Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż w walce z chorobami układu krwiotwórczego. Zobacz, jak zostać dawcą krwi pępowinowej oraz dawcą szpiku

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A.
W dniach 6-8 listopada w SPSK nr 4 w Lublinie przyszłe mamy będą mogły oddać krew pępowinową do banku publicznego. Na pacjentów będzie także czekać możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku.

SPSK nr 4 w Lublinie bierze udział w corocznej akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), tym razem organizowanej wspólnie z Fundacją DKMS. Celem wydarzenia jest nie tylko zwiększenie bazy zarejestrowanych dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego, ale także podniesienie świadomości społecznej o kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych. Ta inicjatywa to także apel o solidarność i aktywne wspieranie walki z chorobami układu krwiotwórczego w Polsce.

Krwiotwórcze komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych – od białaczek, chłoniaków, szpiczaków, poprzez anemię, aż po choroby metaboliczne jak np. zespół Hurlera. Pomimo dużej bazy dawców często trudno jest znaleźć „genetycznego bliźniaka”.

Co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi lub innej choroby układu krwiotwórczego. W obliczu tego wyzwania Fundacja DKMS i PBKM postanowiły połączyć siły, tworząc akcję, która ma pomóc w zwiększeniu dostępności komórek macierzystych dla potrzebujących. W ramach tego przedsięwzięcia w wybranych szpitalach w Polsce będzie możliwość oddania krwi pępowinowej na cele publiczne. Jednocześnie, wszyscy obecni na oddziale będą mogli zarejestrować się jako potencjalni Dawcy szpiku kostnego.

– Pomimo ponad 40 milionów potencjalnych dawców szpiku na świecie i ponad 2 milionów w Polsce, nadal są sytuacje, gdy w bazie potencjalnych dawców szpiku nie ma osoby zgodnej z pacjentem, która dzieląc się cząstką siebie, mogłaby pomóc mu wygrać z chorobą – informuje Natalia Banasik, starsza koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

Jak zostać dawcą?

W Dniach Krwi Pępowinowej bierze udział 14 wybranych szpitali na terenie Polski. Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych. W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. W SPSK Nr 4 w Lublinie odbędzie się ona w dniach 6-8 listopada. Z pozyskanych jednostek krwi pępowinowej będą mogły skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

Ten szczególny rodzaj krwi można pobrać tylko podczas porodu. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka.

– Każda pacjentka, która zgłosi się do szpitala do porodu od 6 do 8 listopada i u której nie występują przeciwskazania do pobrania krwi pępowinowej, zostanie poinformowana o możliwości oddania jej na cele publiczne. Pozyskanie odbywa się za zgodą mamy. Krew pępowinową pobiera odpowiednio wyszkolony personel. Jest to nieskomplikowana, nieinwazyjna i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka procedura. Po narodzinach dziecka i urodzeniu łożyska dezynfekowany jest sznur pępowinowy i pobierana jest krew pozostała w pępowinie i łożysku. Materiał zostaje opisany i zabezpieczony do transportu do Banku Komórek Macierzystych – wyjaśnia Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK Nr 4 w Lublinie, osoba odpowiedzialna za kontakt z dawczyniami w szpitalu.

Rodzice decydujący się na przekazanie krwi na cele publiczne zrzekają się praw do niej, a jej dysponentem staje się Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne Do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT. Z donacji będą mogły skorzystać osoby potrzebujące zarówno z Polski, jak i spoza jej granic.

Osoby, które będą chciały zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, mogą to zrobić w Klinicznym Oddziale Położnictwa i Perinatologii. Na miejscu będzie obecny wolontariusz, który udzieli wszelkich informacji. Potencjalni dawcy proszeni będą o wypełnienie formularza rejestracyjnego, po czym zostanie od nich pobrany wymaz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski