- W lipcu 2022 roku Budimex wystąpił do miasta z roszczeniem zwiększenia wynagrodzenia poprzez waloryzację stawek w ramach podpisanej wskutek przetargu umowy na budowę dworca metropolitalnego i okolicznych ulic wskazując na znaczący wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz kosztów pracy. Stanęliśmy wówczas przed decyzją: wybrać drogę sądową i ryzykować zatrzymanie realizacji tej ważnej dla całego regionu inwestycji, dofinansowanej ze środków europejskich, czy próbować mediacji przed Prokuratorią Generalną, czyli rozwiązania, po które sięgają inne samorządy – wyjaśnia Artur Szymczyk, z-ca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.
Szymczyk przekonuje, że zawarcie ugody przed mediatorem chroni interes miasta oraz gwarantuje szybsze zakończenie sporu.
- Zabezpieczenie środków w budżecie miasta, o które będziemy wnioskować na najbliższej sesji, jest niezbędne do zawarcia ugody ze spółką Budimex, a to pozwoli na zakończenie inwestycji – uważa z-ca prezydenta.
Ratusz na pewno nie może tu liczyć na poparcie ze strony radnych PiS. Jak powiedział nam przewodniczący klubu Piotr Breś miasto po raz kolejny idzie na rękę firmie, z którą podpisało umowę.
- Już w tamtym roku dwukrotnie przesuwano środki, dlatego że w projekcie nie było przewidziane miejsce na montaż schodów ruchomych, a także w związku z innymi dodatkowymi pracami. To były kwoty sięgające łącznie 51 mln zł. Do tego dochodzi przesunięcie terminu realizacji inwestycji, a teraz okazuje się, że musimy dorzucić 49 mln – mówi Piotr Breś i pyta dlaczego miasto nie występuje z regresem do firmy projektowej o te wszystkie środki, które nie zostały uwzględnione w projekcie.
Breś pyta również dlaczego miasto nie nakłada na wykonawcę kar umownych, a zamiast tego idzie z nim na ugodę.
– Przy kilku innych inwestycjach zarzuciła to miastu Najwyższa Izba Kontroli – stwierdza przewodniczący klubu radnych PiS.
Z tego co mówi wynika, że jego klub zastanawia się, czy w związku z planowanym wnioskiem ratusza o dodatkowe środki nie złożyć zawiadomienia do NIK i prokuratury.
Budowa dworca metropolitalnego to największa z trwających inwestycji finansowanych przez miasto. Dotychczas pochłonęła 224 mln zł, a zatem jeśli wniosek ratusza zostanie zaakceptowany przez radnych to sięgnie prawie 300 mln.
Częścią zadania jest modernizacja okolicznych ulic. I właśnie w nocy z niedzieli na poniedziałek (21/22 maja), zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu w rejonie ulic Młyńskiej i Gazowej. Od 22 maja inaczej kursować będą autobusy miejskie (1, 13, 30, 34, 45, 154 i 166). Utrudnienia potrwają ok. miesiąca.
- W Lublinie trwają targi "Militaria Pro ARMA". Zobacz zdjęcia
- Leśnicy świętowali w nowym nadleśnictwie
- Wiatr, woda i żagle. Za nami regaty o puchar rektora Politechniki Lubelskiej. Zdjęcia
- Straż pożarna w Lublinie dba o nasze bezpieczeństwo już od 150 lat. Zobacz zdjęcia
- Noc Muzeów 2023 w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- IPN odnalazł szkielety ludzkie na górkach czechowskich. To jest przełom. Zdjęcia
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?