Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kampania

Artykuł promocyjny

890 billboardów w całej Polsce, spot emitowany w telewizji oraz “rola" w nowym serialu to główne filary kampanii wizerunkowej naszego województwa “Lubelskie. Smakuj życie".

W jej ramach przez cały czerwiec Lubelszczyzna będzie promować się na billboardach rozmieszczonych w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. Dodatkowo w mediach będzie emitowany spot reklamowy, a region pojawi się na zasadzie product placement w nowym serialu telewizyjnym zatytułowanym “Pogodni". Kampania będzie kosztować 1,1 mln złotych, z czego 85 proc. zostanie sfinansowane z pieniędzy unijnych.

- Kampania jest konsekwentną kontynuacją naszych wcześniejszych przedsięwzięć - mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa bezpośrednio odpowiedzialny m.in. za promocję. - Dlatego jej motywem przewodnim stała się lubelska przestrzeń ekopozytywna, będąca idealnym miejscem na spędzanie wakacji, oferująca turystom wspaniałą przyrodę i wiele form aktywnego wypoczynku, a jednocześnie zapewniająca tradycyjne i zdrowe jedzenie, którego smak nierzadko może przywołać najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

Spot reklamowy i nowe billboardy można obejrzeć w internecie na stronie www.lubelskie.pl.
pomar

Stawiam na inwestycje

Dodatkowe miliony euro, które województwo lubelskie otrzymało m.in. z Krajowej Rezerwy Wykonania za sprawne i szybkie wykorzystywanie dotacji unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, przeznaczone zostaną na kolejne przedsięwzięcia.

- Stawiam na inwestycje służące mieszkańcom całego regionu oraz aktywizujące lokalny i regionalny rynek pracy - mówi marszałek Krzysztof Hetman, jednocześnie przewodniczący Komitetu Monitorującego, który zatwierdza decyzje zarządu województwa w kwestii podziału dotacji unijnych. - Dlatego główny strumień pieniędzy trafi do szkół oraz przedsiębiorców, zgodnie z moją logiką rozwoju gospodarczego, której podstawami są solidna edukacja i biznes tworzący miejsca pracy dla wykształconych ludzi.

Ekstra pieniądze dla regionu to prawie 37 milionów euro, z czego 21,6 mln ze wspomnianej Rezerwy, 10,5 mln z tzw. "dostosowania technicznego", oraz ponad 4,8 mln, które trafią bezpośrednio do gminy Wilków - na odbudowę dróg i mostów zniszczonych podczas ubiegłorocznej powodzi oraz na stadion w miejscowości Szczekarków.

Przeszło 12 mln dostaną szkoły przede wszystkim na infrastrukturę sportową (hale sportowe, baseny, boiska), która służyć będzie nie tylko rozwojowi fizycznemu dzieci i młodzieży, ale także jako oferta aktywnego wypoczynku dla lokalnych społeczności.

Ponad 4 mln euro przeznaczonych zostanie na tworzenie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych dedykowanych inwestorom zainteresowanym działalnością w województwie lubelskim, 7,5 mln wzmocni potencjał oraz poprawi konkurencyjność firm realizujących innowacyjne projekty inwestycyjne, o 700 tys. wzrosną nakłady na gospodarkę odpadami, a za ponad 7,3 mln powstaną kolejne inwestycje służące produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

- Przyszłością województwa lubelskiego jest budowanie, wspieranie i umiejętne połączenie kapitałów intelektualnego i biznesowego - podkreśla marszałek Hetman. - Przyjazna człowiekowi gospodarka oparta na wiedzy podniesie konkurencyjność naszego regionu.
tjm

Jak pozbyć się azbestu?

Trwają ostatnie przygotowania do realizacji przez Urząd Marszałkowski w Lublinie “Systemu gospodarowania odpadami azbestowymi", finansowanego z dotacji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Projekt, który zostanie wsparty kwotą 15 milionów franków szwajcarskich, zajął pierwsze miejsce na polskiej liście rankingowej, a następnie został przekazany do ewaluacji do Szwajcarii.

To ważne, bo województwo lubelskie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem ilości nagromadzonych wyrobów zawierających azbest, a w ramach projektu do roku 2015 planowane jest usunięcie 70 tys. ton azbestu.

Wolę kupić tablice, niż reklamowe smycze

W bieżącym roku kilkadziesiąt, w przyszłym - może nawet 300. O tyle nowoczesnych, interaktywnych tablic wzbogacą się szkoły z naszego regionu. Pomysłodawca tej inwestycji - marszałek Krzysztof Hetman - chce na ten cel przeznaczyć ok. 1,5 miliona złotych pochodzących z tzw. pomocy technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przeciwko wykluczeniu

Do 10 czerwca potrwa rekrutacja do projektu “Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim". Jego głównym celem jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu oraz niezbędnych urządzeń i oprogramowania dla 2795 gospodarstw domowych z terenu 47 gmin i 2 powiatów województwa lubelskiego. Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a także niepełnosprawni.

Stypendyści marszałka

Przeszło 1,1 miliona złotych trafi w tym roku do najbardziej uzdolnionej młodzieży z województwa lubelskiego. Program stypendialny, finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyróżniających się m.in. wynikami w nauce. Stypendia w wysokości 300 zł miesięcznie otrzymało 326 uczniów z całego regionu.

Wolę kupić tablice, niż reklamowe smycze

W bieżącym roku kilkadziesiąt, w przyszłym - może nawet 300. O tyle nowoczesnych, interaktywnych tablic wzbogacą się szkoły z naszego regionu. Pomysłodawca tej inwestycji - marszałek Krzysztof Hetman - chce na ten cel przeznaczyć ok. 1,5 miliona złotych pochodzących z tzw. pomocy technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomoc techniczna przeznaczana jest zwykle na materiały promocyjne. - Wolę kupić dla dzieci tablice, niż reklamowe smycze - podkreśla marszałek.

Tablice interaktywne to jedna z najnowocześniejszych pomocy naukowych i  dydaktycznych. W polskich szkołach stają się one coraz bardziej popularne. Dzięki łatwości obsługi i prostemu oprogramowaniu można na nich przeprowadzić lekcję z  każdego przedmiotu np. w  formie prezentacji ze zdjęciami, wykresami itp., mając jednocześnie możliwość sprawdzenia przez uczniów stopnia opanowania materiału oraz powrotu do każdego fragmentu lekcji, a także połączenia z Internetem.

- Chcę, aby w przyszłym roku każda gmina w województwie lubelskim miała taką tablicę - mówi marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. - Mam swoją filozofię przeprowadzenia rewolucji cyfrowej w regionie, a ten pomysł to jeden z jej filarów.
tjm

Przeciwko wykluczeniu

Do 10 czerwca potrwa rekrutacja do projektu “Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim". Jego głównym celem jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu oraz niezbędnych urządzeń i oprogramowania dla 2795 gospodarstw domowych z terenu 47 gmin i 2 powiatów województwa lubelskiego. Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a także niepełnosprawni.

Na projekcie skorzystają również rozmaite instytucje, które dostaną 306 zestawów komputerowych.
Warunkiem uczestnictwa jest nieposiadanie komputera i dostępu do Internetu. Co ważne, udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty zostaną pokryte z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) i budżetów gmin i powiatów (15%).

O udział w projekcie mogą ubiegać się osoby :
- z gospodarstwa domowego spełniającego kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej;
- z gospodarstwa domowego spełniającego kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych;
- dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych, typowana do otrzymania wsparcia we współpracy ze szkołą lub ośrodkami pomocy społecznej;
- osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym.

Projekt obejmuje następujące jednostki samorządu terytorialnego: Gmina Adamów, Gmina i Miasto Annopol, Gmina Borki, Gmina Cyców, Gmina Czemierniki, Gmina Dębowa Kłoda, Gmina Dubienka, Gmina Goraj, Gmina Hańsk, Gmina Hrubieszów, Gmina Jeziorzany, Gmina Kodeń, Gmina Konopnica, Gmina Konstantynów, Gmina i Miasto Krasnobród, Gmina Krzywda, Gmina Kurów, Gmina Leśna Podlaska, Miasto Lublin, Gmina Łabunie, Gmina Łomazy, Gmina Miączyn, Miasto Międzyrzec Podlaski, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gmina Milanów, Gmina Mircze, Gmina Niedrzwica Duża, Gmina Piszczac, Gmina Podedwórze, Miasto Puławy, Gmina Radzyń Podlaski, Miasto Rejowiec Fabryczny, Gmina Rejowiec Fabryczny, Gmina Sawin, Gmina Siedliszcze, Gmina Sosnowica, Gmina Spiczyn, Gmina Stanin, Gmina Stary Brus, Gmina Telatyn, Gmina Trzydnik Duży, Gmina Tuczna, Gmina Wierzbica, Miasto Włodawa, Gmina Wola Uhruska, Gmina Wólka, Gmina Żyrzyn, Powiat Puławski, Powiat Świdnicki.

Stypendyści marszałka

Przeszło 1,1 miliona złotych trafi w tym roku do najbardziej uzdolnionej młodzieży z województwa lubelskiego. Program stypendialny, finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wyróżniających się m.in. wynikami w nauce.
- Wykształcenie jest przepustką do lepszego życia - powiedział marszałek Krzysztof Hetman do młodzieży zgromadzonej 27 kwietnia w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego na uroczystości wręczenia stypendiów. - To najcenniejszy kapitał, jaki człowiek może zdobyć i posiadać, a przy tym jedyny, którego nikt mu nie odbierze.

Stypendia w wysokości 300 zł miesięcznie otrzymało 326 uczniów z całego regionu. Największą liczbą stypendystów mogą pochwalić się Zespół Szkół z Tomaszowa Lubelskiego i I Liceum Ogólnokształcące I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.

- Inwestujemy w młodzież, która przecież przejmie po nas pałeczkę w zarządzaniu regionem i krajem - mówi marszałek Hetman. - Podstawą bogactwa każdego narodu jest wykształcenie obywateli. A nam tu, w województwie lubelskim, szczególnie potrzeba ludzi, którzy swój potencjał wiedzy przekują w zasobność regionu. Mówiąc językiem ekonomii: wykształcony młody człowiek to kapitał o najszybszej i największej stopie zwrotu.
tjm

Jak pozbyć się azbestu?

Trwają ostatnie przygotowania do realizacji przez Urząd Marszałkowski w Lublinie "Systemu gospodarowania odpadami azbestowymi", finansowanego z dotacji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Projekt, który zostanie wsparty kwotą 15 milionów franków szwajcarskich, zajął pierwsze miejsce na polskiej liście rankingowej, a następnie został przekazany do ewaluacji do Szwajcarii. To ważne, bo województwo lubelskie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem ilości nagromadzonych wyrobów zawierających azbest, a w ramach projektu do roku 2015 planowane jest usunięcie 70 tys. ton azbestu.

Jednym z elementów procesu wdrażania "Systemu gospodarowania odpadami azbestowymi" są wizytacje ekspertów Programu Współpracy w województwie lubelskim. Ostatnia taka wizyta miała miejsce 5 maja: eksperci Dirk Resse i Piotr Manczarski spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim z wicemarszałkiem Sławomirem Sosnowskim, Sławomirem Struskim - dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Środowiska oraz Piotrem Janczarkiem - wicedyrektorem Departamentu Gospodarki i Innowacji.

- Na podstawie ilości ankiet, które spływają do urzędu od potencjalnych beneficjentów, jestem przekonany, że założenia naszego systemu zrealizujemy w 100%. Dlatego zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu jego wdrażania - powiedział wicemarszałek Sosnowski - Swego czasu poradziliśmy sobie z mogilnikami, poradzimy sobie też i z azbestem, choć mam świadomość, że usuwanie tego, co nagromadziło się latami, potrwa również lata, ale najważniejszy jest pierwszy krok.

Województwo lubelskie jest na drugim miejscu w Polsce (po województwie mazowieckim) pod względem ilości nagromadzonych wyrobów zawierających azbest, natomiast per capita - na pierwszym. Dotyczy to przede wszystkim wsi i obszarów wiejskich, ale stanowi także problem w miastach.

W ramach projektu do roku 2015 planowane jest usunięcie 70 tys. ton azbestu. Udział w tym procesie weźmie ponad 200 samorządów gminnych i powiatowych oraz ponad 8 tys. beneficjentów indywidualnych.

Obecnie na terenie regionu czynne są trzy składowiska dla odpadów azbestowych: w Kraśniku, Poniatowej Wsi i Srebrzyszczu. Ciekawą inicjatywą mającą szansę powodzenia jest plan składowania azbestu w wyrobiskach kopalni w Bogdance. Kubatura wolnych przestrzeni pod ziemią umożliwiłaby zgromadzenie azbestu z całej Polski.

- Wiele osób jest zainteresowanych usunięciem azbestu z budynków mieszkalnych czy pomieszczeń gospodarczych, jednak wstrzymuje tę decyzję konieczność wydatkowania niemałych pieniędzy na nowy dach - podkreśla dyrektor Sławomir Struski. - Dlatego prowadzimy z bankami spółdzielczymi rozmowy dotyczące atrakcyjnej oferty kredytowej na takie cele. Ponadto pieniądze będzie można pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Osoby fizyczne, które zgłosiły akces do naszego projektu, a jest ich ponad 8 tys., mają świadomość konieczności poszukania funduszy na nowe pokrycia dachowe, ale mimo wszystko są zdeterminowane na pozbycie się tego niezdrowego materiału- dodaje dyrektor Piotr Janczarek.
Druga część wizyty ekspertów miała charakter wizji lokalnej. W Wilkołazie, dzięki uprzejmości wójta Andrzeja Łysakowskiego, przedstawiciele naszego szwajcarskiego partnera odwiedzili kilka gospodarstw rolnych, których dachy od lat pokrywa eternit.

- Na niektórych nieruchomościach, np. fermach leży nawet 3 tys. metrów kwadratowych azbestu - mówi wójt Łysakowski.

Następnie goście udali się do składowiska azbestu w Kraśniku, gdzie pozytywnie ocenili procedurę przechowywania tych niebezpiecznych odpadów.
- Z technicznego punktu widzenia jako region jesteście gotowi do realizacji waszego Systemu - zgodnie podkreślili eksperci Dirk Resse i Piotr Manczarski na zakończenie swojej wizyty w województwie lubelskim.
tjm

Lotnisko dla Lubelszczyzny - bez opóźnień!

Minister infrastruktury podtrzymał decyzję wojewody lubelskiego o pozwoleniu na budowę lotniska dla Lublina w Świdniku, wydaną na podstawie specustawy, bowiem po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę kilka osób złożyło odwołania do ministra.

- To bardzo dobra wiadomość - mówi dr Jacek Sobczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, odpowiedzialny za realizację inwestycji.

- Teraz możliwa stanie się wypłata odszkodowań, związanych z wywłaszczeniami terenów przeznaczonych pod lotnisko, których nie udało się zakupić w trybie umów cywilnoprawnych.
Z wielką satysfakcją należy także przyjąć informację, że bardzo wiele firm zgłosiło chęć budowy terminala portu lotniczego. Przetarg ogłoszony został w połowie kwietnia. W wyznaczonym terminie do 5 maja, zgłosiło się 15 podmiotów chcących uczestniczyć w postępowaniu.

W najbliższym tygodniu komisja przetargowa zajmie się kwalifikowaniem uczestników. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty jeszcze przed wakacjami. Zwycięska firma będzie miała 11 miesięcy na realizację inwestycji.

Trwają jednocześnie ostatnie procedury zmierzające do  podpisania umowy z bankiem na emisję obligacji. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom sfinansowana zostanie budowa terminalu, ale również pasa startowego.

- Inwestycja realizowana jest w ogromnym tempie, zgodnie z procedurami i bez opóźnień - podkreśla Jacek Sobczak.
js

Targi urosną

20 maja marszałek Krzysztof Hetman, wicemarszałek Krzysztof Grabczuk i członek zarządu Jacek Sobczak wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod drugi etap rozbudowy Międzynarodowych Targów Lubelskich. Wartość inwestycji to 46 mln zł.

Rozbudowa MTL obejmie nową halę i salę konferencyjną o łącznej powierzchni 8 tys. mkw. W planach jest również modernizacja już istniejącego budynku Targów oraz zagospodarowanie terenu wokół hal, tak by w przyszłości można było organizować tu imprezy plenerowe.

Wartość inwestycji to 46 mln zł, z czego 18 mln zostanie sfinansowane z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
RE

LOITiK w nowej odsłonie

Kompleksowa i sprawnie udzielana informacja turystyczna oraz zaangażowanie w nowe przedsięwzięcia wzbogacające ofertę turystyczną regionu - tak od pierwszych dni maja wygląda nowy Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Jego uroczystego otwarcia dokonał 6 maja wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

- Instytucje informacji turystycznej muszą nadążać za zmieniającymi się oczekiwaniami turystów. Nie mogą przypominać sklepów z pamiątkami, lecz nowoczesne centra multimedialne, w których każdy zainteresowany będzie mógł zdobyć komplet niezbędnych informacji, skorzystać z internetu i zaplanować dalszy etap swojej podróży - powiedział marszałek Grabczuk. - Lubelszczyzna staje się marką na turystycznej mapie Polski, powstają nowe ścieżki rowerowe, wzrasta zainteresowanie możliwościami aktywnego wypoczywania w naszym regionie. Gwarancją sukcesu podejmowanych działań jest rozpowszechnianie naszej turystycznej oferty w każdy możliwy sposób.

Zadaniom tym ma wychodzić naprzeciw nowy Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Powstały w miejsce zarządzanej przez lubelski ratusz jednostki podobnego typu, LOITiK będzie zajmował się informowaniem o turystycznej ofercie całego regionu. W tym celu w ośrodku codziennie funkcjonować będą dwa punkty informacyjne - jeden zapewniający informacje o Lublinie, a drugi o Lubelszczyźnie. Wkrótce zostanie uruchomiony także trzeci punkt, przekazujący na bieżąco informacje o wydarzeniach kulturalnych i kandydaturze Lublina do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Na miejscu turyści uzyskają nie tylko komplet niezbędnych informacji, ale również będą mogli dokonać rezerwacji i kupna biletów, czy skorzystać z internetu.

Jak zapewnia Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim, Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej nie będzie wyłącznie jednostką stacjonarną, czekającą na przyjezdnych. Ma on angażować się aktywnie w przedsięwzięcia podnoszące turystyczną i kulturalną atrakcyjność naszego regionu. Jedną z tego typu inicjatyw ma być uruchomienie jeszcze przed wakacjami pierwszej na Lubelszczyźnie wypożyczalni rowerów. W miesiącach letnich ponadto pracownicy LOITiKu mają pracować w terenie, służąc pomocą i informacją turystom, którzy nie odwiedzili siedziby Ośrodka.

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej znajduje się w Lublinie przy ul. Jezuickiej 1/3. Czynny jest w dni powszednie od 9 do 19 oraz w weekendy od 10 do 19.
pomar

Udana parada w deszczu

Pomimo, że w niedzielę, 29 maja, w Lublinie pogoda nie była najlepsza, kilkuset miłośników dwóch kółek stawiło się rano na Placu Litewskim, aby wspólnie ruszyć w kierunku Nałęczowa w paradzie rowerowej.

Na czele peletonu jechali marszałek Krzysztof Hetman i mistrz kolarski Lech Piasecki. Trasa prowadziła przez urokliwe miejscowości, m.in. Motycz, Palikije i Wojciechów. I chociaż niektóre odcinki okazały się naprawdę trudne, a do tego na dobre zaczęło padać, humory i kondycja dopisywały - niektórzy dojechali do Nałęczowa już po półtorej godzinie.
Uczestnicy parady na miejscu mogli podziwiać zmagania zawodników ścigających się w Plus Grand Prix MTB w kolarstwie górskim.

- Takiej imprezy w Lublinie jeszcze nie było. Za pośrednictwem parady rowerowej chcieliśmy zachęcić mieszkańców naszego województwa do aktywnego relaksu i turystyki, promując przy okazji nasze szlaki rowerowe, których, przypominam, mamy blisko 1600 km - powiedział Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego. - W przyszłym roku na pewno powtórzymy to przedsięwzięcie. Już dziś zapraszam wszystkich chętnych, aby pojechali razem z nami - dodał Franaszek.
Adrianna Iwan

Nowe trolejbusy w Lublinie

Pod koniec kwietnia do Lublina przyjechało pięć nowych trolejbusów. Kolejna piątka przyjechała w połowie maja, następne pięć sztuk dotrze w czerwcu, a pozostałe piętnaście pojazdów na początku 2012 roku. Lubelskie MPK uzyskało na ten projekt dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w wysokości 26 mln zł.

Po Lublinie kursuje obecnie 60 trolejbusów, jednak większość maszyn obsługująca 8 linii jest przestarzała. Ponadto, obecny system zasilania powoduje częste przerwy w dostawie prądu, co prowadzi do opóźnień, powstawania korków, zwiększenia hałasu ulicznego, większej emisji spalin itd. Trolejbusy nie jeżdżą punktualnie, a pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej są niezadowoleni.

Nowe pojazdy są niskopodłogowe i przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Zostały wyposażone w monitoring, automaty do sprzedaży biletów, głosową zapowiedź przystanków i tzw. "ciepłe guziki", którymi pasażerowie będą mogli sami otwierać drzwi. Specjalnie zaprojektowana tapicerka ma szary kolor z logo Lublina "Lublin miasto inspiracji“. Co ważne, będą zużywać 20 - 25 proc. mniej energii niż stare pojazdy.

W ramach projektu nie tylko zostanie wymieniona połowa taboru trolejbusowego, ale także zostaną zmodernizowane podstacje trakcyjne, co zapewni prawie 35-letni okres eksploatacji.
Inwestycje związane z poprawą funkcjonowania transportu publicznego przy wsparciu RPO zostaną zrealizowane również w Białej Podlaskiej (dofinansowanie z RPO - 21 mln zł), Puławach (18 mln zł), Zamościu (11 mln zł) oraz Kraśniku (1,8 mln zł).
Ewa Kowalczyk-Chodyra

W regionie powstanie biblioteka wirtualna

Umowę o jej utworzeniu podpisali przedstawiciele władz Lublina i Zamościa oraz przedstawiciele lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego, a także Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Inwestycja opiewa na kwotę prawie 20 mln zł, z czego blisko 17 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Za kilka lat, za pośrednictwem Internetu, będzie można przeglądać biblioteczne zbiory. Umożliwi to Lubelska Biblioteka Wirtualna. Będzie ona zawierać zbiory bibliotek uniwersyteckich ze stolicy województwa, a także publicznych bibliotek z Lublina i Zamościa. Powstanie dzięki utworzeniu internetowej platformy łączącej zasoby cyfrowe będące w posiadaniu bibliotek i instytucji kultury Lubelszczyzny. Realizacja projektu umożliwi wszystkim zainteresowanym szybki i łatwy dostęp do zgromadzonych pozycji.

- Liczymy, że zeskanowanych zostanie około 4 milionów stron, czyli 40 tysięcy książek, czasopism, w tym m.in. współczesne prace naukowe, jeśli towarzyszące im badania były sfinansowane ze środków publicznych - wyjaśnia ks. Jerzy Latawiec, wicedyrektor biblioteki KUL i pomysłodawca biblioteki wirtualnej.

Oprócz książek i publikacji w Wirtualnej Bibliotece mają być udostępnione również kopie cennych dokumentów dotyczących regionu i zabytków piśmienniczych.

Liderem projektu jest miasto Lublin. Jako partnerzy w projekcie uczestniczą: Biblioteka Politechniki Lubelskiej, Biblioteka Uniwersytecka KUL, Biblioteka UMCS w Lublinie, Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Chełmska Biblioteka Publiczna, Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, Ośrodek "Brama Grodzka. Teatr NN“, a także Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego.

Lubelska Biblioteka Wirtualna ma mieć charakter otwarty. W przyszłości inne placówki działające w regionie będą mogły udostępnić w niej swoje zbiory.
Ewa Kowalczyk-Chodyra

Gotowi do negocjacji

Komitet Monitorujący RPO zaakceptował propozycje podziału dodatkowych środków unijnych w Regionalnym Programie Operacyjnym. Chodzi m.in. 21,6 mln euro nagrody z Krajowej Rezerwy Wykonania. Czy wejdą w życie, okaże się pod koniec roku, kiedy zakończą się negocjacje z Komisją Europejską.

Dzięki sprawnemu wydawaniu środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymaliśmy ponad 21,6 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania. Do naszego regionu trafiło także 10,5 mln euro z tzw. dostosowania technicznego oraz 4,85 mln euro przekazane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na niwelowanie skutków powodzi w gminie Wilków. Aby podzielić te fundusze i włączyć je do budżetu RPO potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej.

- Ponowna analiza programu umożliwi jego dostosowanie do aktualnych potrzeb województwa oraz zmieniających się przepisów prawa. Jest konieczna również z punktu widzenia wprowadzenia dodatkowych środków do RPO. W sumie to niemal 37 mln euro - mówi Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Przyjęcie przez Komitet Monitorujący planu podziału funduszy z KRW i dostosowania technicznego oraz przeniesienie środków z działań, które cieszyły się mniejszym zainteresowaniem do tych, gdzie popyt na dotacje jest bardzo wysoki, otwiera drogę do dalszych negocjacji z Komisją Europejską.
- Odbyliśmy już dwie rundy spotkań zarówno z KE, jak i MRR. Decyzja Komitetu daje nam zielone światło do prowadzenia kolejnych rozmów. Teraz musimy przekonać Komisję do naszych propozycji - zaznacza B. Kawałko.

Gdzie trafi bonus z Krajowej Rezerwy Wykonania, okaże się za kilka miesięcy, tuż po zakończeniu renegocjacji. Przyjęty przez Zarząd Województwa Lubelskiego projekt rozdysponowania tych środków zakłada, że po unijną pomoc będą mogli sięgnąć zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy.
Kto konkretnie otrzyma wsparcie? Resort rozwoju regionalnego i Komisja chcą żeby pieniądze z KRW zasiliły tzw. kategorie lizbońskie, czyli infrastrukturę transportową (drogi wojewódzkie), transport miejski, innowacyjność, energetykę (głównie odnawialne źródła energii) oraz infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego.

Wiadomo również, że KE i MRR nie są zwolennikami przekazania "ekstra funduszy“ na nowe baseny, sale gimnastyczne, ścieżki rowerowe, budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych oraz rewitalizację. Istnieją jednak szanse na dofinansowanie choćby infrastruktury szkolnej i sportowej.
- Ogromne potrzeby regionu w tym zakresie, sięgające 14 mld zł, skłoniły władze województwa do przekazania na ten cel  blisko 12,5 mln euro. Komitet Monitorujący zgodził się na takie rozwiązanie. Teraz wszystko zależy od stanowiska Komisji Europejskiej - podkreśla Marek Kowalski, zastępca dyrektora DSiRR.

Pod koniec 2011 r. będzie wiadomo, czy wprowadzone do RPO zmiany i korekty zyskają aprobatę Komisji Europejskiej. Od decyzji KE uzależnione będzie gdzie dokładnie trafią środki z Krajowej Rezerwy Wykonania i dostosowania technicznego, kto będzie mógł się o nie starać oraz w jaki sposób zostaną rozdysponowane. Możliwe scenariusze to ogłoszenie nowych konkursów lub dofinansowanie projektów z list rezerwowych.
Paweł Florek

Co to są Lokalne Grupy Działania?

Lokalna Grupa Działania (LGD) jest partnerstwem przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego aktywnych na wybranym obszarze. W województwie lubelskim funkcjonuje 26 Lokalnych Grup Działania. Swoją działalnością obejmują całe województwo lubelskie.
Poprzez LGD realizowany jest Leader, który jest oddolnym partnerskim podejściem do rozwoju obszarów wiejskich polegającym na opracowaniu przez lokalną społeczność wiejską lokalnej strategii rozwoju (LSR) oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów łączących zasoby ludzkie, kulturowe i historyczne.

Do Samorządu Województwa LGD składają wnioski w ramach dwóch działań: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju -"małe projekty", Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - w zakresie "odnowy i rozwoju wsi". Pozostałe dwa działania: "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" realizowane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Od chwili rozpoczęcia swojej działalności LGD ogłosiły 202 nabory w ramach czterech działań.
W ramach działań dla których instytucją wdrażającą jest Samorząd Województwa Lubelskiego Lokalne Grupy Działania przyjęły w wyniku ogłoszonych konkursów 1 584 wnioski, spośród których podpisano umowy na realizację 698 wniosków, na łączną kwotę 40 957 775,46 zł

Tabela
Lp. Nazwa LGD adres korespondencyjny adres e-mail ulica
1 Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej ul. Mostowa 2 23-200 Kraśnik [email protected]
2 Stowarzyszenie
"Poleska Dolina Bugu“ Okuninka XIII -1 22-200 Włodawa [email protected]
3 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania " Leśny Krąg" ul. Ogrodowa 16 23-300 Janów Lubelski [email protected]
4 Lokalna Grupa Działania "Razem ku Lepszej Przyszłości" ul. Świderska 12 21-400 Łuków [email protected]
5 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania"Promenada S -12" ul. Mickiewicza 3 22-170 Rejowiec
Fabryczny [email protected]
6 Stowarzyszenie Hrubieszowskie "Lepsze jutro" Lokalna Grupa Działania ul. Bolesława Prusa 8 22-500 Hrubieszów [email protected]
7 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Zamojska" Kornleówka 41 22-424 Sitno [email protected]
8 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Doliną Wieprza i leśnym szlakiem" ul. Lubelska 18A 21-100 Lubartów [email protected]
9 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze" ul. Peowiaków 92 22-400 Zamość [email protected]
10 Lokalna Grupa Działania Zapiecek Pl. I.Potockiego 8 21-300 Radzyń
Podlaski [email protected]
11 Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania ul.Terebelska 73 21-500 Biała
Podlaska [email protected]
12 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Małe Mazowsze" ul. Rynek I/16 21-140 Michów [email protected]
13 Lokalna Grupa Działania"Owocowy Szlak" ul. Lubelska 4 24-300 Opole
Lubelskie [email protected]
14 Lokalna Grupa Działania"Roztocze Tomaszowskie" ul. Lwowska 32/104 22-600 Tomaszów
Lubelski [email protected]
15 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Wieprza i Poru" Szczebrzeszyn 1 22-460 Szczebrzeszyn [email protected]
16 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania " Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej" ul. Wyczółkowskiego 10A 08-500 Ryki [email protected]
17 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania"Krasnystaw Plus" Plac 3-Maja 21 22-300 Krasnystaw [email protected]
18 Fundacja Nasza Nadzieja ul. C.K. Norwida 9 21-040 Świdnik [email protected]
19 Lokalna Grupa Działania Jagiellońska Przystań ul. Harcerska 8 21-200 Parczew [email protected]
20 Lokalna Grupa Działania"Zielony Pierścień" ul. Stefana Żeromskiego 1 24-150 Nałęczów [email protected]
21 Lokalna Grupa Działania "Ziemia Biłgorajska" ul. Kościuszki 88 23-400 Biłgoraj [email protected]
22 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej“ Plac Niepodległości 1/79 22-100 Chełm [email protected]
23 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania"Dolina Giełczwi" Gardzienice Pierwsze 102 21-050 Piaski biuro@dolinagiełczwi.org
24 Lokalna Grupa Działania na Rzecz Rozowju Gmin Powiatu Lubelskiego "Kraina wokół Lublina" ul. Karłowicza 4/100 20-027 Lublin [email protected]
25 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania"Polesie" ul. Nowa 1 21-070 Cyców [email protected]
26 Stowarzyszenie "G6 Grzęda Sokalska" ul. Piłsudskiego 9 22-650 Łaszczów [email protected]

Szkolili trenerów

W marcu i kwietniu br. Departament Koordynacji Projektów Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie przeprowadził szkolenia dla pracowników biur oraz członków Rad Lokalnych Grup Działania (LGD) z terenu województwa lubelskiego. Szkolenia poświęcone były zagadnieniom związanym z wdrażaniem "Małych projektów" przygotowywanych w ramach wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju poszczególnych LGD.

Tematyka szkoleń ściśle odpowiadała potrzebom zgłoszonym w specjalnej ankiecie. Poruszane zagadnienia to głównie przygotowanie wniosku o udzielenie pomocy oraz realizacja i rozliczanie operacji, w tym przygotowanie wniosku o płatność wraz z niezbędnymi załącznikami. Trenerami byli pracownicy Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich urzędu marszałkowskiego, którzy szczegółowo omówili zasady wypełniania wniosków, najczęściej popełniane błędy oraz odpowiadali na licznie zadawane pytania.

Szkolenie odbywało się w trzech grupach, w każdej po 25 osób. Lokalna Grupa Działania mogła zgłosić maksymalnie 3 osoby, które zajmują się szkoleniem beneficjentów, w tym pomocą w przygotowaniu wniosków. Każdy z uczestników, po uzyskaniu pozytywnej oceny z testu sprawdzającego na potwierdzenie zdobytej wiedzy otrzymał certyfikat trenera.
W celu ułatwienia beneficjentom ww. działania kontaktu z poszczególnymi LGD przypominamy dane kontaktowe wszystkich LGD z terenu województwa lubelskiego.
Edyta Dubaniewicz

Lubelskie na IV Forum Funduszy Europejskich

Forum Funduszy Europejskich to cykliczna impreza organizowana w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W tym roku odbyło się ono na początku maja. W jego trakcie goście mogli odwiedzić prawie 100 stoisk, na których instytucje zaangażowane we wdrażanie funduszy europejskich promowały swoje osiągnięcia. Podczas Forum prezentowali się także beneficjenci, którzy dotacje unijne wykorzystali efektywnie - z pożytkiem dla siebie i innych.

Podczas tegorocznego Forum nie mogło zabraknąć Lubelszczyzny, która ma czym się pochwalić. Za skuteczne wdrażanie unijnych programów otrzymaliśmy dodatkowe środki do wykorzystania - prawie 37 mln euro! W rozstrzygniętym podczas Forum konkursie “Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" Lublin wygrał w kategorii: Produkt promocyjny. Nagroda przypadła Lublinowi za projekt “Lublin Sztuk-Mistrzów". Stoisko województwa lubelskiego, zorganizowane przez Sieć Punktów Informacyjnych oraz Oddział Informacji i Promocji RPO urzędu marszałkowskiego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji - gry, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami.

Atrakcją naszego województwa była specjalnie wybudowana wioska w której "nasi" Goci prezentowali swoje wyroby i obrzędy. Zwiedzający mogli wysłuchać pasjonujących opowieści i obejrzeć pokazy walk.

Z pewnością Lubelszczyzna pojawi się na następnym Forum w przyszłym roku. Nadal chcemy pokazywać tam nasze osiągnięcia. A osiągnięciem z pewnością będą dobrze realizowane i rozliczane projekty. Chcemy więc przypomnieć, że konsultanci Punktów Informacyjnych służą beneficjentom pomocą przy prawidłowym wypełnianiu wniosków o płatność. Sieć Punktów Informacyjnych organizuje w związku z tym cykl szkoleń oraz uruchamia na terenie naszego województwa Mobilne Punkty Informacyjne.

Więcej informacji na ten temat będzie można znaleźć na stronie www.feu.lubelskie.pl. Można także uzyskać je dzwoniąc na bezpłatną infolinię 0 800 17 51 51 lub kontaktując się z konsultantami Punktów.
lj

O przyszłości Leadera

"Przyszłość podejścia Leader w Polsce i Europie" to tytuł konferencji zorganizowanej przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 12 kwietnia. Jej celem było podjęcie dyskusji i wypracowanie przez wszystkie zainteresowane podmioty wniosków dotyczących przyszłości podejścia Leader w nowym okresie programowania.

Uczestniczący w konferencji wicemarszałek województwa Sławomir Sosnowski zaznaczył, że lokalne grupy działania w coraz większym stopniu pozytywnie wpływają na rozwój lokalnych społeczności. Pracownicy biur mają coraz większe umiejętności, pozwalające na profesjonalną obsługę potencjalnych beneficjentów, a same LGD stają się rozpoznawalną organizacją.

Dziś operacje związane z podniesieniem jakości życia ludności oraz rozwijanie agroturystyki i turystyki na obszarze realizacji LGD to dwa najpopularniejsze typy operacji dla działania Wdrażanie LSR - małe projekty. Tego rodzaju projekty są bardzo ważne dla aktywnych mieszkańców wsi. Dlatego też planując przyszłość trzeba szukać nowych rozwiązań organizacyjnych. Sprawność w działaniu na wszystkich szczeblach zarządzania Leaderem jest jednym z warunków by mówić o sukcesie.

Przygotowując się do konferencji, Lokalne Grupy Działania naszego województwa wypełniły specjalną ankietę opracowaną przez Instytucję Zarządzającą. W opracowanie wyników ankiety wiele pracy włożyli pracownicy LGD “Kraina wokół Lublina". Na konferencji przewodniczący “Porozumienia" i jednocześnie szef lubelskiej LGD, Paweł Pikula - starosta powiatu lubelskiego przedstawił projekt wspólnego stanowiska lubelskich LGD zrzeszonych w “Porozumieniu na rzecz rozwoju i współpracy LGD Województwa Lubelskiego" w sprawie przyszłości podejścia Leader po roku 2013.

To wystąpienie, a także merytoryczne informacje przekazane przez dyrektorów Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich w urzędzie marszałkowskim Edmunda Bożeńskiego oraz Przemysława Zaleskiego, były dobrą podstawą ożywionej dyskusji. W jego trakcie zwracano m.in. uwagę na szczególną rolę LGD w aktywizowaniu społeczności lokalnych w kontekście czasu obsługi wniosku, a więc sprawności wdrażania. Wysokie wymagania formalne są niezrozumiałe dla wnioskodawców i niestety wydłużają czas realizacji operacji w “Małych projektach".  Zwracano uwagę na konieczność zmiany formuły tych operacji na formę grantów, dyskutowano także o konieczności wzmocnienia roli LGD poprzez powierzenie im funkcji wdrożeniowych.

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkały się wystąpienia przedstawicieli LGD “Kraina wokół Lublina", “Razem ku lepszej przyszłości" oraz “Leśny Krąg",  którzy przedstawili najciekawsze zrealizowane projekty. Konferencja sfinansowana została ze środków Sekretariatu Regionalnego KSOW Województwa Lubelskiego.
Dorota Frysztak

Stypendia dla najlepszych

Ponad 1,1 miliona złotych trafi w tym roku do najzdolniejszych uczniów z województwa lubelskiego. Pieniądze podzielone zostały pomiędzy blisko 330 stypendystów. Taki zastrzyk gotówki możliwy był dzięki realizacji projektu finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.

Stypendia zostały przyznane przez Zarząd Województwa Lubelskiego jeszcze w październiku 2010 roku. Otrzymało je 130 uczniów gimnazjów i 196 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Każdy z nich otrzymuje miesięcznie 300 złotych.

- Te pieniądze umożliwiają nam realizację własnych pasji - mówi Karolina Combrzyńska, uczennica z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mętowie.

Zgodnie z założeniami projektu Karolina i jej koledzy mogą przeznaczyć otrzymywane pieniądze na dokładnie określone cele. Są wśród nich: zakupy książek, sprzętu komputerowego i innych pomocy naukowych. Stypendyści mogą również z tego źródła finansować wyjazdy edukacyjne.
Ze wszystkimi tegorocznymi stypendystami pod koniec kwietnia spotkał się Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. - Wykształcenie jest przepustką do lepszego życia - mówił gratulując tegorocznym stypendystom. Podkreślił także szczególną rolę młodych ludzi w budowaniu przyszłości naszego województwa.

Hetman dziękując za ciężką pracę wszystkim nauczycielom z Lubelszczyzny zauważył również, iż stypendia nie są zdominowane przez uczniów z dużych miast. Najliczniejsza grupa prymusów pochodzi z Zespołu Szkół w Tomaszowie Lubelskim oraz I LO im. Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Najwięcej punktów wśród gimnazja­listów otrzymał Bartłomiej Koman z gimna­zjum w Krasnobrodzie, z kolei wśród licealistów najlepszy okazał się Kacper Stachyra z I LO w Lublinie.

- Cieszę się, że szczególnie uzdolnieni uczniowie z naszego powiatu zdobyli te stypendia - mówi Robert Późniak, dyrektor Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. - Mam nadzieję, że będzie to sygnał dla młodych ludzi planujących swoją edukację, iż warto uczyć się w naszej szkole. W ubiegłym roku mieliśmy 8 stypendystów. W tym roku mamy jeszcze lepszy wynik. Jest ich aż 16. To najlepszy wynik w całym województwie.

Dyrektor Późniak nie ma wątpliwości, że na taki wynik przełożyła się ciężka praca uczniów i nauczycieli oraz starania o systematyczne poszerzanie oferty edukacyjnej szkoły.
- Realizujemy w ramach programu Kapitał Ludzki projekt "Równi na starcie" - mówi. - Jego wartość to ponad 300 tysięcy złotych. Tegoroczni maturzyści mówili mi, że dodatkowe zajęcia w ramach projektu okazały się bardzo pomocne na maturze.

O efektach, jakie daje realizacja projektów finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny mówią sami stypendyści. - Gdyby nie europejskie fundusze, o takich stypendiach moglibyśmy tylko pomarzyć - dodają.

Szansę na uzyskanie stypendium mają uczniowie, którzy oprócz wysokiej średniej ocen mają również inne sukcesy, na przykład sportowe. Nikt jednak nie ma złudzeń. Bez prawdziwego zaangażowania w naukę na jakiekolwiek wsparcie nie można liczyć. - Stypendium otrzymaliśmy dzięki ciężkiej pracy - podkreślali młodzi ludzie. - Na pewno będziemy starać się żeby przyszłym roku również dostać to stypendium.

Kolejny nabór wniosków stypendialnych na rok szkolny 2011-2012 planowany jest na lipiec tego roku. Szczegółowe informacje dotyczące projektu, naboru wniosków oraz potrzebnych dokumentów dostępne są na stronie internetowej www.lubelskie.pl.
Marcin Maśkiewcz

***
Iwona Nakielska, Dyrektor Departamentu EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego:
- Dotychczas w ramach projektu "Lubelski program pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych" stypendia otrzymały 722 osoby. Wartość stypendiów wypłacanych od maja 2008 do sierpnia 2010 wyniosła już 1 757 500 złotych. Teraz do tej kwoty doliczymy kolejne 1 173 600 zł.

Kulturalne nagrody

Kapitał Ludzki to nie tylko wykształcone kadry w gospodarce, czy administracji. Często zapominamy, że o jakości tego kapitału świadczą też jednostki, których dzieła poprawiają, a przynajmniej umilają nasze życie.

Nie ma chyba lepszej metody na wyłonienie najlepszych twórców kultury niż konkurs czy plebiscyt, w którym wyboru dokonują sami konsumenci. To kryterium spełniają “Żurawie - Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne". Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animator kultury. "Żurawie“ mają na celu ożywić środowisko młodych twórców Lublina oraz wypromować liderów, którzy wyznaczają nowe trendy i mogą reprezentować miasto jako Europejską Stolicę Kultury. Kandydaci nie mogą mieć powyżej trzydziestu lat. Nominowanych, w każdej kategorii, wybiera redakcja “Studni akademickiej" - audycji Radia Lublin spośród zgłoszeń słuchaczy. Pomysł się sprawdził. Zdaniem Andrzeja Szwabe, prezes Radia Lublin S.A. przyznawane już od 4 lat “Żurawie" zyskały już należny prestiż w lubelskim środowisku artystycznym.

- Widzimy potrzebę wspierania przez EFS także młodych twórców - mówi Iwona Nakielska, dyrektor Departamentu EFS urzędu marszałkowskiego w Lublinie. - Wybierając taką drogę rozwoju zwykle mają pod górkę Potrzeba im nie tylko pieniędzy na dalszą twórczość, ale przede wszystkim docenienia przez własne środowisko.

Opinię Nakielskiej potwierdza Rafał Rozmus, ubiegłoroczny laureat “Żurawi" w kategorii dźwięk.
- W zasadzie jest to pierwsza lubelska nagroda, jaką otrzymałem - mówi. - To dla mnie bardzo duże wyróżnienie. Czuję, że moja praca została doceniona i tutaj, w Lublinie. To zaś motywuje mnie do dalszego rozwoju.

Zanim przyszły “Żurawie", Rozmus zdążył zrobić karierę kompozytora i dyrygenta nie tylko w kraju, ale i w świecie. Jest między innymi cenionym twórcą muzyki filmowej.

Z kolei Bartosz Sobala zapewne szerzej znany pod pod pseudonimem artystycznym aNonim nie ma wątpliwości, że dzięki “Żurawiom" trafia się do innych niż zwykle odbiorców. Przyznaje, że szersza publiczność mogła się dowiedzieć o jego pracy dzięki tej nagrodzie.

- Teraz, gdy organizuję jakiś koncert, udział w “Żurawiach" pomaga się lepiej zaprezentować, przekonać do naszej twórczości - opowiada. - Uzyskane w ubiegłym roku wyróżnienie odebrałem jako taki pozytywny gest - wyciągniecie ręki do twórczości młodych, rozwijających się autorów.
Pomysł chwali także Rozmus.

- Dla młodych, nieznanych jeszcze twórców stanowi ogromną motywację - mówi. - Sama nagroda z roku na rok nabiera prestiżu, a co za tym idzie ten prestiż zyskują jej laureaci.
Listę nominowanych do tegorocznej edycji konkursu można znaleźć na stronach internetowych: www.efs.lubelskie.pl i www.radio.lublin.pl. Laureatów wyłoniono już po zamknięciu tego wydania Lubelskie.pl.
Patrycja Leszczyńska

***
Żurawie 2010 - laureaci
- dźwięk
Rafał Rozmus, wykładowca w Instytucie Muzyki UMCS\, kompozytor i dyrygent.
- animator kultury
Piotr Brożek, student historii UMCS, związany m.in. z Ośrodkiem “Brama Grodzka - Teatr NN".
- słowo
Aleksandra Zińczuk, w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN", zajmuje się redakcją książek i projektami badawczymi i popularnonaukowymi.
- obraz
Aleksander Janas, zajmuje się kreacją przestrzeni świetlnych, projektami multimedialnymi i scenograficznymi dla teatrów i widowisk muzycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski