MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej do Politechniki. Lubelska uczelnia świętuje 71. rocznicę powstania

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Politechnika obchodzi 71-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w poniedziałek (13 maja) odbyła się uroczystość, podczas której wręczono tytuł Honorowego Profesora profesorowi Mieczysławowi Kuczmie oraz tytuł Dydaktyka Roku i Absolwenta Politechnika. Uczelnia zyskała również nowych doktorów i doktorów habilitowanych, a zasadzony rok temu dąb zyskał nowe imię.

Politechnika Lubelska powstała na bazie stworzonej 71 lat temu Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie. Dziś to ponad 20 budynków na 16 hektarach, 6 wydziałów, blisko 1200 pracowników, ponad 7 tysięcy studentów i 68 tysięcy absolwentów.

Podczas święta tytuł Honorowego Profesora otrzymał profesor Mieczysław Kuczma z Politechniki Poznańskiej.

– Jest to uznany specjalista w dziedzinie inżynierii lądowej i transportu, który od 20 lat współpracuje z Politechniką Lubelską. Współpraca ta obejmuje organizację konferencji oraz opiniowanie wniosków i prac awansowych dotyczących tytułu profesora, habilitacji i doktoratu – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej.

Odbyły się także promocje doktorskie i habilitacyjne, które stanowią ważny etap kariery naukowej. Dyplomy doktora habilitowanego otrzymało sześć osób, a doktora 36 osób.

Tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej otrzymał profesor Mieczysław Kuczma To znakomity specjalista w dziedzinie inżynierii lądowej i transportu.

– Profesor Kuczma od blisko 20 lat współpracuje z naszą uczelnią, biorąc udział w konferencjach i awansach naukowych. Jego doświadczenie i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju wielu młodych naukowców – przyznaje prof. Tomasz Sadowski z Wydziału Budownictwa i Architektury, który prezentował sylwetkę Profesora. Dodał, że tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej jest wyrazem uznania za wieloletnią współpracę i wkład w rozwój uczelni.

– To ogromny zaszczyt, że uczelnia, z którą współpracowałem na wielu płaszczyznach, obdarzyła mnie takim zaufaniem i tym zaszczytnym tytułem – mówi profesor Mieczysław Kuczma. – To dla mnie też zobowiązanie do dalszej współpracy i działań na rzecz rozwoju lubelskiej uczelni oraz całego środowiska akademickiego w Polsce.

W tym roku studenci po raz pierwszy wybierali najlepszych nauczycieli akademickich. W trakcie uroczystości został ogłoszony Dydaktyk Roku 2023 oraz najlepsi pedagodzy ze wszystkich jednostek Politechniki Lubelskiej. Nadano także tytuł Wybitnego Absolwenta Politechniki Lubelskiej, który osiągnął znaczące sukcesy w pracy zawodowej, działalności społecznej lub nauce, przyczyniając się do dobrego wizerunku uczelni. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie otrzymał Mirosław Osip-Pokrywka, znany dziennikarz i fotograf.

– Politechnika Lubelska jest dumna z takich absolwentów jak Mirosław Osip-Pokrywka, którzy nie tylko osiągają znaczące sukcesy w swoich dziedzinach, ale także promują uczelnię na co dzień, pokazując, że nauka na Politechnice to solidna podstawa do dalszego rozwoju kariery – podkreśla prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

– Jestem absolwentem z roku 1990. Od tego czasu uczelnia dokonała olbrzymiej zmiany i bardzo się rozwinęła – mówi Mirosław Osip-Pokrywka. – Sam jestem przykładem absolwenta, który wykorzystał swoją szansę w życiu zawodowym czerpiąc też z zasobów Politechniki.

Poznaliśmy także imię dla dębu, który zasadzono rok temu z okazji 70-lecia Politechniki Lubelskiej. Uczelnia właśnie rozstrzygnęła konkurs. Drzewo będzie nazywało się POLLIT. Autorka pomysłu Magdalena Ginalska tłumaczy, że imię jest skrótem od: "Politechnika Lubelska to Ludzie, Innowacje, Technologie"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski