Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska: Złoto i srebro dla naszych badaczy

Marek Szymaniak
Dr inż. Tomasz Klepka prezentuje prototyp urządzenia
Dr inż. Tomasz Klepka prezentuje prototyp urządzenia Jacek Babicz
Dwa zespoły badawcze z Politechniki Lubelskiej zostały wyróżnione medalami podczas XVIII Giełdy Wynalazków w Warszawie. Wprawdzie lubelskie projekty to jeszcze tylko zgłoszenia patentowe, ale już teraz można wykorzystywać je do przeprowadzania badań naukowych.

Złotym Medalem za aktywność w dziedzinie promocji wynalazków za granicą jury giełdy nagrodziło rozwiązanie "Sposób i urządzenie do badania elementów polimerowych przy oddziaływaniach ślizgowych" autorstwa dr. inż. Tomasza Klepki. Projekt powstał w Katedrze Procesów Polimerowych PL.

- To urządzenie pozwala na prowadzenie badań różnych elementów z tworzyw oddziałujących na siebie w układzie ślizgowym. Są to badania porównawcze, a dzięki nim można ocenić, jak będą na siebie wpływać i współdziałać np. powłoki kabli światłowodowych kojarzone z kanałami instalacyjnymi o różnych konstrukcjach i wymiarach - tłumaczy dr inż. Tomasz Klepka. Naukowiec dodaje, że idea tego rozwiązania polega na tym, że badane elementy są tak mocowane, że pomiary wykonuje się w układzie pionowym, a nacisk na elementy jest w innej płaszczyźnie. - Pozwala to na prowadzenie w tych samych warunkach badań współdziałania kabli, mikrokabli oraz cienkich włókien światłowodowych z kanałami i mikrokanałami z różnych tworzyw - twierdzi.

Czytaj także:
* Politechnika tworzy materiały inteligentne
* Politechnika Lubelska: Jedyny taki analizator w Polsce
* Politechnika Lubelska kusi nowymi kierunkami studiów
* Kampus lubelskiej politechniki w 3D
* Senat Politechniki Lubelskiej dał podwyżkę rektorowi

W czasie giełdy polskich wynalazków wyróżnionych na światowych wystawach w 2010 roku, Srebrnym Medalem nagrodzono wynalazek "Aktywny układ uplastyczniający", którego twórcami są : prof. Robert Sikora, dr inż. Emil Sasimowski oraz prof. Janusz W. Sikora. Projekt jest cylindrem, za pomocą którego naukowcy mogą dowolnie i świadomie wpływać na tworzywa znajdujące się w wytłaczarce. - Mają wpływ na intensywność mieszania, ścinania oraz nagrzewania tworzywa, nad którym pracują. Poprawia to bezpośrednio jakość otrzymywanego wytworu poprzez ujednolicenie jego struktury - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski