Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska ponownie rozszerza współpracę. Teraz zadba o obszar energetyki w Biłgoraju

Anna Paszkowska
K. Kożuch, materiały prasowe
Politechnika Lubelska podpisała umowę z Biłgorajem. Współpraca będzie polegać na dostarczeniu ekspertów oraz narzędzi, aby zwiększyć efektywność energetyczną w gminie i mieście.

Nowa współpraca Politechniki Lubelskiej

– Przed nami nowe wyzwania – powiedział Janusz Rosłan, burmistrz Miasta Biłgoraja. – Musimy myśleć o tym, żeby utrzymanie naszych miast było jak najtańsze, a życie w nich tanie i wygodne. Jako samorządowcy nie posiadamy specjalistycznej, naukowej wiedzy, aby od razu trafić w te najlepsze rozwiązania, stąd współpraca z Politechnika Lubelską.

Wsparcie lubelskie uczelni technicznej otwiera przed Biłgorajem nowe perspektywy i możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

- Będziemy aktywnie działać w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy efektywności energetycznej naszego miasta – podkreślił burmistrz.

Główny cel współpracy to stopniowe wprowadzanie rozwiązań służących osiągnięciu efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.

Politechnika Lubelska dysponuje specjalistami, a także nowoczesną bazą laboratoryjną.

– Dzięki naszemu potencjałowi stanowimy dla lokalnych społeczności doskonałe zaplecze naukowe. Zarówno badania naukowe prowadzone na uczelni w zakresie energetyki rozproszonej i odnawialnej, jak również kierunki studiów, chociażby inżynieria odnawialnych źródeł energii, inżynieria środowiska czy też energetyka, doskonale wpisują się we wspólne działania uczelni i gminy – mówił rektor prof. Zbigniew Pater.

Zadania jakimi będą zajmować się naukowcy przedstawił prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński.

– Będziemy wspierać gminę poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji i magazynowania energii, wykorzystania zielonych źródeł energii, jak i kształcenia kadry na potrzeby rozwoju gminy. Obszar energii elektrycznej nie jest jedynym. Współpraca będzie dotyczyć również inżynierii środowiska (nowoczesne oczyszczalnie ścieków, budynki pasywne) oraz transmisji i magazynowania energii cieplnej – poinformował prorektor.

Umowa między uczelnią a miastem została podpisana w piątek (16 lutego).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski