- To była sobota, 7 września, od rana słabiej się czułem, ale poszedłem na zajęcia metodą Montessori. Po powrocie do domu zjadłem rosołek i położyłem się na wersalkę. Koło godz. 16 zacząłem się dusić, nie mogłem złapać oddechu z powodu silnego bólu w klatce piersiowej - opowiada pan Henryk Pietrzak z Lublina.
77-latek postanowił nacisnąć przycisk SOS na opasce, którą nosi.
- Zgłosił się ratownik Centrum Teleopieki i szybko wezwał pogotowie. Miałem 220/120 ciśnienia. Trafiłem do szpitala - wspomina lublinianin. I dodaje: - Okazało się, że to odma opłucnowa. Na miejscu szybko wykonano mi drenaż zgromadzonego powietrza w płucach. W szpitalu spędziłem ponad dwa tygodnie.
Pan Henryk jest pewien, że to właśnie dzięki elektronicznej opasce i błyskawicznej reakcji służb dalej żyje.
- Opaska uratowała mi życie. Gdybym jeszcze chwilę zaczekał, to pewnie straciłbym przytomność i nie wiadomo, co by się stało - mówi senior.
Projekt teleopieki dla osób starszych ruszył w Lublinie we wrześniu. Każdy z uczestników otrzymał elektroniczną opaskę z przyciskiem SOS.
W tej chwili z urządzeń korzysta około 340 osób. Opaska posiada miernik tętna, czujnik upadku, lokalizator GPS.
W razie potrzeby senior może za pomocą przycisku alarmowego wezwać pomoc i połączyć się z ratownikiem z Centrum Teleopieki albo z członkiem rodziny.
- Z drugiej strony, parametry seniora monitorowane są przez pracowników Centrum Teleopieki. Jeśli ktoś ma np. nieprawidłowe tętno bądź zarejestrowano upadek, to wtedy pracownicy Centrum nawiązują kontakt z seniorem i decydują o ewentualnym wezwaniu karetki - wyjaśnia Anna Walczak, dyrektor miejskiego Zespołu Ośrodków Wsparcia.
Tylko przez pierwszy miesiąc trwania projektu, noszący opaski wezwali pogotowie pięć razy. Jedną z takich osób była kobieta, która źle się poczuła.
Jej puls wynosił 120 uderzeń na minutę, a ciśnienie 150/100. Ratownicy zabrali pacjentkę do szpitala.
Urząd Miasta w Lublinie właśnie uruchomił dodatkowy nabór do projektu SOS dla Seniora ponieważ część zakwalifikowanych wcześniej osób, zrezygnowała z teleopieki.
- Rekrutacja potrwa do wyczerpania 400 dostępnych w ramach projektu opasek. Z urządzenia mogą skorzystać seniorzy po 60. roku życia, osoby samotne, schorowane. Formularze rekrutacyjne należy składać w siedzibie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ulicy Lwowskiej 28 - dodaje Anna Walczak.
- 21 km w nogach. Tak biegacze cieszyli się na mecie
- Koncert, tańce i...cebularze. Żydowski wieczór w Lublinie
- Krew w wygotowanych butelkach. To były początki krwiodawstwa
- Wójt walczy ze „smartfonowymi zombie". Dobry pomysł?
- Lubelskie morsy powitały sezon kąpielowy. W klimacie lat 80.
- Lokale po KFC i znanym klubie do wynajęcia. Byliśmy w środku
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?