MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Bronowicki przejdzie rewitalizację. Na ten cel miasto otrzymało unijne dofinansowanie

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Wizualizacja Parku Bronowickiego
Wizualizacja Parku Bronowickiego Krzysztof Żuk/Facebook
Blisko 14 mln zł ma pochłonąć rewitalizacja zabytkowego Parku Bronowickiego. Prace mają zostać sfinalizowane do końca 2025 r.

- Tak jak przywróciliśmy mieszkankom i mieszkańcom Park Ludowy, tak przywrócimy miastu Park Bronowicki. Otwierają się ku temu nowe możliwości, bo otrzymaliśmy 7 mln zł unijnego dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 na rewitalizację tej przestrzeni zielonej - poinformował we wtorek na swoim Facebooku prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Ratusz dysponuje już dokumentacją projektową dla tego przedsięwzięcia. Wymianę nawierzchni - z asfaltowej na mineralną - mają przejść parkowe alejki, pojawią się nowe nasadzenia oraz nowe elementy małej architektury: ławki, poidełko oraz stoliki do gry w szachy. Nowy wygląd ma też zyskać ogrodzenie. Energochłonne oświetlenie mają zastąpić lampy typu LED.

– Planowane jest także utworzenie placu zabaw z naturalistycznymi urządzeniami zabawowymi i siłowni zewnętrznej oraz wyposażenie całego obszaru w elementy małej architektury: meble parkowe, poidełko oraz stoliki do gry w szachy. Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie dogodnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami (m.in. tyflomapy, pochylni dla wózków, czy integracyjnych elementów placu zabaw), instalację monitoringu miejskiego - opisywał w listopadzie 2022 r. magistrat.

Jak zapewnia Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju, w odnowionym parku zostaną zabezpieczone przestrzenie przeznaczone do działalności kulturalnej.

I zapowiada:

- Mamy pozwolenie na budowę. Będziemy ogłaszać postępowanie przetargowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w okresie okołowakacyjnym powinniśmy mieć podpisaną umowę z wykonawcą.

Prace mają potrwać 18 miesięcy.

- Do końca 2025 r. powinny się one zakończyć - podaje Krzysztof Żuk.

Według szacunków ratusza, inwestycja może pochłonąć ok. 14 mln zł.

Park Bronowice zajmuje powierzchnię ok. 3 hektarów. Powstał w 1869 r., od 1875 r. pieczę nad nim sprawuje miasto. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Fabrycznej i Bronowickiej (naprzeciw kościoła pw. św. Michała Archanioła, zwanego potocznie kościołem Ave). W 1982 roku park został wpisany do rejestru zabytków.

Jak deklaruje Szymczyk, po zakończeniu rewitalizacji parku nową nawierzchnię i chodniki dostanie też ul. Bronowicka, która znajduje się w złym stanie technicznym.

- Musimy zachować kompleksowość działań, żeby ta przestrzeń była w całości komfortowa dla naszych mieszkańców - wskazuje z-ca prezydenta Lublina.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski