Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla uchodźców. Ile czasu jeszcze ukraińskie dzieci będą otrzymywać opiekę ze strony „swoich” nauczycieli?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Urząd Miasta Lublin
70 ukraińskich nauczycieli pracuje w lubelskich szkołach. Uczęszcza do nich ponad 2200 dzieci uchodźców. Pedagogom przedłużono umowy o kolejne pół roku.

Ukraińskich nauczycieli – uchodźców Lublin zatrudnił w ramach programu „Cash for Work”. Zaczęli prace w lubelskich szkołach od 30 marca. Ratusz przedłuży właśnie z nimi umowy do końca obecnego roku szkolnego. Poprzednie obowiązywały do końca 2022 r.

– Dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej pedagodzy z Ukrainy zatrudnieni w ramach programu „Cash for Work” będą obecni w miejskich placówkach oświatowych do końca trwającego roku szkolnego. Cieszę się, że udało się przedłużyć program na kolejne miesiące i zapewnić dalsze wsparcie w integracji i komunikacji ukraińskich uczniów – podkreśla Mariusz Banach, z-ca prezydent Lublina.

Obecnie w szkołach na terenie Lublina uczy się 2 264 uczniów z Ukrainy. 1909 uczęszcza do placówek prowadzonych przez samorząd, kolejnych 355 edukuje się w szkołach niepublicznych.

- Liczba uczniów jest stałym poziomie – mówi Banach.

W 39 placówkach zatrudnionych jest 70 osób z Ukrainy. Kolejne dwie osoby pracują - w roli koordynatora wszystkich asystentów - w Urzędzie Miasta Lublin.

- Ich zadaniem jest pomoc uczniom, nauczycielom i rodzicom w integracji oraz wspólnej pracy – tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza. I przypomina: - W okresie wakacji ukraińscy pedagodzy wspierali miejskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizujące działania w ramach corocznej miejskiej akcji „Lato w mieście”. Pomagali opiekunom ukraińskich dzieci w komunikacji i włączeniu ich w zabawę lub zajęcia warsztatowe czy sportowe.

Program „Cash for Work” ma na celu wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych w rozszerzeniu działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jest realizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej we współpracy z Miastem Lublin oraz Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie. Fundacja PCPM wypłaca wynagrodzenie, a samorząd lub inna organizacja partnerska jest odpowiedzialna za ustalanie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski