MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Realizacja programu in vitro w województwie lubelskim. "To program, który daje nadzieję"

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Pary, które dotychczas bezskutecznie starały się o dziecko, od 1 czerwca mogą skorzystać z bezpłatnego programu in vitro. To nadzieja dla osób, które z przyczyn finansowych nie mogły wcześniej pozwolić sobie na taką metodę leczenia. W regionie zainteresowanie jest bardzo duże.

Program in vitro w woj. lubelskim

W Polsce ok. 1,5 miliona par zmaga się z problemem niepłodności. Nowy program sprawia, że leczenie za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego staje się bardziej dostępny dla pacjentów, którzy mimo wskazań medycznych, nie mogli pozwolić sobie na in vitro m.in. z przyczyn finansowych.

Każdy, kto ma dziecko wie, że z nim życie staje się zupełnie inne, jednak droga do posiadania potomstwa bardzo często z różnych powodów bywa kręta i wyboista. Ten program daje możliwość świadomego rodzicielstwa wielu parom, które mogą bezpłatnie z niego skorzystać. Ważna jest również profilaktyka i diagnostyka, a taką możliwość również oferuje ten program - mówi Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Podczas poniedziałkowej (17 czerwca) konferencji prasowej Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej oraz członek sejmowej Komisji Zdrowia podkreślał, że w żadnym innym kraju Europy taki program nie jest finansowany w takim stopniu, jak w Polsce.

- Jest to program piękny. Dla osób zmagającym się z niepłodnością to coś, co daje tym ludziom szansę na marzenia, wspaniałe, świadome, ale i zdeterminowane rodzicielstwo - zaznaczał Wojciech Wołoch, wicewojewoda lubelski.

W ciągu dwóch tygodni do programu z woj. lubelskiego zakwalifikowało się już sto par.

- Dla porównania przed inauguracją rządowego programu w trzech klinikach w mieście realizowano ok. 500 procedur in vitro rocznie - mówi dr n. med. Piotr Olcha.

Dodatkowo podczas spotkania Olcha poinformował, że koszt leczenia metodą in vitro przed uruchomieniem programu to kwota wahająca się od 15 do nawet 30 tysięcy złotych.

Pani Milenie i panu Sebastianowi się udało

Podczas konferencji prasowej u wojewody lubelskiego obecni byli przyszli rodzice dziecka poczętego właśnie metodą in vitro. Pani Milena oraz pan Sebastian pochodzący z Puław o potomstwo starali się 3 lata. Niestety z powodów zdrowotnych pani Mileny zajście w ciąże naturalną metodą było niemożliwe. W związku z tym para zdecydowała się na in vitro. Na rządowy program nie chcieli czekać i na początku marca przeszli całą procedurę. Wszystko się udało i pani Milena jest teraz w ciąży. Proces leczenia kosztował parę ok. 20 tys. zł.

- My z rządowego finansowania nie skorzystaliśmy, ponieważ nie chcieliśmy już czekać. Mamy jednak nadzieję, że program pomoże teraz wielu innym parom - mówił pan Sebastian.

Gdzie mogą zgłaszać się pary?

Program potrwa do 31 grudnia 2028 r, a na jego realizację przeznaczono 500 mln zł rocznie. Łącznie to 2,5 mld zł. Placówki z naszego regionu, które realizują program to:

  1. Gyncentrum Sp. z o. o. Lublin przy ul. Zana 32a,
  2. Specjalistyczne Centrum Medyczne OVUM, Motycz, Konopnica 85F,
  3. Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian, ul. Relaksowa 26.

- Zainteresowanie rządowym programem refundacji jest duże. Zgłaszają się do niego zarówno nowi pacjenci, jak również te pary, które wcześniej realizowały u nas procedury zapłodnienia pozaustrojowego - mówi dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian.

W Lublinie pacjenci są zapisywani telefonicznie tak, by wizyty mogły odbyć się, jak najszybciej.

- Wiemy, jak czas ważny jest osób zmagających się z niepłodnością. Pierwsze pary już zostały zakwalifikowane do rządowego programu i rozpoczęły przygotowania do procedury in vitro, kolejne czekają na wizyty - dodaje dr Mrugacz.

Do kogo skierowany jest program?

Bezpłatny program Ministerstwa Zdrowia skierowany jest dla par, u których stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona (w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu) także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Kryteria wieku:

  • kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
  • kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,
  • mężczyźni do 55. roku życia.

Wsparcie otrzymają też pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Pary powinny przygotować dokumentację medyczną dotyczącą dotychczasowego leczenia niepłodności, umówić się na wizytę kwalifikującą oraz szereg badań. Wszystkie badania w ramach tego procesu są dla Was bezpłatne. Po kwalifikacji do programu rozpoczyna się proces leczenia niepłodności. Więcej informacji dotyczących programu dostępnych jest na stronie invitro.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski