Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religijność w woj. lubelskim. W święta tłumy, potem kościelne ławy świecą pustkami

Piotr Nowak
Piotr Jaruga
Koszyczki ze święconką i tłumy w kościołach. Tak wygląda Wielkanoc w lubelskich świątyniach. - Kilka dni później ławki na mszach świecą pustkami - mówią księża. W statystykach nasz region wciąż uchodzi jednak z jeden z najbardziej religijnych w kraju.

- Tradycja w wielu przypadkach bierze górę. Na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę przychodzą tłumy. W inne dni większości z tych ludzi w kościele nie ma - ubolewa ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja.

Ale statystyki są optymistyczne dla Kościoła w naszym regionie. - W woj. lubelskim osoby bardzo i średnio zaangażowane religijne stanowią 45 proc. mieszkańców. Daje nam to drugie miejsce w Polsce po woj. podkarpackim - informuje Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Udział w mszach świętych i nabożeństwach raz w tygodniu lub częściej deklaruje 59 proc. lublinian, podczas gdy ogólnopolska średnia wynosi 49 proc. Niespełna 60 proc. mieszkańców przyznaje, że modli się prawie codziennie lub częściej. Statystyki dla całego kraju są dużo niższe i wynoszą 40 proc. Katolicy stanowią ponad 90 proc. mieszkańców regionu - wynika z danych GUS za 2015 rok.

- Statystyki jednoznacznie pokazują, że Kościół katolicki jest religią dominującą - przyznaje dr hab. Michał Wyrostkiewicz, ekspert do spraw relacji społecznych z KUL. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w archidiecezji lubelskiej mieszka 1,059 mln katolików. W latach 2014 - 2015 wzrósł odsetek uczestników nabożeństw i liczba osób przystępujących do eucharystii.

Czy to przekłada się na jakość wiary? - W wielu przypadkach wiara przyjmowana jest z tradycją. Jest elementem folkloru, a nie refleksji. To sprawia, że często jest powierzchowna - uważa Wyrostkiewicz. - Tradycja jest ważna, ale nie najważniejsza. Najważniejszy jest świadomy wybór Jezusa Chrystusa - podkreśla ks. Kawałko.

Do wiary i głębokiej wiary przyznaje się 90 proc. mieszkańców naszego województwa. Pod tym względem wyprzedza nas jedynie Podkarpacie. Na drugim biegunie są woj. zachodniopomorskie i dolnośląskie, gdzie wiarę deklaruje około 70 proc. ankietowanych. - W dużych miastach, gdzie tempo życia jest większe, gdy mieszkańcy mają do wyboru odpoczynek i wyjście do kościoła, przeważnie wybierają „święty spokój” - dodaje ekspert.

Co zrobić, żeby to zmienić?

- Kościół musi się stać wspólnotą wspólnot - przekonuje ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny, gdzie świeccy zrzeszyli się w 25 wspólnot. Powstały m.in.: grupa singli, wdów, wdowców i wspólnota, która odwiedza chorych i samotnych. - Trzeba wyjść z Ewangelią do ludzi, żeby połączyć wiarę z życiem. I to nie tylko od święta - wskazuje duchowny.

Lublin Tattoo Days 2017. Tłumy na międzynarodowym festiwalu tatuażu (ZDJĘCIA, WIDEO)
"It is framed". Czołówka street artu w Brain Damage Gallery (ZDJĘCIA)
Czwarta Dycha do Maratonu z rekordową frekwencją (ZDJĘCIA)
Prace archeologiczne w sercu Lublina (ZDJĘCIA Z DRONA)
Nowa rzeczniczka MON to pochodząca z Janowa Lubelskiego Anna Pęzioł-Wójtowicz (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski