MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 11 tys. uczniów z woj. lubelskiego napisze dziś egzamin ósmoklasisty

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Uczniowie szkół podstawowych zasiądą dziś (14 maja) do egzaminu ósmoklasisty. Równo o godz. 9:00 rozpocznie się pierwsza część testu, która sprawdzi wiedzę przyszłych uczniów szkół średnich z języka polskiego. W kolejnych dniach matematyka i język obcy.

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty w tym roku rozpocznie się we wtorek (14 maja) od testu z języka polskiego. Pomimo że jest to egzamin, którego nie można nie zdać, uczniowie i tak stresują się pierwszym w życiu oficjalnym egzaminem przed rozpoczęciem szkoły średniej. Dodatkowo wyniki liczą się do rekrutacji do szkół średnich. Ci, którzy chcą dostać się do swoich wymarzonych liceów, zwracają uwagę na każdy punkt możliwy do zdobycia. Połowę punktów uczniowie mogą zdobyć za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia np. konkursy, zawody itp. Druga połowa jest do zdobycia właśnie za egzamin ósmoklasisty.

Limity rekrutacyjne do szkół średnich

- W tym roku dużo mniejszy rocznik uczniów pójdzie do szkół ponadpodstawowych. Standardowy rocznik kandydatów do klas I szkół ponadpodstawowych to ok. 6 tys. uczniów, w tym roku spodziewamy się około 2800 kandydatów - mówił w lutym Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Zmniejszenie liczby uczniów rekrutujących spowodowane jest tym, że w ubiegłych latach szkoły zobowiązane były do przyjęcia 1,5 rocznika uczniów do klas I szkół ponadpodstawowych. W związku z tym w tym roku miasto postanowiło wprowadzić limity dla szkół średnich, tak żeby wszystkie placówki miały jakichś uczniów.

Egzamin ósmoklasisty woj. lubelskie

- Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i jest warunkiem ukończenia przez ucznia szkoły podstawowej. Nie ma jednak minimalnego wyniku, który decyduje o uznaniu, że egzamin jest zdany lub niezdany, chociaż wynik egzaminu ma wpływ na rekrutację szkoły ponadpodstawowej - zaznacza Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Jak wynika z danych OKE w tym roku dyrektorzy szkół podstawowych z woj. lubelskiego zgłosili do egzaminu 11080 uczniów, w tym 295 uczniów z Ukrainy.

- Największa grupa uczniów - 98,2 proc. przystąpi do egzaminu z języka angielskiego, drugim najczęściej zdawanym językiem w naszym regionie będzie język rosyjski - dodaje Misiak.

W środę (15 maja) uczniowie napiszą egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut, natomiast w środę (16 maja) zasiądą do testu z języka obcego, na którego napisanie będą mieli dokładnie 90 minut.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną opublikowane online 3 lipca w systemie ZIU o godzinie 8:30. Tego samego dnia uczniom zostaną wydane zaświadczenia oraz informacje o wynikach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski