MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na przebudowę Narutowicza się znajdą. Trzy miliony od wojewody

Sławomir Skomra
Przebudowa części ulicy Narutowicza od ul. Lipowej do wysokości ul. Ochotniczej jest kontynuacją inwestycji, którą miasto wykonało już w 2014 roku na odcinku Okopowa - Lipowa.
Przebudowa części ulicy Narutowicza od ul. Lipowej do wysokości ul. Ochotniczej jest kontynuacją inwestycji, którą miasto wykonało już w 2014 roku na odcinku Okopowa - Lipowa. Anna Kurkiewicz
Pieniądze na przebudowę ul. Narutowicza znajdą się w czerwcu - obiecuje Czarnek. Jeśli tak, to do rozpoczęcia prac będziemy gotowi przed czasem - odpowiada miasto.

Kiedy wojewoda lubelski przedstawił listę dróg, które otrzymały dofinansowanie w ramach rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, miejscy urzędnicy nie mogli wyjść ze zdziwienia.

- Nasze zaskoczenie wynikało z tego, że wnioskowaliśmy o 3-milionową dotację, a otrzymaliśmy niecałych 70 tys. zł - mówi Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. - Nie pierwszy raz braliśmy udział w tego typu programach i z reguły otrzymywaliśmy pełne dotacje. Nie jesteśmy nowicjuszami w pisaniu wniosków - dodaje.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (powołany przez PiS) zapewnia, że o podziale 60 mln zł na drogi nie decydowały względy polityczne. - Program i jego zasady zostały przygotowane przez poprzedni rząd. Komisję oceniającą wnioski powołał poprzedni woje-woda, którego o to, że był nieprzychylny wnioskom miasta Lublin, trudno posądzać. Mnie zresztą także - mówi Czarnek i zaznacza, że komisja przyznała ul. Narutowicza stosunkowo mało punktów. Odwołania od pierwotnej oceny nie przyniosły skutku.

- Dlaczego na przykład Lublin do przebudowy ul. Narutowicza nie pozyskał żadnego partnera? Dziwi mnie również to, że miasto nie odwołało się w kryterium, w którym uzyskało stosunkowo mało punktów, a mogło więcej. Chodzi o kryterium bezpieczeństwa - dodaje wojewoda.

Mimo to miasto ma otrzymać te 3 miliony złotych na przebudowę ulicy. Jest to możliwe dzięki oszczędnościom przetargowym w innych, „zwycięskich” projektach programu.

- Oceniam, że w czerwcu powinniśmy mieć kilka mi-lionów do podziału. Jednym z pierwszych zadań, które może otrzymać pełne wsparcie, jest właśnie przebudowa ul. Narutowicza - zapowiada wojewoda. - Chyba że miasto zrezygnuje z dofinansowania, co na pewno ucieszyłoby inne samorządy oczekujące dodatkowych środków - dodaje Czarnek.

Odpowiedź miasta jest krótka: - Jeśli tak, to będziemy go-towi przed czasem. Przetarg chcemy ogłosić wiosną, żeby latem, kiedy będzie to dla kierowców najmniej uciążliwe, prowadzić już realne prace. Mają się zakończyć późną jesienią - zapowiada Kieliszek.

Tak czy inaczej, na jednej z najbliższych sesji miasto będzie musiało dokonać przesunięć w tegorocznym budżecie, żeby mieć zapisane miliony na przebudowę ul. Narutowicza i zabezpieczenie przetargu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski