Przemysław Czarnek: Wynagrodzenie nauczyciela wzrośnie o 1400 zł miesięcznie

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Dariusz Bloch/polska press
Dariusz Bloch/polska press Dariusz Bloch/polska press
W Dniu Edukacji Narodowej i w pierwszą rocznicę objęcia ministerialnej teki rozmawiamy z Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki.

Obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, a jednocześnie zbliża się rocznica objęcia przez pana stanowiska ministra edukacji. Jest co świętować?
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że wszystkie punkty mojego programu na ten rok są zrealizowane w stu procentach, a nawet z naddatkiem. Niektórych rzeczy nie planowałem, kiedy obejmowałem urząd ministra, np. 300 mln złotych na tzw. „pięćsetkę dla nauczycieli”, czyli dokupienie sprzętu informatycznego w ramach nauki zdalnej. Nie planowałem też „Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii”, bo gdy obejmowałem urząd nie wiedziałem, że będzie taka konieczność. A realizujemy go za 250 mln zł i się udaje. Nie planowałem „Laboratorium Przyszłości” za 1 mld zł, co w ciągu kilku miesięcy przeniesie nam szkoły podstawowe w przepiękną nowoczesną przyszłość. Właśnie rozpoczynamy realizację tego programu. Nie planowałem przedsięwzięcia, które się udało znakomicie, i które będzie rozwijane na dużą skalę, czyli „Poznaj Polskę”. Otrzymuję, choćby od dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej, informacje, że grafik na wycieczki szkolne wypełniony jest do końca roku. To pokazuje, jaka była potrzeba uruchomienia tego programu. Jest mnóstwo rzeczy, które zostały zrobione i mnóstwo, które jeszcze są do zrobienia, ale swój program realizuję punkt po punkcie.

A planował pan lub przynajmniej zakładał tę falę hejtu i negatywnych ocen? W Lublinie wiszą bilboardy z hasłem „Czarnek out”, które dla wielu osób mogą być odczytywane jako podsumowaniekadencji ministra edukacji i nauki.
Ci ludzie nie wiedzą, że w ten sposób robią mi przysługę, bo moja rozpoznawalność i popularność w moim elektoracie się zwiększa. Byłbym zaskoczony, gdyby tego hejtu nie było. Byłem absolutnie na to przygotowany. Jeszcze bardziej mnie to dopinguje do wytężonej pracy. Mogę jedynie podziękować za ten doping i tyle. A poza tym widziałem także bilboardy z hasłem „Rodzice za Czarnkiem”. Są i tacy mieszkańcy Lublina.

Łatka ministra ksenofobicznego i pełnego pogardy do osób homoseksualnych panu nie przeszkadza? Bo takie określenia znajduję w niektórych gazetach.
Ci biedni ludzie nie są w stanie zrozumieć, że mnie nie interesuje orientacja seksualna kogokolwiek poza moją żoną. Nie wiem dlaczego mi wciskają jakąś pogardę wobec osób homoseksualnych, skoro ja nikogo nie pytam o jego seksualność. To sprawa prywatna. Jeśli chcą się obnosić ze swoją seksualnością, to świadczy tylko o ich braku kultury osobistej. Powtórzę jeszcze raz, nie interesuje mnie niczyja orientacja seksualna.

Prawie 8 mld zł rząd przeznaczy na podwyżki pensji dla nauczycieli. Więcej czasu będzie dla ucznia, mniej biurokracji w szkole. To zapowiedź Ministerstwa Edukacji i Nauki z 8 października br. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w liście do premiera pisze mimo to, że oczekuje, by wywiązał się on z obietnic i umów z 2019 roku, czyli powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. „Solidarność” odrzuca te propozycje, które przygotowało MEiN. Co pan na to?
Cały czas jesteśmy w dialogu i stałym kontakcie ze związkowcami. 22 października odbędzie się kolejne spotkanie. Oferta, którą składamy - oferta rządowa, jest naprawdę bardzo dobra. Bez zwiększania wymiaru czasu pracy, czyli nadal w tych 40-stu godzinach tygodniowo zapisanych w Karcie Nauczyciela, nieco zmieniając sposób pracy - mniej biurokracji, więcej kontaktu z uczniem - proponujemy bardzo duże, kilkudziesięcioprocentowe podwyżki. Wynagrodzenie nauczyciela wzrośnie o 1400 zł miesięcznie. Przeznaczamy na to blisko 8 mld zł. To skokowy wzrost subwencji oświatowej. Do tego dokładamy jeszcze inne propozycje. Jesteśmy otwarci na dyskusję ze wszystkimi związkami zawodowymi, także z „Solidarnością”.

Jest szansa na to by powiązać wynagrodzenie nauczyciela ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce czego domaga się Solidarność?
To niezwykle trudne z punktu widzenia prawa budżetowego, ale o tym rozmawiał będzie już premier z przewodniczącym Piotrem Dudą.

Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej, czego minister edukacji życzy nauczycielom?
Wszystkim osobom związanym z oświatą i edukacją narodową życzę samych sukcesów zawodowych i rodzinnych. Nauczycielom życzę, by ich ambicje zawodowe się realizowały. Chcemy razem zwiększać etos pracy i uatrakcyjnić zawód nauczyciela. Zapewniam, że zostaję do dyspozycji wszystkich nauczycieli.

Domowe syropy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie