Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 33. rocznicy Lubelskiego Lipca (ZDJĘCIA, WIDEO)

IL
Śmieciowe umowy, strach przed utratą pracy i „antypracownicza władza”. Podjęcia tych gorzkich tematów nie dało się uniknąć w trakcie niedzielnych obchodów rocznicy Lubelskiego Lipca. W niedzielę kolejarze świętowali 33-lecie strajków na terenie Lokomotywowni Lublin.

Oficjalne obchody zainaugurowała msza święta. - Gorąca była atmosfera lubelskiego lipca, pełna napięć i emocji. Niezwykłe są tory ludzkich i narodowych dziejów. W tym dniu szczególnego znaczenia nabierają tory kolejowe leżące u stóp ratusza. To symbol prosty, ale też bardzo przemawiający do mieszkańców. Módlmy się zatem, by pociąg ojczystych losów zwiózł nas do lepszej przyszłości – zwracał się do wiernych ks. kanonik Eugeniusz Zarębiński, Krajowy Duszpasterz Kolejarzy.

Na uroczystości do Lublina przybyli kolejarze z całej Polski. Po nabożeństwie, piętnastu najbardziej zasłużonych dla kolei i NSZZ Solidarność pracowników odebrało odznaczenia. Po przemarszu pocztów sztandarowych, głos zabrali zaproszeni goście. Chętnie cytowano słowa bł. Jana Pawła II i kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki.

- „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze”. To słynne słowa ks. Popiełuszki, które we wspaniały sposób odnoszą się do wydarzeń lipcowych. Nie zapominajmy o tym, że 33 lata temu właśnie stąd, z Lublina i leżącego nieopodal Świdnika ruszyła lokomotywa przemian, które ogarnęły całą Polskę – wspominała Jolanta Szołno-Koguc, wojewoda lubelska.

- Rewolucja Solidarności jeszcze się nie zakończyła. Ciągle mamy dużo do wykonania – zapewniał Krzysztof Michałkiewicz, poseł i szef okręgu lubelskiego PiS. Każdy podkreślał, jak ważna jest rola związków zawodowych, szczególnie w odniesieniu do osób, które boją się utraty pracy lub są zatrudnione na umowach śmieciowych.

- W naszych rękach jest to, aby pamięć o lipcowych wydarzeniach była podtrzymywana i nie wypaczona. Kilka tygodni temu w mediach aż huczało od doniesień dotyczących obchodów urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego. To przykre, że na taką skalę nie wspominano o tak ważnym historycznie wydarzeniu jak Lubelski Lipiec – dodał poseł Michałkiewicz.

Następnie świętowanie przeniosło się na pl. Łokietka. Na miejscu czekała na mieszkańców wystawa oraz darmowe przejażdżki kultowymi motocyklami WSK. Ich produkcję zamknięto 28 lat temu w Świdniku.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski