla autobusów. Wzdłuż jezdni staną latanie. Inwestycja obejmuje też budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Prace ruszyły w maju 2023 r.

- Aktualnie w ramach inwestycji równolegle prowadzone są roboty drogowe oraz z branży elektroenergetycznej i sanitarnej. Na ciągu głównym ul. Lubelskiego Lipca '80 w trakcie jest budowa kanalizacji deszczowej oraz przebudowa sieci niskiego i średniego napięcia. Jednocześnie wykonywane są roboty ziemne oraz te związane ze wzmacnianiem podłoża – opisuje Góźdź.

Na ulicach bocznych objętych inwestycją: Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej prace koncentrują się na branży sanitarnej i elektrycznej.

Budowa nowego odcinka Lubelskiego Lipca’80 ma potrwać do początku lutego 2025 r. Koszt prac to 96 mln zł. Wykonuje je Strabag. Inwestycja otrzymała dofinansowanie – 65 mln zł – z rządowego Program Inwestycji Strategicznych.

Zmiany w ruchu czekają też kierowców na skrzyżowaniu ulic: Węglarza, Walecznych, Kłopotowskiego i Strzembosza na Ponikwodzie. Wejdą w życie od piątku (22 marca).

- Główna zmiana dotyczyć będzie zmiany pierwszeństwa na tym skrzyżowaniu: ulice Strzembosza i Walecznych będą podporządkowane -zapowiada Góźdź.

Obecnie obwiązuje tam jeszcze tzw. łamane pierwszeństwo, które ma ciąg ulic: Węglarza, Walecznych.

To nie koniec zmian w ruchu w tym rejonie.

- Zostanie zamknięty wlot ul. Kłopotowskiego za wyjątkiem samochodów obsługujących budowę oraz autobusów komunikacji miejskiej w celu zawracania – uzupełnia Góźdź.

Przystanek autobusowy z ul. Kłopotowskiego zostanie przeniesiony na ul. Węglarza. Przy krawędzi jezdni zostanie wyznaczony ciąg pieszy. Z kolei na ul. Walecznych nastąpi wyłączenie z ruchu prawoskrętu.

- Utrudnienia potrwają do odwołania – informuje Góźdź.

Zmiany to efekt prac przy przedłużeniu ul. Węglarza o ok. 1,5 km. Ma ona połączyć się z ul. Trześniowską. Przebudowane zostaną też ulice do niej przyległe. Prace obejmą łącznie ok. 2,6 km dróg.

Za skrzyżowaniem z Walecznych nowy fragment ul. Węglarza będzie miał dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Tak będzie do ul. Koryznowej. Dalszy odcinek będzie jednojezdniowy, ze ścieżką rowerową po południowej stronie oraz obustronnymi chodnikami dla pieszych.

- Obecnie w rejonie ul. Węglarza, trwa rozbiórka budynków i ogrodzeń oraz porządkowanie terenu. Jednocześnie wykonawca przystąpi do robót ziemnych oraz prac z branży sanitarnej i elektrycznej – relacjonuje Góźdź.

Roboty mają potrwać do października 2025 r. Ich koszt to prawie 49 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski