Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono wyniki 2. edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Lubelskie dostanie 152 miliony na renowacje

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Łukasz Kaczanowski/Kurier Lubelski
Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do samorządów i polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dot. renowacji i odbudowy zabytków. W tegorocznej edycji w skali kraju przyznano dofinansowanie 1,8 mld złotych rozdzielone na 3 248 projektów. W Lubelskiem zaakceptowano 256 wniosków na łączną kwotę ponad 152 mln zł.

Wśród zaakceptowanych projektów inwestycji w Lublinie znalazły się renowacja XIX-wiecznego drewnianego dworu rezydencjonalnego z Huty Dzierążyńskiej w sektorze dworskim oraz rewitalizacja rezydencji dworkowej Harasiewiczówki z początku XIX wieku w Muzeum Wsi Lubelskiej, a także renowacja wystroju sklepień w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Każda z inwestycji dostała wsparcie w kwocie 3,5 mln złotych.

Sylwester Tułajew, poseł PiS i "czwórka" na listach partii rządzącej w okręgu nr 6 (lubelskim), zaznaczył, że w jego okręgu wyborczym złożono 97 wniosków, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 80 mln złotych. Szczególną uwagę zwrócił na zaakceptowane wnioski dot. kościołów w Lubartowie, Krasieninie czy Lublinie.

– Dodatkowe wsparcie dla samorządów na renowacje zabytków to istotny element naszej troski o to co piękne, zabytkowe i co było wypracowane przez naszych przodków. Rząd Prawa i Sprawiedliwości bierze odpowiedzialność za kultywowanie pamięci w sposób niezwykle konsekwentny, aby zabytki odzyskiwały dawny blask – mówił poseł PiS.

Tułajew ocenił także, że Rządowy Program Renowacji Zabytków traktuje wszystkie samorządy równo, bez względu na sympatie polityczne.

– Nie dzielimy samorządów na te co są zarządzane przez przedstawicieli tej czy innej partii politycznej. Niemce, Lublin, Lubartów, Chodel – nie ma znaczenia kto rządzi w danej gminie, dla nas najważniejsza jest Polska – podkreślał poseł.

Ks. Cezary Kowalski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie podkreśla, że renowacja wystroju sklepień byłaby długim i wymagającym procesem, na które dofinansowanie 3,5 mln złotych mogłoby okazać się niewystarczające:

– Ornamentyka na sklepieniu musi być stopniowo oczyszczana z warstw farby, która została położona w niezbyt umiejętny sposób, po to by pokazać tę pierwotność tej sztuki, a zarazem jej piękno – podkreśla proboszcz.

Proboszcz zaznacza, że renowacja kościoła ma nie tylko znaczenie religijne, ale i historyczne.

– Jak to mówią: jak masz stary kościół czy stary budynek to szykuj się, że coś odkryjesz. Ten kościół był miejscem, w którym uczono się lubelskiego renesansu. Była to szkoła dla wielu miejsc nie tylko w Polsce, ale też np. Białorusi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski