Przemysł drzewny i meblarski

  Przemysł drzewny i meblarski

  red

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Przemysł drzewny i meblarski
  Przemysł drzewny i meblarski jest ciągle rozwijającym się sektorem w Polsce. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost rozpoznawalności przedsiębiorstw z województwa lubelskiego zajmujących się branżą drzewno-meblarską. Dodatkowo dostępność zasobów niezbędnych dla działalności gospodarczej i korzystne położenie województwa lubelskiego przy szlaku tranzytowym zwiększają szanse na rozwój firm na rynku zarówno polskim, jak i międzynarodowym.
  Przemysł drzewny i meblarski
  Rozwój sektora drzewnego i meblarskiego związany jest po części z poziomem lesistości. Wprawdzie w województwie lubelskim poziom lesistości nie jest wysoki (tylko 22,6%), ale mimo to liczba przedsiębiorstw z branży drzewnej i meblarskiej jest bardzo wysoka. Sektor drzewno-meblowy obejmuje przede wszystkim produkcję wyrobów z drewna, słomy i korka, produkcję papieru, tektury i celulozy oraz produkcję mebli. Z racji wysokiej sprzedaży oraz zatrudnienia, a przede wszystkim pod względem wpływu na wielkość polskiego eksportu, przemysł ten ma istotne znaczenie dla polskiej gospodarki.

  W poprzednich latach (2011-13) wartość eksportu z branży meblarsko-drzewnej z terenu województwa lubelskiego wynosiła blisko 200 mln euro i ma ciągle tendencję wzrostową.

  Główni importerzy produktów meblarskich z Lubelszczyzny to Niemcy, Litwa i Włochy. Eksport daje duże szanse na rozwój nawet małych przedsiębiorstw, co zwiększa wpływ branży na polską i lokalną gospodarkę. Województwo lubelskie jest aktywne eksportowo, ale nie zaniedbuje również rynku wewnętrznego i także na nim zwiększa sprzedaż. Przyczyniają się do tego konkurencyjne koszty produkcji, ale też wysoko wykwalifikowani pracownicy (stolarze, lakiernicy, tapicerzy). Lubelszczyzna to producent mebli o ugruntowanej na rynku pozycji. Doświadczeni przedsiębiorcy znają rynek zarówno krajowy, jak i międzynarodowy, przez co rozwija się produkcja i system sprzedaży, a na rynki zagraniczne zwiększa się eksport.

  Dzięki wzrostowi zamożności społeczeństwa rośnie popyt na produkty z branży drzewno-meblowej. Poprzez rozwój dużych firm zwiększa się zapotrzebowanie na produkty biurowe. Meble wytwarzane na Lubelszczyźnie to produkty wysokiej jakości. Klienci wybierają je ze tak względu na jakość, jak i atrakcyjną cenę oraz indywidualne podejście do każdegozamówienia.

  Przedsiębiorcy chcą się dzielić swoim doświadczeniem, wspomagać się w biznesie, dlatego coraz częściej zrzeszają się w stowarzyszeniach czy też klastrach. Na Lubelszczyźnie powstało Stowarzyszenie Lubelskie Drewno Regionalny Klaster w Lublinie, które zrzesza 60 przedsiębiorców z branży drzewno-meblarskiej, m.in. dostawców drewna, producentów tarcicy, wyrobów stolarki budowlanej, producentów pokryć dachowych, producentów mebli oraz firmy świadczące usługi budowlane i transportowe. Ma na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz inicjatyw gospodarczych województwa lubelskiego poprzez współpracę w zakresie wdrażania nowych rozwiązań i wzrost konkurencyjności w branży.

  Także Urząd Marszałkowski włącza się w rozwój branży drzewno-meblarskiej i pomaga przedsiębiorcom nawiązywać kontakty oraz rozwijać swoją działalność zarówno w kraju, jak i za granicą poprzez organizację szkoleń i wyjazdów. W roku 2013 w Londynie odbyło się seminarium dla przedsiębiorców z branży drzewnej. Ubiegły rok był bogaty w wyjazdowe misje gospodarcze, w ramach których przedsiębiorcy z branży drzewno-meblarskiej pojechali m.in. do Londynu, Tunisu czy Dubaju. Obecnie, w 2015 roku, Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej zorganizował misje wyjazdowe m.in. do Nowego Jorku na International Contemporary Furniture Fair czy do Nancy we Francji. Planowane są wyjazdy do Uzbekistanu i Arabii Saudyjskiej. Podczas misji wyjazdowych przedsiębiorcy mogą nawiązywać kontakty z kontrahentami, przez co mają szansę na eksport swoich towarów. Jako przykład mogą posłużyć przedsiębiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy byli zainteresowani lubelskimi meblami.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo