Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaton 2014: Dlaczego Szekspir się ucieszył, a literom potrzeba dyscypliny

Sylwia Hejno
Anna Chmielnik, zwyciężczyni tegorocznego konkursu "Plakaton". Pochodzi z Kraśnika. Do Lublina wróciła po studiach, aby otworzyć własną firmę. Jest zadowolona z tego wyboru.
Anna Chmielnik, zwyciężczyni tegorocznego konkursu "Plakaton". Pochodzi z Kraśnika. Do Lublina wróciła po studiach, aby otworzyć własną firmę. Jest zadowolona z tego wyboru. Małgorzata Genca
Jury Plakatonu wybrało niemal jednogłośnie - pierwsza nagroda trafiła w ręce Anny Chmielnik za plakat Festiwalu Teatrów Niewielkich.

Z wykształcenia jest malarką. Pochodzi z Kraśnika, studiowała na poznańskiej ASP, a po studiach wróciła do Lublina i założyła własną firmę. Montuje filmy i projektuje plakaty. Ten, który zwyciężył Plakaton, od-znacza malarskość i prostota. Artystka nawiązując do konstruktywizmu zadbała o każdy szczegół.

- Uważam, że litery także powinny stanowić estetyczną całość. Nie wystarczy wmontować obrazek i gdziekolwiek dopisać potrzebne informacje. Plakat może być wyłącznie typograficzny i przykuwać oko - podkreśla.

Anna Chmielnik przyznaje, że lubelski rynek nie należy do najbardziej wyrobionych. Wielu zleceniodawców nie zdaje sobie sprawy z praw, którymi rządzi się plakat - chcą żeby było szybko, tanio i koniecznie z jak największym logo. - Ale jest coraz lepiej - dodaje. - Bardzo bym chciała, żeby projektowaniem plakatów zajmowali się artyści i żeby na lubelskich ulicach gościło coraz więcej sztuki.

Wciąż eksperymentuje. Druga jej praca "Scenes from Shakespeare Festival" jest tak odmienna, że aż trudno uwierzyć, że stworzyła ją ta sama osoba. Artystka przecięła twarz mistrza ze Stratfordu na pół. Na plakacie widać zaledwie jego lewy policzek i dłoń podniesioną w geście "victory". Ułożone w literkę "v" palce, wspólnie z rzymską dziesiątką, dumnie obwieszczają jubileuszową, piętnastą edycję imprezy.

- Na pomysł tego plakatu wpadłam zupełnie przypadkiem. Wszyscy mamy w głowie pewien kanon, do którego należy także wizerunek Szekspira. Do tego kanonu podchodzi się bardzo poważnie, niemal z nabożeństwem. Dlatego postanowiłam trochę zaburzyć ten portret, aby Szekspir nieco się ucieszył z piętnastolecia festiwalu - opowiada Anna Chmielnik.

27 marca zakończyła się 4. edycja Plakatonu. Kurier od poczatku patronuje temu wydarzeniu, a nasi internauci przyznają swoje własne wyróżnienie.

Pozostałe nagrody:
Drugie miejsce: "Afisze graffishe" Małgorzaty Rybickiej;
Trzecie miejsce: ex aequo - "Long size improv" Marcina Moszyńskiego i "Scenes from Shakespeare Festival" Anny Chmielnik;
Wyróżnienie jury: "Lód" Kamy Napory;
Wyróżnienie internautów Kuriera:
"Wesele Dawida" Macieja Moczydłowskiego
Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu możemy oglądać do 8 kwietnia w holu ACK

W tym roku w jury zasiadał wybitny grafik i plakacista Ryszard Kajzer. Jego wystawa potrwa również do 8.04 w ACK.
Artysta projektuje plakaty, książki i ilustracje. Na co dzień wykłada na warszawskiej ASP.
Jego prace cechują się wielką swobodą. Chętnie posługuje się wycinankową lub wydzieraną formą. Często sięga po mocne, wyraźnie skontrastowane kolory i nietypowe, odręczne liternictwo, często znajdujące się na granicy czytelności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski