Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogródki piwne za grosz. Nowa transza pomocy dla restauratorów ze strony Lublina

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
1 grosze za każdy metr kwadratowy zajętego pasa drogowe będą płacić restauratorzy za postawienie w najbliższym roku ogródka piwnego
1 grosze za każdy metr kwadratowy zajętego pasa drogowe będą płacić restauratorzy za postawienie w najbliższym roku ogródka piwnego archiwum
1 grosze za każdy metr kwadratowy zajętego pasa drogowe będą płacić restauratorzy za postawienie w najbliższym roku ogródka piwnego. Takie stawki mają dotyczyć zarówno deptaku jak i terenu Starego Miasta. – To minimalna stawka, niżej się nie da – przekonuje ratusz.

Będzie większa pomoc ze strony miasta dla przedsiębiorców. Chodzi o tych, którzy przy swojej działalności korzystają z pasa drogowego m.in. restauratorzy czy kupcy.

– Ogródki gastronomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców, co widać każdego sezonu m.in. na Starym Mieście czy deptaku. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany zarówno mieszkańców, jak i restauratorów. W obecnej sytuacji ta druga grupa musi dodatkowo mierzyć się z kosztami, które przy zerowych obrotach są ogromnym obciążeniem – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Miasto chce obniżyć stawkę opłat za zajecie pasa drogowego. Uchwałą w tej sprawie zajmą się pod koniec stycznia miejscy radni. - Proponowana stawka na 2021 rok miałaby wynieść symboliczny 1 grosz za 1 metr kwadratowy powierzchni pasa drogowego. To maksymalna przewidziana przepisami obniżka (nie przewidują one stawki "0"). Podobną mieliby zapłacić właściciele stoisk handlowych w pasie drogowym – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. I wylicza: - Dzienna stawka za średniej wielkości ogródek gastronomiczny wyniesie ok. 40 gr.

Nominalna stawka za zajęcie metra kwadratowego terenu to 70 groszy na dobę. Ale nie obowiązują ona już od czerwca ub. roku. Wówczas ratusz obniżył – do końca 2020 r. – opłatę o 50 proc. W grudniu 2020 r. przedłużono obwiązywanie tego „pakietu pomocowego” do na cały 2021 r. Teraz opłata ma spaść do 1 gr.

- Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam, aby mogli oni przejść przez ten kryzys tak łagodnie, jak tylko jest to możliwe. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc rządowa często bywa niewystarczająca, dlatego rozszerzamy lubelski pakiet wparcia dla przedsiębiorców, o kolejną formę wsparcia, obniżając maksymalnie odpłatność za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne oraz stoiska handlowe w pasie drogowym – tłumaczy Żuk. I zapowiada: - Będziemy także dążyć do ujednolicenia stawek dla restauratorów na Starym Mieście i deptaku, który znajduje się poza pasem drogowym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski