Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska testuje elektryczny transport listów i przesyłek. Także w Lublinie

Piotr Nowak
Poczta Polska w Lublinie zakończyła testy melexa. Obecnie oceniany jest samochód nissan e-NV200 (na zdjęciu)
Poczta Polska w Lublinie zakończyła testy melexa. Obecnie oceniany jest samochód nissan e-NV200 (na zdjęciu) Fot. materiały nadesłane
W ciągu najbliższych lat milion Polaków ma przesiąść się do samochodów elektrycznych. Takie są plany rządu. Nad wprowadzeniem do swojej floty pojazdów na prąd zastanawia się też Poczta Polska.

Na transport cichy i ekologiczny stawia Poczta Polska. Do tej pory spółka w województwie lubelskim przetestowała auto marki melex 391.

Trwają próby nissana e-NV200. Dopiero po ich zakończeniu spółka podejmie decyzję o ewentualnym zakupie większej liczby pojazdów i włączeniu ich do swojej floty.

Eksperci nie mają wątpliwości, że taki rodzaj transportu będzie coraz bardziej popularni. Firma Boston Consulting Group prognozuje, że do 2025 roku co trzeci samochód na świecie będzie miał silnik elektryczny (w tym hybrydowy). Przez kolejne pięć lat ich liczba ma wzrosnąć do 50 proc.

Ambitne plany ma też polski rząd. Program Rozwoju Elektromobilności zakłada, że do 2025 r. prawie milion kierowców będzie jeździło elektrycznymi samochodami.

Do 2020 r. w kraju miałoby powstać ponad sześć tysięcy punktów ładowania. Nic więc dziwnego, że w elektryczną rewolucję chce się włączyć Poczta Polska.

Firma w tym celu współpracuje z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Spółka i rządowa agencja podpisały w czerwcu porozumienie w tym zakresie.

- Poczta Polska już teraz testuje elektryczne pojazdy i chce skorzystać we współpracy z NCBR, jako szansy na stworzenie auta najlepiej dostosowanego do naszych oczekiwań. Potrzebujemy nie tylko elektrycznych samochodów, ale także wszelkich rozwiązań w dziedzinie automatyki i robotyki, które zwiększą efektywność naszej pracy i będą odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów - mówi Przemysław Sypniewski, prezes spółki.

- W ciągu ostatnich kilku miesięcy uruchomiliśmy program dotyczący mobilnego magazynu wodoru, który mógłby być wykorzystywany m.in. w pojazdach oraz przygotowujemy się do finansowania prac badawczo-rozwojowych w zakresie infrastruktury ładowania.

Współpraca z Pocztą Polską to kolejny krok w stronę rozwoju szeroko rozumianego transportu zeroemisyjnego w Polsce - powiedział prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR.

Poczta zaplanowała testowanie pojazdów elektrycznych na lata 2018 i 2019. Ocenie poddawanych jest lub dopiero zostanie dziesięć modeli lub typów samochodów.

Pojawiają się one w dziesięciu placówkach spółki w całej Polsce, w tym w Lublinie, gdzie są testowanie w warunkach codziennej eksploatacji.

Dodatkowo w wybranych lokalizacjach zainstalowane zostały stacje ładowania, które również są oceniane. Testy powinny zakończyć się rozpisaniem przetargu. Dziś trudno jeszcze określić dokładną datę.

Flota Poczty Polskiej liczy obecnie około 5000 pojazdów, które pochłaniają rocznie ok. 23 mln litrów paliwa. Władze firmy mają nadzieję, że elektryczny tabor przyniesie oszczędności.

Zobacz też: Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie - zaglądamy do wnętrza

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski