Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał nowy rządowy instytut. Jest też nowy dyrektor

Sławomir Skomra
Beata Surmacz - na zdj. pierwsza z lewej
Beata Surmacz - na zdj. pierwsza z lewej Fot. Łukasz Kaczanowski
Prof. Beata Surmacz z UMCS została dyrektorem nowego Instytutu Europy Środkowej. Na stanowisko powołał ją premier. Poprzedni Instytut Europy Środkowo - Wschodniej jest likwidowany.

W czwartek Rada Miasta planowała obradować - i zapewne przyjąć - krytyczne stanowisko wobec likwidacji Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej. Do głosowania jednak nie doszło, bo radni uznali, że na zajmowanie się sprawą jest już za późno. Akurat tego dnia zaczęła obowiązywać ustawa likwidująca instytut.

- Od czwartku jest w likwidacji - potwierdza dotychczasowy dyrektor IEŚW, prof. Mirosław Filipowicz. -Przyjechał likwidator z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - dodaje.

Według ustawy IEŚW został zastąpiony przez ściśle powiązany z rządem Instytut Europy Środkowej mający zajmować się kwestiami tzw. trójmorza (to polityczny projekt PiS współpracy 12 państw naszej części Europy).

- Była też dyrektor nowego instytutu prof. Beata Surmacz. Życzyłem jej powodzenia, bo wiem, że stoi przed nią trudne zadanie - dodaje prof. Filipowicz.

Według ustawy dyrektora IEŚ powołuje premier bez potrzeby przeprowadzenia konkursy na to stanowisko. Prof. Surmacz jest prodziekanem Wydziału Politologii UMCS, pracuje w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych. Naukowo zajmuje się dyplomacją czy stosunkami polsko - ukraińskimi.

Zaznaczmy, że wykładowcą Wydziału Politologii UMCS jest też prof. Waldemar Paruch szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. To on wcześniej występował do IEŚW o przedstawienie wykazu pracowników.

- Wszyscy pracownicy likwidowanego instytutu, łącznie ze mną, zostali poinformowani, że są zatrudnieni do 20 marca. Jeśli do tego czasu nie zostaną nam przedstawione nowe warunki zatrudnienia, to zgodnie z ustawą umowa o pracę zostaje rozwiązania - mówi prof. Filipowicz.

Instytut Europy Środkowo - Wschodniej istniał w Lublinie 2002 roku. Jego założycielem był nieżyjący już, uznany historyk prof. Jerzy Kłoczowski. IEŚW zajmował się szeroko pojętymi stosunkami między państwami Europy Wschodniej. Współpracował z zagranicznymi naukowcami i na przykład z rosyjskimi opracował pomoce naukowe dla polskojęzycznych nauczycieli w Rosji.

Nowa instytucja będzie miała, w porównaniu z likwidowaną, imponujący budżet. To 4 mln zł w przyszłym roku a docelowo 14 mln zł w 2028 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski