Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Lublina: Wg GDDKiA droga nie jest zagrożona

Aleksandra Dunajska
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie będzie miał wpływu na prace prowadzone przy budowie obwodnicy Lublina - uspokaja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Chodzi o opisany przez nas wyrok WSA, który uchylił decyzję wojewody lubelskiego o umorzeniu postępowania wywłaszczeniowego dla nieruchomości potrzebnej do budowy obwodnicy. Sąd nakazał też przeprowadzić je ponownie. Działki należą do Henryka Smolarza, posła PSL i znajdują się w Dysie, między węzłami Dąbrowica i Lubartów na przyszłej obwodnicy.

Obwodnica Lublina: Pozytywne orzeczenie NSA

Orzeczenie WSA ma związek z decyzjami wojewody, który wydał zezwolenie na realizację obwodnicy (tzw. ZRID), mimo że nie zakończyła się wcześniejsza procedura wywłaszczeniowa. Mieszkańcy - wśród nich poseł Smolarz - odwołali się bowiem od decyzji o jej umorzeniu. Zdaniem prawników, których pytaliśmy o opinię (Urząd Wojewódzki nie komentuje sprawy dopóki WSA nie sporządzi uzasadnienia wyroku), orzeczenie sądu może mieć poważne konsekwencje dla budowy obwodnicy. Mariusz Zając, prawnik specjalizujący się w sprawach nieruchomości, ocenił, że w najgorszym przypadku w grę może wchodzić uchylenie ZRID i wstrzymanie budowy - o ile NSA nie uchyli orzeczenia WSA.

Czytaj o kolejnych etapach budowy drogi ekspresowej Lublin-Warszawa

Lubelska GDDKiA zapewniła, że nie ma takiego zagrożenia. - Wyrok WSA nie przekłada się w żaden sposób na budowę obwodnicy Lublina - podkreślił Krzysztof Nalewajko, rzecznik dyrekcji. - Orzeczenie WSA nie jest prawomocne, a strony mogą złożyć kasację do NSA. NSA w podobnych sprawach już rozstrzygał na korzyść drogowców. A nawet gdyby NSA utrzymał wyrok WSA, nie odbije się to na realizacji inwestycji. Taki skutek miałyby zmiany w decyzji ZRID, ale także nie dotyczyłyby wtedy całości inwestycji.Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski