Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła osiądzie w Zwierzyńcu: W browarze ruszy produkcja piwa

Magdalena Bożko (KP, KMO)
Perła – Browary Lubelskie SA była już dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu, ale w 2008 r. spółka zwolniła część załogi i całą swoją produkcję przeniosła do Lublina
Perła – Browary Lubelskie SA była już dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu, ale w 2008 r. spółka zwolniła część załogi i całą swoją produkcję przeniosła do Lublina Archiwum
Wojewoda lubelska uznała, że przetarg na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu, który wygrały Browary Lubelskie jest ważny. – Czekamy na podpisanie umowy. W ciągu roku chcemy uruchomić produkcję – mówią władze spółki.

Przetarg na dzierżawę browaru ogłoszony przez starostę zamojskiego, został rozstrzygnięty na początku września. Wygrała go Perła, której ofertę komisja przetargowa oceniła na 100 punktów.

Jednak jego unieważnienia domagał się Marek Jakubiak, właściciel Browarów Ciechan, których oferta otrzymała 82 punkty. Jakubiak twierdził, że kryteria były niejasne, a zapisy oferty przetargowej niewłaściwie sformułowane. Zarzucał też komisji przetargowej brak profesjonalizmu i obiektywizmu. Skarga w tej sprawie wpłynęła do wojewody lubelskiego i została poddana dokładnej analizie.

– Odwołanie firmy Browar Ciechan zostało uznane za bezzasadne – poinformował w poniedziałek Kamil Smerdel, rzecznik wojewody lubelskiego. – W przetargu nie stwierdzono naruszenia prawa.

– Oczywiście cieszymy się z takiego rozstrzygnięcia – mówi Andrzej Stawiszyński, dyrektor operacyjny Perły Browarów Lubelskich. – Zaplanowaliśmy już działania z tym związane. Jesteśmy po rozmowach z firmami, które dostarczą maszyny do produkcji piwa. Teraz czekamy na wyznaczenie terminu do podpisania umowy.

– Muszę zapoznać się z oryginałami dokumentów i wyznaczę termin, w którym podpiszemy umowę – zapowiada Henryk Matej, starosta zamojski. I dodaje: – Od momentu podpisania umowy Perła będzie miała rok na uruchomienie produkcji w browarze.

Dyrektor Stawiszyński zapewnia, że produkcja piwa w Zwierzyńcu ruszy pełną parą. – Mamy pomysł na ten browar. Będziemy kontynuować pracę nad markę Zwierzyniec, ale też rozszerzymy tę ofertę o inne piwa. Wcześniej jednak musimy odebrać browar, zobaczyć, w jakim jest stanie i co trzeba w nim zrobić. Chciałbym, by na święta Bożego Narodzenia 2013 roku ze Zwierzyńca wyszły już nowe produkty – mówi Stawiszyński.

Perła – Browary Lubelskie SA była już dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu, ale w 2008 r. spółka zwolniła część załogi i całą swoją produkcję przeniosła do Lublina. W 2010 r. umowa została ostatecznie rozwiązana, a rok później ogłoszono przetarg, który wyłonił nowego dzierżawcę zakładu – firmę Euro-Projekt. Zgodnie z umową miał wznowić produkcję w ciągu roku. Nie zrobił tego, więc rozpisano nowy przetarg, który 7 września wygrała Perła. Browary Lubelskie starały się równocześnie o uznanie ich zasiedzenia w Zwierzyńcu. Argumentowały, że 1 września 1990 własność browaru w Zwierzyńcu mogło nabyć, przez zasiedzenie, Przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Piwowarskie w Lublinie. „W konsekwencji może to oznaczać, że istnieją poważne podstawy prawne do stwierdzenia, że Perła – Browary Lubelskie SA są właścicielem tej nieruchomości” – informowała spółka.

Jednak Sąd Okręgowy w Zamościu odmówił wpisu do księgi do wieczystej, który miał zabezpieczyć roszczenie Perły Browary Lubelskie o stwierdzenie zasiedzenia w browarze w Zwierzyńcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski