MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni zdecydowali: działka przy ul. Jasnej pójdzie pod młotek

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Jakub Hereta
11-arowa niezabudowana działka u zbiegu ul. Jasnej i Ewangelickiej zostanie wystawiona na sprzedaż. W przyszłości może tam stanąć budynek mieszkalno-usługowy bądź budynek usługowy.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Lublin radni dali "zielone światło" sprzedaży należącej do miasta działki u zbiegu ul. Jasnej i Ewangelickiej. Parcela zajmuje obszar 11 arów i jest położona na tyłach gmachu Sądu Okręgowego. Niezabudowany grunt jest wykorzystywany obecnie jako ogólnodostępny parking dla samochodów. To część śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. W 2020 r. ratusz wydał dla tej działki dwie decyzje o warunkach zabudowy. Dopuszczają one budowę budynku usługowego o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 metrów kwadratowych bądź budynku mieszkalno-usługowego.

- Ten projekt dokończy te "wz-etki". Pojawienie się któregoś z tych obiektów bardzo utrudni dojazd do pracy pracownikom i sądu i mieszkańcom korzystającym ze zlokalizowanych wokół lokali usługowych. To dalsza część betonowania miasta. Żałosne jest to, że przez ponad dwa lata nie wymyśliliście państwo lepszej koncepcji niż (zbycie działki - dop. red.), a nie rozważyliście, tego żeby powstało tam coś dla ludzi. I to powinniśmy robić, a nie tylko ułatwiać deweloperom budowanie bloków - oceniał radny Eugeniusz Bielak (PiS).

Przypomnijmy, że we wrześniu 2021 r. miasto chciało wymienić grunt przy Jasnej za tereny przy ul. Relaksowej oraz Franczaka „Lalka” będące własnością firmy Interbud. Ostateczne wycofało się jednak z tej operacji, w głównej mierze po jej krytycznej recenzji ze strony ówczesnego senatora Jacka Burego.

Radny Bielak zaapelował do prezydenta Krzysztofa Żuka o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie z Radą Dzielnicy Śródmieście.

- Jak usłyszałem na Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska takich rozmów z mieszkańcami nie było. Nie rozstrzygamy czy powinno powstać tam przedszkole czy żłobek. O tym, co jest w tym miejscu najbardziej potrzebne wiedzą mieszkańcy i rada dzielnicy - zaznaczył.

Sensowność utrzymywania tej działki w posiadaniu miasta kwestionował Bartosz Margul (klub prezydenta Krzysztofa Żuka).

- Ta działka ma 11 arów. Co chcecie państwo na niej zbudować? Ja tu słyszę o celach edukacyjnych. Do czego jest nam potrzebna ta działka? Ani to pod urząd, ani pod szkołę. W sprzedaży ten grunt będzie dość wartościowy. Może dostaniemy za niego 2-3 tysiące zł za metr kwadratowy, czyli 2-3 miliony złotych za całość - szacował Margul.

O kwotę, którą może otrzymać miasto w wyniku sprzedaży parceli pytał Robert Derewenda, przewodniczący klubu radnych PiS.

- Nie wyceniamy działek przed podjęciem przez państwa pozytywnej decyzji o ich zbyciu. Mogę natomiast poinformować, że w ostatnich dwóch latach parcele w tym obszarze były sprzedawane w kwotach od 1500 do 2600 zł za mkw - podawał Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem UM Lublin.

Z-ca prezydenta Lublina Mariusz Banach zaakcentował, że "ta działka jest za mała na biurowiec".

- Nie potrzeba na tej działce żadnych obiektów oświatowych. Już dzisiaj mamy ogromny problem z zapełnieniem istniejących w centrum placówek - podkreślał Banach.

- A może pozostawmy, to w takim stanie, jakim jest. Uporządkujmy teren, zadbajmy o zieleń i pozostawmy tam parking dla mieszkańców - wnioskował z kolei Marcin Jakóbczyk (PiS).

Przyjęcie przez rajców uchwały oznacza, że działka przy ul. Jasnej zostanie skierowana na sprzedaż w przetargu nieograniczonym. Będzie mógł do niego przystąpić każdy zainteresowany podmiot.

Działka przy Jasnej sąsiaduje z dwoma budynkami o różnej wysokości. Jednym jest budynek Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu. Ma on trzy kondygnacje nadziemne. Krótszy bok działki przylega do kamienicy, która ma pięć kondygnacji.

- Decyzje ustalające warunki zabudowy tego kwartału nawiązują do historycznego sposobu zabudowy w tej części miasta i w parametrach nie wyższych niż sąsiadujące budynki. Wysokość elewacji frontowej budynku mieszkalno-usługowego nie będzie mogła przekroczyć 13 metrów od strony ul. Ewangelickiej, zaś od strony ul. Jasnej kształtowana może być schodkowo, od 13 metrów do maksymalnej wysokości 20,4 metra - podaje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Na czwartkowej sesji RM Lublin nie zgodziła się na odwołanie radnego Piotra Gawryszczaka (PiS) z funkcji Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy. "Za" głosowało 5 radnych z klubu prezydenckiego, "przeciw" 15 (12 z klubu PiS i troje z klubu Żuka: Elżbieta Dados, Jadwiga Mach i Zbigniew Jurkowski). "Wstrzymało się" dziewięciu. W głosowaniu udziału nie wzięli Anna Ryfka (klub prezydencki) i sam Gawryszczak.

Na początku sesji ślubowanie złożyła radna Marta Gutkowska (klub prezydencki). Zastąpiła Mariusza Banacha, który złożył mandat w związku z objęciem stanowiska zastępcy prezydenta Lublina.

Gutkowska ma 34 lata. W kwietniowych wyborach kandydowała z okręgu nr 4 (Czechów, Sławin) z KWW Krzysztofa Żuka. Otrzymała 1425 głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski