Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Lubartowskiej. Zmiany zaczną się od trzech kamienic

Małgorzata Szlachetka
Kamienica Lubartowska 30 /30a/ Ciasna 2 czeka na remont. Jej właścicielem jest gmina Lublin
Kamienica Lubartowska 30 /30a/ Ciasna 2 czeka na remont. Jej właścicielem jest gmina Lublin Anna Kurkiewicz
Swoją szansę dostały kamienice, których właścicielem jest gmina Lublin. Na razie powstanie plan ich remontów. Prace budowlane mogą ruszyć w ciągu trzech lat, o ile znajdą się na nie pieniądze.

To już kolejna odsłona projektu „Modelowa Rewitalizacja Lublina”, na który Urząd Miasta Lublin dostał rządową dotację wysokości 1,2 mln zł.

Wcześniej ankieterzy odwiedzali mieszkańców m.in. ul. Lubartowskiej i pytali, czy w tej okolicy jest bezpiecznie. Efekt? 26,4 proc. badanych (spośród 300 osób) stwierdziło, że na Podzamczu „zagrożeń jest ani mało, ani dużo”, a 47,3 proc. uznało, że „raczej mało lub bardzo mało/wcale”.

- Okazało się, że najmniej bezpiecznie czują się ci, którzy mieszkają w tej okolicy mniej niż 3 lata - mówiła rok temu na łamach „Kuriera” Monika Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych Urzędu Miasta Lublin. Potem były inne „miękkie” projekty, raporty i analizy oraz warsztaty dla mieszkańców.

Najpierw plan, potem remont

Teraz przyszedł czas na stworzenie planu remontu trzech, wybranych kamienic, których właścicielem jest gmina Lublin (tylko przy Lubartowskiej jest 13 takich budynków).

Wybór urzędników padł na Probostwo 3, Lubartowską 49 oraz kamienicę o potrójnym adresie: Lubartowska 30 /30a/ Ciasna 2.

Miasto wybrało już firmę, która przygotuje projekty remontów dla Probostwa 3 i Lubartowskiej 30. Obie części przetargu wygrało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Lublinie.

- Ponownie szukamy wykonawcy projektu dla ulicy Lubartowskiej 49, bo wcześniej jedną z ofert odrzuciliśmy z powodu błędów formalnych, a kwota proponowana przez drugą firmę była dla nas zbyt wysoka - informuje dyrektor Monika Kłos z UM Lublin.

Zwycięzca konkursu ofert będzie miał czas do 29 czerwca na wywiązanie się ze swojego zadania. Nie oznacza to jednak, że remont ruszy od razu po tej dacie.

- W przypadku wszystkich trzech kamienic autor dokumentacji remontowej będzie miał nadzory nad remontami, ale założyliśmy, że prace zaczną się w ciągu trzech lat, o ile znajdziemy pieniądze na ten cel - zastrzega dyrektor Kłos.

Chodzi tu o generalne remonty, obejmujące m.in. dachy, klatki schodowe, czy wymianę stropów na ognioodporne.

Po katastrofie budowlanej

Na razie nie ma decyzji, czy zostanie odbudowana kamienica przy Lubartowskiej 45, która runęła w maju ub. r. Po katastrofie budowlanej sprawdzono stan 92 budynków.

- Po kontroli dokonano m.in. wzmocnienia ściany w budynku Lubartowska 49, od strony podwórka - mówi Łukasz Bilik, rzecznik ZNK w Lublinie.

Zobacz też: Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Romualda Traugutta w Ciechocinku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski