Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt nowego stadionu żużlowego już po konsultacjach społecznych

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Prawie 70 uwag, opinii i zapytań wpłynęło do ratusza w ramach konsultacji społecznych dotyczących projektu stadionu żużlowego, który ma powstać w dolinie Bystrzycy. Większość z nich odnosiła się do funkcjonalności obiektu, zastosowanych rozwiązań architektonicznych, akustyki i liczby przewidzianych miejsc parkingowych.

Lublinianie powiedzieli, co myślą o koncepcji nowego stadionu żużlowego, a precyzyjniej „zadaszonego wielofunkcyjnego obiektu sportowo – rekreacyjnego”, który stanie na terenie między ulicami: Przeskok, Ciepłą i Krochmalną. W konsultacjach społecznych zgłoszono 67 uwag, zapytań i opinii do rozwiązań zaproponowanych przez projektantów pod koniec listopada 2022 r.

Raport z przebiegu konsultacji dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej UM Lublin. Lublinianie pytali m.in. o to stadion będzie wyposażony w systemy ochrony przed hałasem. W odpowiedzi czytamy, że planowane na dachu półokrągłe pola w połączeniu z dodatkowymi siatkowymi membranami pozwolą na rozproszenie i tłumienie dźwięku. Projektanci wzorowali się w tym przypadku na rozwiązaniach zastosowanych przy budowie stadionów w Berlinie i Atlancie.

Swoimi obawami podzielili się również mieszkańcy Czubów. Ich zdaniem duża liczba kibiców i organizowane na stadionie imprezy mogą spowodować paraliż komunikacyjny dzielnicy. Ratusz przyznaje, że organizacja wydarzeń wiąże się z chwilowymi utrudnieniami w ruchu. Sytuację ma poprawić budowa nowych ciągów pieszych, ścieżek rowerowych oraz połączenie z komunikacją miejską jako alternatywą dla transportu samochodowego. Dodatkowo, w projekcie zostanie uwzględniona możliwość poprowadzenia drugiego wyjazdu od strony rzeki Bystrzycy, prowadzącego do ulicy Przeskok.

Zdaniem niektórych uczestników konsultacji liczba miejsc parkingowych jest niewystarczająca.

Projekt zakłada 4 miejsca parkingowe na 100 kibiców. Współczynnik ten jest relatywnie wysoki w porównaniu z innymi obiektami tego typu na terenie całej Polski - tłumaczy miasto.

W treści uwag znalazły się także pozytywne i negatywne opinie o samej budowie stadionu. Pozostały one bez dalszego biegu, gdyż nie dotyczyły propozycji projektowych i zagospodarowania terenu wokół niego.

- Architekci, mając stanowiska przekazane przez mieszkańców, przystąpią do dalszych szczegółowych prac projektowych, w tym opracowania dokumentacji budowlanej i wykonawczej – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Jak informuje miasto, będzie ona gotowa w lutym przyszłego roku.

Stadion ma być obiektem, który pomieści 18,5 tysięcy widzów. Będzie przeznaczony głównie dla żużlowców, ale jego konstrukcja umożliwi też rozgrywanie meczów siatkówki, koszykówki, zawodów lekkoatletycznych, jeździeckich czy też organizację koncertów. Obiekt będzie obsadzony zielenią. Ponadto, od strony, gdzie w przeszłości działał Lubelski Klub Jeździecki, zostanie wybudowany czterokondygnacyjny parking z 610 miejscami postojowymi dla pojazdów osobowych i 14 dla autokarów. Swoje auto będzie można również zaparkować na parkingu zlokalizowanym pod stadionem. Dla samochodów zarezerwowano tam 200 miejsc. Powierzchnia zabudowy stadionu oraz parkingu wielopoziomowego wynosi ok. 40 000 mkw, a projektowanych zielonych terenów (przestrzeń parkowo-rekreacyjna, nowe ścieżki spacerowe) - 84 000 mkw.

W listopadzie ub. r. ratusz ogłosił, że budowa obiektu pochłonie prawie ćwierć miliarda złotych. Warto jednak podkreślić, że są to wstępne szacunki.

Budowa stadionu oraz jego lokalizacja budzi kontrowersje. Wiosną 2021 r. przeciw jego powstaniu protestowali mieszkańcy os. Skarpa, w pobliżu którego ma stanąć obiekt. Swoją niezgodę argumentowali przede wszystkim tym, że odbywające się na nim zawody żużlowe będą generować uciążliwy hałas. Z kolei działacze Nowej Lewicy, miejscy aktywiści oraz ekolodzy wskazywali na to, że inwestycja może doprowadzić do zdewastowania terenów zielonych nad Bystrzycą. Swoje poparcie dla nowego stadionu żużlowego wielokrotnie wyrażali natomiast fani lubelskiego speedwaya.

Ostatecznie w czerwcu 2021 r. miejscy radni zdecydowali, że obiekt stanie nieopodal ul. Krochmalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski