Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szeregi 2. LBOT zasilili nowi żołnierze. Zobacz zdjęcia z ślubowania terytorialsów

W sobotę (10 lutego) o godz. 12:00 na przykoszarowym placu apelowym (ul. Męczenników Majdanka 70) po raz pierwszy w tym roku (53. od powstania Brygady) przysięgę wojskową złożyli nowi żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad połowę z nich stanowią uczniowie i studenci.
W sobotę (10 lutego) o godz. 12:00 na przykoszarowym placu apelowym (ul. Męczenników Majdanka 70) po raz pierwszy w tym roku (53. od powstania Brygady) przysięgę wojskową złożyli nowi żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad połowę z nich stanowią uczniowie i studenci. Małgorzata Genca
W sobotę (10 lutego) 92 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i zasiliło szeregi 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Przysięga jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT”.

W sobotę (10 lutego) o godz. 12:00 na przykoszarowym placu apelowym (ul. Męczenników Majdanka 70) po raz pierwszy w tym roku (53. od powstania Brygady) przysięgę wojskową złożyli nowi żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość rozpoczął pułkownik Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2. LBOT, który odczytał fragment depeszy jaką 14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski przesłał do Stefana Roweckiego, ps. "Grot".

"Dnia 14 lutego 1942 roku znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej"

– Tak rozpoczęła się historia Armii Krajowej, organizacji, której chlubne tradycje kontynuujemy my, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Już za kilka dni obchodzić będziemy rocznicę utworzenia Armii Krajowej, a dzisiejsza uroczystość wpisuje się w te obchody – podkreślił pułkownik Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2. LBOT

Lubelskie szeregi WOT zasiliło 92 nowych żołnierzy.

– Świat dookoła nas staje się coraz bardziej niebezpieczny. Czeka nas wiele wyzwań, nie tylko pod względem militarnym, aale nasza brygada swoimi działaniami wspomaga m.in. Straż Graniczną i pomaga w przypadku klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych. Jako żołnierze WOT jesteśmy zawsze na pierwszej linii i wspomagamy nasze lokalne społeczności.

Dowódca przypomniał również, że dla żołnierza WOT ważną wartością powinno być dbanie o historię i kultywowanie pamięci przodków.

Składający przysięgę podziękowali swoim szkoleniowcom, ale także rodzinom

– Nasze szkolenie okupione było niebywałym wysiłkiem fizycznym oraz innym wyzwaniami, przed jakimi dotychczas nie mieliśmy szansy stanąć. Dla żołnierza WOT najważniejszą motywacją do działania jest dobro i bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Poprzez rzetelne i systematyczne szkolenie cel ten osiągamy każdego dnia, w myśl tego, że jesteśmy tak silni, jak nasze najsłabsze ogniwo – powiedział szer. Łukasz Osik, jeden z żołnierzy, który zasilił dzisiaj szeregi WOT.

Podkreślił także, że każdy z członków WOT z pełną świadomością i odpowiedzialnością przystępuje do służby.

– Wstępując do wojska daliśmy wyraz temu, że jesteśmy gotowi poświęcić swój czas, zdrowie i jeśli zajdzie potrzeba, życie – powiedział Osik.

Różne zawody i powody, jeden cel

Wśród składających przysięgę ponad połowa osób to studenci oraz pełnoletni uczniowie, którzy postanowili wykorzystać czas wolny od nauki, aby zapoznać się z podstawami wojskowości i zdobyć nowe umiejętności. Wśród nowych Terytorialsów są również osoby, które na co dzień wykonują różne zawody, m.in. nauczyciele, doradca handlowy, stolarz, elektryk, kierowca, ratownik medyczny, psycholog, ślusarz, fizjoterapeuta.

Wstąpili w szeregi 2 LBOT z wielu powodów. Jedni zachęceni przez znajomych, którzy już służą w formacji inni, bo wierzą w misję WOT i chcą służyć swoim małym Ojczyznom. Część traktuje szkolenie jako okazję by sprawdzić swoje siły i możliwości psychofizyczne. Dużą grupę stanowią pasjonaci wojska, którzy planują związać swoją przyszłość zawodową z mundurem.

Nowi żołnierze 2 LBOT już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne w pododdziałach, które zlokalizowane są w pobliżu ich miejsc zamieszkania.

W ten weekend w siedmiu Brygadach Obrony Terytorialnej przysięgę wojskową złoży ponad 500 ochotników, którzy ukończyli szkolenia podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu "Ferie z WOT". To już drugi taki weekend w tym roku, w którym WOT powiększa się o kilkuset żołnierzy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski