MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Kowal: Priorytetem polskiej polityki zagranicznej pozostają bezpieczeństwo i wsparcie dla Ukrainy

OPRAC.: Anna Paszkowska
Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz pełnomocnik rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy, był gościem KUL. Podczas wystąpienia poruszył kwestie wojny na Ukrainie oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.

– Świat, który dziś znamy, przechodzi do historii i nie wiemy, jak będzie wyglądał za 2-3 lata. Zadecyduje o tym wiele czynników, nie tylko przebieg wojny na Ukrainie, ale także wybory w USA i Francji. W tej sytuacji priorytetem polskiej polityki zagranicznej pozostają bezpieczeństwo i wsparcie dla Ukrainy – podkreślił Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal podczas spotkania, które odbyło się na KUL w ramach cyklu „Dyskursy o świecie”.

Bezpieczeństwo Polski w kontekście wojny na Ukrainie, a także szanse na udział polskiego biznesu w procesie jej odbudowy zdominowały spotkanie studentów i pracowników KUL z Przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnikiem Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy dr. hab. Pawłem Kowalem, prof. PAN. Polityk, a równocześnie politolog, stwierdził, że nikt nie jest w stanie przewidzieć dalszego przebiegu wojny na Ukrainie. Nie wiemy czy ukraińska mobilizacja okaże się skuteczna , a dostawy amunicji dotrą na czas i uniemożliwią Rosjanom przełamanie frontu.

– Musimy zrobić wszystko co możliwe, aby Ukraińcy mieli szansę na przełom na polu walki i odzyskanie choćby części terytorium – zaznaczył, dodając, że leży to w interesie naszego kraju, podobnie jak wsparcie procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską. Jego zdaniem obecnie niewiele przemawia za rozmowami pokojowymi, bo nie chce ich strona rosyjska.

Dla Polski bardzo ważne są także stosunki gospodarcze ze wschodnim sąsiadem.

– Ich obrazem nie jest kwestia zboża, ale wzajemna wymiana handlowa i rosnący eksport polskich towarów, które dziś są obecne na całej Ukrainie. Natomiast nie ma nic dziwnego w tym, że Polska chroni swój rynek, to normalne postępowanie każdego państwa – ocenił.

Paweł Kowal, który jest również przewodniczącym Rady ds. współpracy z Ukrainą, podkreślił, że niezmiernie istotnym zadaniem jest przygotowanie polskiego biznesu do udziału w odbudowie Ukrainy i jej modernizacji.

– Liczę na to, że w procesie odbudowy naszego wschodniego sąsiada weźmie udział kilka tysięcy polskich firm, samorządów i organizacji pozarządowych – powiedział, zauważając, że ważne jest włączenie do tego procesu również środowisk akademickich.

Przypomniał również skalę pomocy, jaką w różnych obszarach, nie tylko militarnym, Ukraina uzyskała zarówno od Polski, jak i wielu innych krajów. Koalicja państw demokratycznych powstała niemal błyskawicznie, a Unia Europejska zrezygnowała z barier celnych i otworzyła swój rynek.

– Takie warunki inne państwa musiały negocjować latami – podkreślił.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych odniósł się także do sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, że Izrael pozostaje naszym strategicznym partnerem, choć oczywiście nie popieramy wszystkich działań tego kraju.

– Nie ma żadnego powodu, by postulować dziś zmianę koncepcji polityki zagranicznej w tym obszarze – podkreślił, dodając równocześnie, że Polska opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym i powstaniem niepodległej Palestyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski