Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody, które dodają skrzydeł. Znamy nominowanych do „Żurawi 2023”

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Zdjęcie organizatora
Nagroda „Żurawie” jest corocznym uhonorowaniem młodych ludzi, którzy mają wpływ na lubelską sferę kultury. Wyróżnienia dla młodych artystów i animatorów przyznawane są w pięciu kategoriach: słowo, dźwięk, obraz, ruch i animacja kultury. Zwycięzców poznamy 18 listopada podczas finałowej gali w Galerii Labirynt.

Jak mawiają jej laureaci „Żurawie dodają skrzydeł”. Wyróżnienie przyznawane jest w pięciu kategoriach dla osób w wieku 18-30 lat. Laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, statuetkę, dyplom oraz uznanie dla ich działalności w sferze miejskiej.

W pięciu kategoriach nominowano łącznie 15 osób. W gronie nominowanych w kategorii „Słowo” znalazła się mistrzyni Lublina w slamie poetyckim oraz autorka performansu „Ufoporno” Opal Ćwikła. Zajmuje się także propagowaniem dragu poetyckiego i jest działaczką na rzecz lubelskiej poezji w fundacji Heuresis. Wyróżniono również Ola Kanar – współorganizatorkę festiwalu literackiego Lubelska Scena Poetycka, mikrofestiwalu „Papier, poezja, kamień” oraz Paulinę Prokopiuk, aktorkę i reżyserkę teatralną, a także wiceprezeskę fundacji Teatr Wschodni w Lublinie.

W kategorii „Ruch” wyróżniono instruktorkę jogi i tancerkę znaną m.in. ze spektakli „O czym marzą kulki?” i „Nowy wspaniały świat” Marię Micek, instruktorkę tańca Oleksandrę Orkushą, która jest autorką etiudy „Teatr [Cieni] Snów” oraz realizowała projekt „Diakuju dla Lublina”. Nominacja trafiła również do Adrianny Sawczak, założycielki Teatru Tańca „Zmysł” i inicjatorki wydarzeń tanecznych i ruchowych w lubelskim środowisku. Od 10 lat organizuje warsztaty i szkolenia taneczne mające na celu aktywizację mieszkańców Lublina.

Z kolei w grupie nominowanych do „Animacji kultury” znalazła się Natalia Dyjach, która na co dzień pracuje ze społecznością zagrożoną wykluczeniem. Jej działania polegają na podnoszeniu kompetencji społecznych, wyrównywaniu szans dostępu do kultury oraz udzielaniu wsparcia pedagogicznego. Wyróżniono również Patryka Gałacha, prezesa zarządu Fundacji Lublin Gamedev, który animuje środowisko twórców gier komputerowych w Lublinie oraz Rafała Karasia – wieloletniego działacza w dziedzinie kultury filmowej, kinematografii oraz animacji kultury.

O nagrodę w kategorii „Obraz” powalczą: Agata Konarska, której działania artystyczne opierają się na wykorzystaniu różnych mediów do tworzenia sytuacji interaktywnych, twórczyni wideo Ola Artyszuk, która w swoich projektach za pomocą platform społecznościowych łączy różne metody oddziaływania na zmysły oraz transpłciowy artysta Ariel Michalak, który w swojej sztuce inspiruje się malarstwem japońskim i chiński.

W grupie artystów nominowanych do kategorii „Dźwięk” znaleźli się akordeonista jazzowy i twórca projektu „Na ludowo, na jazzowo” Szymon Chołomej, wydawca muzyki elektronicznej Adrian „Adikop” Koper oraz Julia Romanyuk – wokalistka i kompozytorka polskich i ukraińskich utworów, współautorka projektu „Dziewczyna Ukraina”.

Finałowa gala odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Labirynt. W tym roku, w związku z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i 16-leciem istnienia „Żurawi” wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, wystawa, koncerty z udziałem dotychczasowych Laureatów i zaproszonych gości, które zaplanowano w dniach 16-17 listopada pod hasłem "M2 – Młodość i Marzenia".

Organizatorem projektu jest Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle”. Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin w związku z tytułem ESM 2023 oraz we współpracy z Galerią Labirynt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski