Politechnika Lubelska chce wybudować centrum „energii odnawialnych”. Piłka po stronie miejskich planistów

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk
Udostępnij:
Ponad 40 hektarów terenów w Lublinie zmieni swoje przeznaczenie. Na liście m.in. ul. Wapienna, Bluszczowa, grunty przy przedłużeniu ul. Węglarza. Planiści chcą otworzyć drzwi do budowy centrum „energii odnawialnych” Politechniki Lubelskiej, bloków na Ponikwodzie.

Zmiany zagospodarowania przestrzennego mają objąć 10 obszarów Lublina. Łącznie chodzi o teren o powierzchni ponad 40 hektarów. - Po raz pierwszy wykładane są plany dla rejonów położonych w osiedlu Rudnik, w okolicach Politechniki Lubelskiej oraz w rejonie ulic: Szczecińskiej, Poznańskiej i Jana Sawy. Drugie wyłożenie dotyczy projektu planu dla rejonu ulic Wojennej oraz Nowy Świat– informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

- Na uwagę zasługuje rejon Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bluszczowa” – wskazuje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. I wyjaśnia: - Teren ten jest intensywnie użytkowany zarówno przez działkowców jak i mieszkańców sąsiednich osiedli, dla których pełni funkcję nieformalnego parku. W projekcie planu, dla terenów miejskich, które wchodzą w skład ROD „Bluszczowa”, w tym położonych w strefie ESOCH, przewidziano funkcję terenów zielonych. Mają one szczególne znaczenie dla komfortu życia w mieście, dlatego konsekwentnie chronimy je w dokumentach planistycznych.

Chodzi o 12,5 ha terenów w rejonie ulic: Nagietkowej, Bluszczowej i przedłużenia ul. Węglarza. Na terenach prywatnych (które nie wchodzą w skład ROD „Bluszczowa”) utrzymana będzie funkcja mieszkaniowa wielorodzinna.

Kolejnych 5,9 ha terenów na Ponikwodzie - w rejonie ulic: Narcyzowej, Bluszczowej i Daliowej – planiści rezerwują pod zabudowę mieszkaniową: jedno oraz wielorodzinna.

Przeznaczenie ma zmienić 14 hektarów terenów przy ul. Wapiennej. To grunty, które są w rękach Politechniki Lubelskiej.

– Chcemy tam postawić nowy budynek naukowo – dydaktyczny: energooszczędny i wyposażany w różne systemy pozyskiwania energii odnawialnej. Będą się w nim mieściły m.in. laboratoria energii uzyskiwanej z wody, z wiatru, z biomasy – wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej.

Budynek ma mieć pięć kondygnacji nadziemnych i ok. 15 tys. m. kw. powierzchni użytkowej. Obok niego stanie parking. – Z instalacją fotowoltaiczną w technologii glass - glass oraz wyposażony ze stacjami przyśpieszonego ładowania. W ramach inwestycji zaplanowano połączenie dwóch magazynów energii: pierwszy w formie zielonego wodoru (czyli wytworzony z paneli fotowoltaicznych), którego zadaniem będzie długoterminowe przechowywanie nadwyżek energii na potrzeby ogrzewania budynku ze źródeł odnawialnych w sezonie jesienno-zimowym. Drugi wykonany w technologi litowo-jonowej, który będzie bilansował dobowe zapotrzebowania budynku na energię – uzupełnia Czajkowska-Deneka.

Projekty planów będą udostępnione mieszkańcom do 31 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie