Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w lubelskim szpitalu kolejowym

Monika Fajge
Małgorzata Genca
Od czwartku 15 bm. w Okręgowym Szpitalu Kolejowym trwa referendum, niezapowiedziane. - Dyrekcja każe nam odpowiedzieć na pytanie czy chcemy przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową czy może lepszym rozwiązaniem byłaby fuzja z innymi zadłużonymi placówkami - taki telefon odebraliśmy w redakcji. - O referendum powinniśmy zostać powiadomieni 14 dni wcześniej. Tymczasem dyrekcja urządziła łapankę i "z biegu" każe nam podejmować decyzje, które mogą zaważyć na naszym losie - usłyszeliśmy w słuchawce.

Szefostwo Okręgowego Szpitala Kolejowego zapewnia, że nikogo do udziału w referendum nie zmusza. - Wypowiadają się ci pracownicy, którzy chcą zabrać głos w sprawie. Chcemy się dowiedzieć, jak załoga widzi przyszłość naszej placówki - wyjaśnia Andrzej Jarzębowski, z-ca dyr. szpitala ds. ekonomicznych. - To referendum nie jest w żaden sposób wiążące, bo tak naprawdę los naszej placówki nie zależy ani od personelu, ani od dyrekcji, a od zarządu i sejmiku województwa - tłumaczy.

- To po co całe to zamieszanie - pytają pracownicy. - Wczoraj do godz. 11 na pytania zadane przez Dyrekcję odpowiedziało ok. 140 pracowników z 500-osobowej załogi szpitala. Ci, którzy zdecydują się oddać głos, muszą wpisać się na listę - poinformowała Jolanta Dąbrowska, pielęgniarka oddziałowa i członek komisji, która czuwa nad poprawnym przebiegiem referendum.

Fuzja szpitali (kolejowego, Jana Bożego i szpitala przy al. Kraśnickiej) to pomysł zarządu województwa na oddłużenie placówek, których zobowiązania sięgają w sumie 200 mln złotych.

- Wolelibyśmy zostać autonomiczną jednostką, dlatego złożyliśmy stosowny wniosek do organu założycielskiego. Jesteśmy w trakcie restrukturyzacji, poważnie myślimy o przekształceniu w spółkę - tłumaczy dyr. Jarzębowski.

Czytaj także:
Szpital Kolejowy: Lekarze znowu nie dostali pensji
Szpital Kolejowy: Oddział ratunkowy może przestać istnieć

Zarząd województwa nie mówi "nie". Wczoraj przedstawiciele związków zawodowych zadłużonych szpitali spotkali się z marszałkiem Krzysztofem Hetmanem. - Fuzja trzech szpitali nadal jest rozwiązaniem obowiązującym, ale zarząd nie zamyka się na inne propozycje, w tym te, dotyczące przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego - poinformowała Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. Wnioski o rozpoczęcie procesu przekształcania złożyło sześć placówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski