Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne izby obrachunkowe. Zmiana warty i zasad u strażników finansów

Sławomir Skomra
Rząd zmienia zasady funkcjonowania regionalnych izb obrachunkowych. Jedni mówią o zamachu na samorządy, drudzy o lepszej kontroli nad ich wydatkami. Czy to krok w dobrą stronę? TAK - Marek Wojciechowski, radny wojewódzki PiS, przewodniczący komisji rewizyjnejOczywiście, że to krok w dobrą stronę i zupełnie niepotrzebne są te polityczne spięcia. Blisko dwa tysiące samorządów ma zadłużenie sięgające 30 procent ich dochodów. Kilkaset ma dług w wysokości 40 - 50 proc. dochodów, a 42 osiągnęło około 60-procentowy dług. A to już jest poważny problem. Właśnie z myślą o takich sytuacjach należy zmienić ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych. W nowych zapisach nie ma nic złego i nie rozumiem dlaczego PO i PSL protestują. Przecież tu chodzi o wzmocnienie nadzoru nad wydatkami samorządów, a zwłaszcza nad tzw. mechanizmami dłużnymi - kredytami, pożyczkami, emitowaniem obligacji. Tak wygenerowany dług wlicza się w dług publiczny, a ten dotyczy nas wszystkich. Co do wprowadzanego do zadań RIO kryterium oceny celowości, to nie jest to sprawa polityczna. Chodzi właśnie o lepsze nadzorowanie wydatków samorządów. Można sobie wyobrazić sytuację, że jakiś wójt, w sposób w pełni zgodny z prawem, wykupuje 20 hektarów ziemi i w ten sposób zamraża połowę rocznego budżetu gminy, bo nie wie jak spożytkować ten grunt. RIO otrzyma narzędzia do reagowania właśnie w takich wypadkach. Do tej pory RIO oceniało wydatki samorządów pod kątem ich legalności. Izbę interesował tylko rachunek matematyczny. Teraz to się zmieni.Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy samorządy sięgają po środki unijne. Wielu z nich jednak nie może tego zrobić, bo ich nie stać na dołożenie do inwestycji tzw. wkładu własnego. A nie stać ich poprzez nadmierne zadłużenie.Dlatego uważam też, że przyjęte, głosami PSL i PO, przez  sejmik województwa lubelskiego stanowisko jest niepotrzebne.
Rząd zmienia zasady funkcjonowania regionalnych izb obrachunkowych. Jedni mówią o zamachu na samorządy, drudzy o lepszej kontroli nad ich wydatkami. Czy to krok w dobrą stronę? TAK - Marek Wojciechowski, radny wojewódzki PiS, przewodniczący komisji rewizyjnejOczywiście, że to krok w dobrą stronę i zupełnie niepotrzebne są te polityczne spięcia. Blisko dwa tysiące samorządów ma zadłużenie sięgające 30 procent ich dochodów. Kilkaset ma dług w wysokości 40 - 50 proc. dochodów, a 42 osiągnęło około 60-procentowy dług. A to już jest poważny problem. Właśnie z myślą o takich sytuacjach należy zmienić ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych. W nowych zapisach nie ma nic złego i nie rozumiem dlaczego PO i PSL protestują. Przecież tu chodzi o wzmocnienie nadzoru nad wydatkami samorządów, a zwłaszcza nad tzw. mechanizmami dłużnymi - kredytami, pożyczkami, emitowaniem obligacji. Tak wygenerowany dług wlicza się w dług publiczny, a ten dotyczy nas wszystkich. Co do wprowadzanego do zadań RIO kryterium oceny celowości, to nie jest to sprawa polityczna. Chodzi właśnie o lepsze nadzorowanie wydatków samorządów. Można sobie wyobrazić sytuację, że jakiś wójt, w sposób w pełni zgodny z prawem, wykupuje 20 hektarów ziemi i w ten sposób zamraża połowę rocznego budżetu gminy, bo nie wie jak spożytkować ten grunt. RIO otrzyma narzędzia do reagowania właśnie w takich wypadkach. Do tej pory RIO oceniało wydatki samorządów pod kątem ich legalności. Izbę interesował tylko rachunek matematyczny. Teraz to się zmieni.Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy samorządy sięgają po środki unijne. Wielu z nich jednak nie może tego zrobić, bo ich nie stać na dołożenie do inwestycji tzw. wkładu własnego. A nie stać ich poprzez nadmierne zadłużenie.Dlatego uważam też, że przyjęte, głosami PSL i PO, przez sejmik województwa lubelskiego stanowisko jest niepotrzebne.
Możliwość odwołania wójta i nowe zasady oceniania wydatków samorządów. To najważniejsze zmiany w nowej ustawie o RIO.

Ustawę przyjął już Sejm i teraz pracuje nad nią Senat. Mowa o nowym prawie, które fundamentalnie zmienia regionalne izby obrachunkowe.

Wyjaśnijmy, że RIO działają w każdym województwie. Są one swoistymi strażnikami publicznych pieniędzy. Oceniają projekty budżetów samorządów, opiniują ich wykonanie i właściwie sprawdzają każdy wydatek pod kątem prawnym. Jeśli RIO ma jakieś wątpliwości, to samorząd musi wycofać się z takich wydatków lub poprawić stosowne uchwały.

W nowej ustawie przygotowanej przez PiS jest kilka zasadniczych zmian dotyczących RIO.

Po pierwsze, prezesi RIO (są w każdym województwie) nie będą już wybierani w konkursach, ale powoływani przez premiera.
Po drugie, eksperci z RIO otrzymają nowe kryterium oceny wydatków samorządowych. Do tej pory do sprawy podchodzili technicznie, badając uchwały samorządów pod kątem zgodności z prawem. Po zmianach mogą też przyglądać się „zasadności” wydatków.

Na dobrą sprawę nie wiadomo, jak to ma funkcjonować i czy na podstawie tego kryterium RIO będzie mogło np. unieważnić uchwałę o budowie basenu, bo uzna, że w gminie bardziej potrzebny jest remont drogi?

Po trzecie, dziś RIO może wnioskować o wprowadzenie w samorządzie zarządu komisarycznego, ale to nie usuwa lokalnych włodarzy ze stanowisk, bo mają możliwość bronić się w sądzie nadal będąc wójtami, burmistrzami czy prezydentami miast. W nowej ustawie jest zapis, że premier może nadać wnioskowi RIO rygor natychmiastowej wykonalności. A to oznacza ekspresowe odwołanie np. wójta.

W czwartek sejmikowa koalicja PSL-PO przyjęła krytyczne stanowisko wobec zmian w RIO.

**"Mistrzowie kibicowania". Szwedzi przeszli przez Lublin (ZDJĘCIA, WIDEO)
Podniebny spacer po dzielnicy Rury (ZDJĘCIA Z DRONA)
“Chęć na Pięć”: 636 biegaczy dotarło do mety na Czechowie (ZDJĘCIA)
Pikieta w obronie Puszczy Białowieskiej. Chcą lasu, a nie fabryki desek (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski