18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Odszkodowania za S17: Premier interweniuje u wojewody

Aleksandra DunajskaZaktualizowano 
Donald Tusk
Donald Tusk Bartek Syta/Polskapresse
Ponad 600 właścicieli nieruchomości przejętych na początku roku pod budowę S17 Lublin - Piaski do tej pory nie doczekało się odszkodowań. Kilkoro z nich interweniowało u Donalda Tuska podczas jego sobotniej wizyty w Lublinie. Premier zapowiedział, że zażąda wyjaśnień od wojewody w tej sprawie.

"Siedemnastka" jest budowana zgodnie z tzw. specustawą drogową. Zezwolenie wojewody na realizację inwestycji (dla odcinka Lublin - Piaski zostało wydane w grudniu ub.r.) oznacza automatyczne przejście nieruchomości potrzebnych pod budowę na własność skarbu państwa. Właścicielom należy się odszkodowanie, ale jego przyznawanie to odrębne postępowanie.

Czytaj o kolejnych etapach budowy drogi ekspresowej Lublin-Warszawa

Pan Tomasz (imię zmienione) planował na swojej działce postawić budynek inwestycyjny, chciał ruszyć z własną firmą. - Działalność spróbuję rozkręcić gdzie indziej, to nie problem. Tylko muszę mieć pieniądze albo chociaż wiedzieć, na jaką kwotę mogę liczyć, żeby móc coś zaplanować. A nawet na taką informację nie doczekałem się do dziś - mówi.

Nasz rozmówca oddał nieruchomość w lutym. Wtedy proces wyceny i wypłaty odszkodowań nie mógł się rozpocząć, bo kilka osób od grudniowego zezwolenia wojewody odwołało się do ministra infrastruktury. Minister decyzję wydał w czerwcu. - Liczyłem, że wtedy sprawa odszkodowań ruszy z miejsca. Przecież w specustawie jest zapisane, że decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się 30 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji stała się ostateczna - pan Tomasz cytuje przepisy. - Tymczasem od czerwca minęły ponad trzy miesiące i nic - dodaje.

W podobnej sytuacji są także inni mieszkańcy, których działki lub ich części przejęto pod realizację inwestycji. Wśród nich Katarzyna Tymicka z Kalinówki, która w sobotę pojawiła się na spotkaniu z premierem w lubelskim klubie Archiwum. Katarzyna Tymicka rozmawiała z Donaldem Tuskiem. Był zaskoczony, że dochodzi do takich sytuacji. Obiecał interwencję i zapowiedział, że zażąda wyjaśnień od wojewody lubelskiego. - Liczę, że jeszcze dziś dostanę informacje w tej sprawie - powiedział we wtorek Tusk.

Sprawą ma się bezpośrednio zajmować wiceminister SWiA Włodzimierz Karpiński. - Mamy tu wszyscy nadzieję, że wreszcie coś się w tej sprawie zacznie dziać - mówi Tymicka.

Wyceną nieruchomości, za pośrednictwem zewnętrznych rzeczoznawców zajmuje się Urząd Wojewódzki. Rzeczniczka Małgorzata Tatara tłumaczy, że Urząd prowadzi obecnie 2,4 tys. takich postępowań dotyczących nie tylko nieruchomości wywłaszczonych pod S17 Lublin - Piaski (tam jest ich 654), ale też innych odcinków tej inwestycji a także m.in. lotniska. - Nie mamy możliwości kadrowych,żeby decyzje wydawać szybciej - wyjaśnia Tatara. Dla S17 Lublin - Piaski urzędnicy wojewody wydali do tej pory ok. 30 decyzji. - W pierwszej kolejności zajęliśmy się nieruchomościami zabudowanymi, których właściciele musieli opuścić swoje domy- zaznacza Tatara.

Urzędnicy tłumaczą, że o opóźnieniach zdecydowały też zmiany w przepisach dotyczących sposobu wyceniania nieruchomości, które weszły w życie w sierpniu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
GrzegorzZ

Tak to PiS rządzi w tym regionie, bo przecież PiS ma większość w sejmiku wojewódzkim!! Ale mi "prawo" i "sprawiedliwość"!! tropimypis.prv.pl

a
arf

jak ja mam 30 dni na zapłacenie podatku do US to jest ot 30 dni i basta czy by sie walił paliło muszę zapłacić podatek bo jak nie to odsetki karne itp itd. dlaczego Urząd Wojewódzki nie musi sie stosować do podobnego zwyczaju. przeciez nikt z byłych posiadaczy gruntów nie dostali odsetetk karnych, a sami nie moga sobie wystawic rachunku Wojewodzie jak to mamiejsce w przypadku podatków, zaległych faktur za prad gaz telefon, za kilka dni zwłoki firmy od r azu w nastepnej fakturze doliczają odsetki za zwłokę. Czy Wojewoda doliczy odsetki czy my mamy sami doliczyc i do czego skoro nie wystawiamy faktur?

K
Kalinówka

Za to odpowiadają urzędnicy wojewody i wojewoda, kiedy ostatnio byłem w urzędzie wojewódzkim w sprawie odszkodowania nasunęła mi się pewna anegdota " Wielki hipopotam pławi się w sadzawce w piękny słoneczny dzień, strzyże uszkami, puszcza bańki nosem, słowem sielanka, nagle słychać głośny krzyk małego hipopotamka biegnącego co sił w stronę sadzawki TATO!!! TATO!! ZEPSUŁ MI SIĘ ROWEREK, TATO!!! TATO!! NAPRAW MI ROWEREK, na co mały hipopotam słyszy " TAK TERAZ RZUCĘ WSZYSTKO I PÓJDĘ CI ROWEREK NAPRAWIAĆ ...'' ja zabrałem swój rowerek i szukam innych rozwiązań.

m
misiek

Poczekaj, jest sprawa w sądzie w trybie wyborczym i prawdopodobnie jutro będzie wyrok. Zobaczymy czy masz rację czy tylko robisz za partyjną tubę? Stawiam 100 : 1 na to, że jednak jesteś partyjną tubą.
A Tusk rzeczywiście zachowuje się jak dobry i wspaniałomyślny Car, któremu źli i niekompetentni urzędnicy utrudniają życie. Przed Tuskiem podobnie zachowywał się Kaczyński, który chciał dobrze ale układ mu nie pozwolił rządzić - układ czyli Lepper z Giertychem, których sam sobie wybrał do współrządzenia.

W
WierzyCiele

Czyżby mowa była o urzędniczym desacie zrzuconyn na Lublin przez J.Palikota, a rekrutującym się pośród jego byłego sztabu wyborczego i największych wyborczych "wpłatowiczów"?
Czy te pana wyliczenia obejmują również pond 300 mld długu publicznego, który powstawał za poselstwa P. Palikota i rządów PO?

Pytań wiele odpowiedź jedna - jedynym wybawiecielem ma być RPP. Pozostaje pytanie kogo i z czego będzie RPP wybawiało - własne długi z otrzymanych po wyborach dotacji dla partii politycznych w parlamencie zasiadających?

"Jak tłumaczyła, pod koniec marca zdecydowała się odejść z RPP ze względu na cały czas rosnące zadłużenie stowarzyszenia. Według niej, po pierwszym kwartale tego roku wynosiło ono około 300 tys. zł. Dodatkowo - mówiła - cały czas zaciągane były nowe zobowiązania z założeniem, że albo będą one uregulowane po wyborach, gdy Ruch dostanie pieniądze z budżetu państwa, albo rozwiąże się stowarzyszenie i nie trzeba będzie w ogóle płacić"

Więcej znajdzie pan pod hasłem "Jak działa Palikot? Byli członkowie RP oskarżają w sądzie"

W
WierzyCiele

"To Ruch Palikota popiera mnie w tych wyborach i wystawia na swojej liście."

Czyli nie Pan ich popiera, a oni Pana?

Wiesz pan gdzie ja jako przedsiębiorca ubiegający się czasami o zaległe należności takie poparcie bym miał?
Wiesz pan gdzie ja jako obywatel płacący podatki w kraju, tu w Lublinie poparcie ruchu opartego o unikanie opadatkowania bym miał?

Mniemam, że całkowicie nieświadomie pan ten "podmiot" swoją osobą uwiarygadniasz. Cała reszta z przeproszeniem czytelników to frazesy przygotowane przez socjotechników bo jak mawiała moja Śp. mama - "z kim przystajesz takim się stajesz".

"Inna z byłych działaczek RPP Lidia Bieńkowska opowiadała natomiast o wyreżyserowanym spotkaniu Palikota z mieszkańcami Warszawy. Jak dowodziła, osoby, które zadawały Palikotowi pytania, były podstawione (a same pytania podsunięte im przez działaczy Ruchu)..."

b
browo PO brawo premierze

"Platformy Grupa Energetyczna"
"Odpolitycznienie spółek? Nie pod sterami Tomasza Zadrogi. Grupę PGE oplata pajęcza sieć działaczy PO"
"głównie w grupie PGE, robią działacze PO z Tomaszowa Lubelskiego — tego samego, z którego okolic pochodzi Aleksander Grad, minister skarbu, i w którym szefem struktur powiatowych PO jest poseł Mariusz Grad, bratanek ministra.

Okazuje się, że lukratywne posady w grupie PGE dla tomaszowskich działaczy Platformy to nie lokalny wyjątek, lecz ogólnokrajowa reguła. Pod wodzą Tomasza Zadrogi energetyczny gigant stał się prawdziwą kuźnią kadr rządzącej partii.

— Zakończymy polityczny proceder zawłaszczania spółek z udziałem skarbu państwa — zapowiadał w exposé premier Donald Tusk.

Co po czterech latach zostało z tej obietnicy? Na przykładzie PGE widać, że nic. Tylko w radach nadzorczych i zarządach spółek z grupy energetycznego giganta znaleźliśmy około 40, w większości czynnych, działaczy PO (cała lista we wtorkowym Pulsie Biznesu).

A to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo wielkie dzielenie posad w PGE według partyjnego klucza dotyczy także niższych stanowisk.
Cały artykuł we wtorkowym Pulsie Biznesu"

k
kinol

Na tym zdjęciu wygląda jakby siedział na nocniku i nie mógł odpiąć paska. No ale tak wychodzą na zdjęciach oszuści , (w słownictwie PO nazywani politykami)

A
Armiliusz

Takich darmowych zupek w Polsce nigdy nie było .Za te zupki Kuronia wydawane po 1989 r dzisiaj żydy domagają się od nas 60 miliardów złotych. Ja Ci mówię ,zastosowałem tu małą przenośnię ale po przeanalizowaniu ,nie pozbawioną prawdy.

m
max

głosujcie na tuska i jego zespół do grania w gałę jak wygrają to zatrudnią parę tysięcy nowych urzędników a to potrafią i wtedy sie wyrobią na następne wybory

w
wodolej

A "Ursus" zlikwidował Premier co do tego dopuścił. Wrzodak to tylko mały pionek.

R
Rysa

PiS do n-tej potęgi.

K
KUŁAK.pl

JANUSZKULAK.pl
Nie mam nic wspólnego z Ruchem Poparcia Palikota. Nie jestem członkiem partii ani stowarzyszenia. Jestem kandydatem niezależnym. To Ruch Palikota popiera mnie w tych wyborach i wystawia na swojej liście. Dlatego też mogę mieć własne poglądy, które mogą być odmienne od tego co proponuje Ruch w niektórych sprawach. Jestem kwintesencją tego co Janusz Palikot reklamuje na swoich listach - ducha zmian, odejścia od systemu partyjniactwa, obywatelskiej inicjatywy.
JANUSZKULAK.pl

K
KUŁAK.pl

JANUSZKULAK.pl
Brakuje kogoś kto powiedziałby urzędnikom - to Wy jesteście dla obywateli, i doplinował, żeby pierwszą czynnością urzędnika, nie było zalanie wody do czajnika. Jest bardzo dużo młodych niedocenianych ludzi, których zapał nie jest w odpowiedni sposób pożytkowany. Brakuje motywacji, a lizusostwo w urzędach i strach o własny stołek, przerosły potrzebę realizacji zadań, których wypełnienia oczekuje od urzędnika obywatel a nie jego szef.
To co się tam dzieje z tą sprawą, przerasta ludzkie wyobrażenie. W urzędzie może być 800 osób klepiących jedną tabelkę excela, produkujących jeden dokument w wordzie przez tydzień, a tą sprawą może zajmować się 1-2 osoby.
Brakuje menadżerów w urzędach - są kierownicy z klucza partyjnego, desygnowani za zasługi a nie za kompetencje. Nie są potrzebne zdolności w zarządzaniu, organizowaniu. Aktualnie rządzi wazelina, intrygi i szeptanie do ucha szefa.
Ja to zmienię.
JANUSZKULAK.pl

R
Rysa

Chyba warto odwiedzić lekarza

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3