Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Kościuk: Każdy kto choć raz przyjechał do Krasnegostawu lubi tu wracać

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
- Każdy miłośnik piwa wie, że Krasnystaw to jedyne miejsce w kraju gdzie można posmakować piwa w różnych wydaniach i różnych odsłonach - mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.
- Każdy miłośnik piwa wie, że Krasnystaw to jedyne miejsce w kraju gdzie można posmakować piwa w różnych wydaniach i różnych odsłonach - mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu. Marek Madej
- Każdy miłośnik piwa wie, że Krasnystaw to jedyne miejsce w kraju gdzie można posmakować piwa w różnych wydaniach i różnych odsłonach. „Chmielaki Krasnostawskie” to jednak nie tylko festiwal chmielarstwa, ale też liczące się w kraju wydarzenie kulturalne i rodzinne święto - podkreśla w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.

Lubi pan piwo?

Uczciwie przyznam, że nie jestem wielkim koneserem piwa, ale jak każdy mężczyzna szklaneczkę tego jakże szlachetnego, złotego trunku z przyjemnością wypiję.

A w tej szklaneczce to lepiej, żeby znalazł się jakiś klasyk, piwo jasne, ciemne, a może pszeniczne?

Zdecydowanie do gustu przypadły mi pilznery i lagery. Choć przyznam, że jeszcze kilka lat temu białe piwa, były tymi smakami, które mnie pociągały.

Pytam, bo nie lubić piwa w Krasnymstawie to chyba grzech.

To prawda, ale piwo ma tyle różnych odsłon, że aby je wszystkie rozpoznać to trzeba było mieć mocną głowę i dużo czasu. Tymczasem pracując w urzędzie i będąc włodarzem miasta muszę mieć świeży i otwarty umysł, a wiadomo, że piwo jest napojem, które może wywoływać różne euforie. Niekoniecznie te, których byśmy oczekiwali.

Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z Krasnymstawem to „Chmielaki”. Święto, do którego przygotowania są już na ostatniej prostej. Wszystko dopięte na ostatni guzik?

Przed nami 52. edycja Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Przygotowania do niego zaczęły się tuż po zakończeniu poprzedniej edycji. Przez cały rok analizujemy to, co się wydarzyło w poprzedniej edycji i przygotowujemy się do następnej. Robimy to po to, aby kolejne „Chmielaki” były coraz lepsze i żebyśmy zapewnili gościom, którzy do nas przyjadą szereg różnych atrakcji. Ten proces wymaga długich rozmów, negocjacji, ale też poświęcenia. Wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom uczestników tej imprezy. A są nimi zarówno mieszkańcy Krasnegostawu i okolic, jak i coraz liczniejsze grupy turystów, zarówno z kraju jak i z zagranicy, którzy są miłośnikami i znawcami piwa oraz dobrej zabawy. „Chmielaki Krasnostawskie” to licząca ponad pół wieku impreza, która ma swoją markę oraz niepowtarzalny klimat i smak.

W tym roku tych atrakcji też nie zabraknie.

Myślę, że dla wszystkich, którzy przyjadą do Krasnegostawu na pewno znajdzie się coś interesującego. Jak co roku, przygotowaliśmy mnóstwo imprez towarzyszących, począwszy od Chmielotów, które przyciągają do Krasnegostawu ponad stu paralotniarzy i stają się znakiem rozpoznawczym naszych „Chmielaków”, czy XII Półmaraton Chmielakowy. Podczas naszej imprezy odbędzie się też zaliczany do największych w Polsce Kiermasz Twórczości Ludowej. To impreza, na której będzie można podziwiać prace rękodzielników z całego kraju i kupić naprawdę wyjątkowe rzeczy.

Oczywiście „Chmielaki” to przede wszystkim piwo, więc będzie to, co nas wyróżnia, czyli jedyny w Polsce Konsumencki Konkurs Piw. W tym roku spodziewamy się obecności ponad 60 browarów, które wystawią do tego konkursu ponad 400 piw. Dziać się więc będzie naprawdę bardzo dużo.

A wszystko to będzie okraszone dobrą muzyką.

Przez trzy dni będziemy koncertować na dwóch scenach. Jedna usytuowana będzie w Rynku Miejskim, a druga przy Dworku Starościńskim. Dla młodych gości utworzona zostanie scena disco, przy której będzie się można bawić do późnych godzin nocnych. Mogę zapewnić, że całe miasto będzie się doskonale bawiło.

„Chmielaki Krasnostawskie” to impreza, której jest pan niemal równolatkiem. To oznacza, że miał pan okazję przez lata obserwować jak to święto się rozwija.

To prawda. Miałem tę przyjemność mieszkania i dorastania w otoczeniu tego wydarzenia. Kiedy byłem w przedszkolu, informacja o tym, że będą chmielaki, wiązała się przede wszystkim z tym, że będą słodycze, cytrusy, które na co dzień nie były dostępne.

Proszę też pamiętać, że były to też czasy, kiedy dostęp do piwa nie był tak powszechny jak dzisiaj. Dlatego możliwość wypicia złocistego napoju, spróbowania produktów na co dzień niedostępnych powodowała, że „Chmielaki” były wielkim świętem dla mieszkańców. Natomiast od 1977 roku stały się świętem ogólnopolskim. Od tamtej pory obowiązuje też oficjalna

nazwa tej imprezy, czyli Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów – Chmielaki Krasnostawskie.

A skąd właściwie pomysł by tu właśnie, w Krasnymstawie organizować dożynki chmielowe?

Geneza „Chmielaków” wiąże się z tym, że mieliśmy bardzo dobrą ziemię i klimat sprzyjający uprawie chmielu. Natomiast w samym Krasnymstawie odbywały się ogólnopolskie sesje chmielarskie, na których spotykali się plantatorzy z całego kraju. To tutaj zapadały decyzje dotyczące tego, jakie będą ceny chmielu, jakie uprawy należy w danym okresie przygotowywać, czy też tego jakie środki ochrony roślin stosować.

Natomiast sam pomysł zorganizowania w Krasnymstawie jakiegoś święta narodził się w 1970 roku. Czasy były takie, że każde miasto, każda gmina chciały mieć swoje święto, więc podobnie było u nas.

Podobno na początku myślano o święcie ziemniaka?

Były takie pomysły, ale upadły, kiedy okazało się, że takie święto organizowane jest w Mońkach pod Białymstokiem. Ostatecznie uznano, że skoro ówczesny powiat krasnostawski należy do największych producentów chmielu w kraju, należy tu zorganizować święto chmielarzy. Pomysł się spodobał i władze miasta postanowiły, że Krasnystaw będzie niekoronowaną stolicą polskiego chmielarstwa. I tak się stało. W 1971 roku odbyły się pierwsze „Chmielaki Krasnostawskie”. Wtedy były to jeszcze lokalne dożynki chmielowe, których nieodzownym elementem było piwo. Jednak z biegiem lat to cykliczne święto ewoluowało, stając się największą imprezą piwną w Polsce gromadzącą chmielarzy, browarników oraz dziesiątki tysięcy miłośników złotego trunku.

Od tamtego czasu chmielu i piwie mówi się w Krasnymstawie w sposób poważny i naukowy.

Do Krasnegostawu przyjeżdżają prelegenci z całego kraju, w tym m.in. pracownicy wyższych uczelni, którzy przekazując wiedzę popartą dowodami naukowymi pokazują, jak można poprawić uprawę chmielu i jego walory smakowe. Poza tym pamiętajmy o tym, że chmiel to nie jest produkt, który trafia wyłącznie do piwowarstwa. On ma szerokie spektrum zastosowania także w przemyśle kosmetycznym. To sprawia, że oczekiwania wobec jakości chmielu są naprawdę wysokie, więc potrzeba doskonalenia wiedzy w tym zakresie jest ogromna.

„Chmielaki” to dzisiaj coś więcej niż festiwal piwa.

To prawda. „Chmielaki” to rzeczywiście wielkie święto chmielarstwa, piwowarstwa, podczas którego już od dekady nastawiamy się na obecność piw kraftowych, rzemieślniczych, produkowanych przez browary hotelarskie czy restauracyjne. „Chmielaki” to wydarzenie, podczas którego przyznawane są medale za najlepsze piwa w Polsce. Szczycą się nimi zarówno małe browary, jak i największe piwne giganty należące do międzynarodowych koncernów. Poza tym, każdy miłośnik tego trunku wie, że to jest jedyne miejsce w kraju, gdzie może posmakować piwa w różnych wydaniach i różnych odsłonach z Polski i zagranicy. Drugiego takiego miejsca w kraju nie ma, a być może nawet i w Europie.

Krasnystaw będzie więc pachniał chmielem przez trzy dni od 18 do 20 sierpnia.

Dokładnie tak. Krasnystaw będzie otoczony aromatem chmielu, piwa, ale także waty cukrowej, czy grilla. Ale pamiętajmy też to tym, że „Chmielaki” to też duże wydarzenie kulturalne, przyciągające wielu znanych artystów. Co roku staramy się tak skomponować to wydarzenie, żeby wszystkie zmysły były pobudzone.

Od lat można w Krasnymstawie usłyszeć pierwszą ligę polskiej sceny muzycznej. W tym roku będzie podobnie?

Zależy nam na tym, by artyści, którzy przyjadą do Krasnegostawu, byli z czołówki list przebojów i zaprezentowali na żywo naszej publiczności swoje najlepsze utwory.

Mimo, że piwo leje się strumieniami, to „Chmielaki” są niezwykle rodzinnym świętem. Jak udało się stworzyć taką imprezę?

Przez lata dążyliśmy do tego, żeby „Chmielaki” kojarzyły się z miejscem, w którym całe rodziny mogą spędzić ciekawie czas. Dlatego w każdej kolejnej edycji przygotowujemy wydarzenia i imprezy towarzyszące skierowane dla różnych odbiorców i grup wiekowych, także dedykowane specjalnie dla najmłodszych, jak np. wesołe miasteczko.

Każdy kto choć raz przyjechał do Krasnegostawu lubi tu wracać. Wprawdzie „Chmielaki” trwają trzy dni, to jednak zostawiają w pamięci uczestników trwały ślad. Pomimo swojej nazwy „Chmielaki”, to święto, które daje możliwość relaksu, wypoczynku i chwili wytchnienia dla całych rodzin.

I zostało to docenione.

Tak, „Chmielaki Krasnostawskie” należą do bardzo bezpiecznych imprez, czego dowodem jest przyznana w 2015 roku przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie nagroda „Bezpieczna impreza”.

Tych nagród zresztą było więcej.

To prawda. W 2013 roku, dzięki głosom internautów „Chmielaki Krasnostawskie” zostały wybrane „Najlepszym produktem turystycznym Polski” w konkursie organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną, a rok później otrzymały tytuł „Wydarzenia kulturalnego województwa lubelskiego”. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” zwyciężyło również w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2022 organizowanym przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

Na przestrzeni ponad pół wieku „Chmielaki” z lokalnego wydarzenia urosły do ogólnokrajowej imprezy, wykraczającej poza branżowe święto. Krasnystaw zmieniał się wraz z „Chmielakami”?

Oczywiście. Historia „Chmielaków” jest długa i bywała burzliwa, ale też samo miasto w czasie tych ponad pięciu dekad tego święta także się zmieniało. Jak choćby płyta Rynku, na której rozmawiamy, a która jest centrum tego wydarzenia, przeszła kilkanaście lat temu głęboką transformację. Natomiast nie zmienia się jedno: w czasie „Chmielaków” Rynek w Krasnymstawie tętni życiem.

Czy wyobraża sobie pan by „Chmielaków” w Krasnymstawie mogłoby nie być?

Absolutnie nie! Przez te wszystkie lata, kiedy kontynuujemy tradycję chmielarską i piwowarską w Krasnymstawie, mamy świadomość, że jest to wydarzenie rozpoznawalne w całej Polsce i kojarzone z Krasnymstawem. Dlatego nie pozwolimy na to, by ta tradycja upadła. Myślę też, że sami mieszkańcy byliby zawiedzeni, gdyby „Chmielaków” zabrakło i ktokolwiek chciał to zmienić. Krasnystaw to „Chmielaki”. I niech tak zostanie.

PROGRAM CHMIELAKÓW KRASNOSTAWSKICH 2023

I dzień - 18 sierpnia

17:00 Scena Rynek

  • Justyna Wysocka
  • Martyna Błaziak
  • Aleksandra Kazimierczuk
  • Aleksandra Kozyrska
  • Kinga Miszczak
  • Klaudia Żuk

17:30 Scena Rynek
Odszpuntowanie beczki z Chmielakowym piwem

18:00 Scena Dworek
MadStone /Chmiel Rock/

19:00 Scena Rynek
Poparzeni Kawą Trzy

19:30 Scena Dworek
Rokker /Chmiel Rock/

21:00 Scena Rynek
Fisz Emade Tworzywo

21:00 Scena Dworek
AlcoholicA /Chmiel Rock/

23:00 - 01:00 Scena Rynek
DJ Eprom

II dzień - 19 sierpnia

14:00 Scena Dworek
Przegląd Kapel Podwórkowych

  • Kapela „Swojacy” z Kraśnika
  • Górnicza Kapela Podwórkowa „Karbon” z Puchaczowa
  • Kapela „Wygibusy” z Biłgoraja
  • Kapela „Uroczysko” z Krasnegostawu

16:00 Scena Rynek
Iga

17:00 Scena Rynek
Gree

17:00 Scena Dworek
Rozstrzygnięcie Turnieju Poetyckiego o „Chmielakowy Antałek”

19:00 Scena Rynek
Blenders

19:00 Scena Dworek
Miejska Orkiestra Dęta z Brzeska

21:00 Scena Rynek
Myslovitz

21:00 Scena Dworek
Michał Barański /Jazz z pianką/

23:00 - 01:00 Scena Rynek
DJ Praktyczna Pani

III dzień - 20 sierpnia

12:00 Scena Dworek
Część obrzędowa

14:00 Scena Dworek
Koncert „Chmielokalnie”

  • Jesienne Promyki
  • Aktywny Senior
  • Zespół „Biesiada”
  • Zespół „Srebrzysty wrzos”
  • Zespół „Krajka”
  • Zespół „Amicus”
  • Maja Szostak
  • Cezary Bojankowski
  • Kapela Wujka Romana
  • Kapela „Uroczysko”
  • Zespół +60-80

15:00 Scena Rynek
Wręczenie medali w Konsumenckim Konkursie Piw

17:00 Scena Rynek
Goya

18:30 Scena Rynek
Kasia Cerekwicka

20:30 - 22:00 Scena Rynek
Dawid Kwiatkowski

20:30 - 22:00 Scena Dworek
Janusz Prusinowski Kompania

Wydarzenia organizowane w dniach 18.08-20.08 na placu cyrkowym (ul. Rzeczna)

Wesołe Miasteczko
Strefa Disco – Miły Pan, Topky, Malibu, Stojan, DJ SzejQ, DJ Młodziak

Imprezy towarzyszące

  • 16-19.08 – Konsumencki Konkurs Piw (Krasnostawski Dom Kultury)
  • 18-20.08 – Chmieloty – XIII Ogólnopolski Piknik Paralotniowy (Boiska przy ul. Sikorskiego)
  • 18-20.08 – Strefa Orlen (parking przy rondzie Jezuickim)
  • 18.08 – Wawel Truck (ul. Okrzei)
  • 19-20.08 – Mobilny Świat Rozrywki Totalizatora Sportowego (ul. Okrzei)
  • 19-20.08 – Kiermasz Sztuki Ludowej (Strefa Dworek)
  • 19.08 – XII Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza (Stadion Miejski)
  • 19.08 – Wycieczka z Pianką
  • 20.08 – Chmielakowy Zlot Weteranów Szos (ul. Okrzei)
  • 20.08 – 10:00 – Msza Święta w intencji Chmielarzy, Piwowarów i Browarników (Kościół pw. Św. Franciszka Ksawerego)
  • 20.08 – 11:15 – Korowód Chmielakowy – (Kościół – Dworek)
  • 20.08 – 13:30 – Ogólnopolska Sesja Chmielarska (Krasnostawski Dom Kultury)

UWAGA NA ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

W czasie trwania Chmielaków Krasnostawskich 2023 nastąpią znaczne zmiany w organizacji ruchu na terenie Krasnegostawu.

Od 15 sierpnia wyłączona z ruchu zostanie pierzeja południowa Placu 3-go Maja (przy Ratuszu) oraz ul. Piłsudskiego na odcinku od ul. Kościelnej do Placu 3-go Maja. Związane z tym utrudnienia potrwają do 21 sierpnia do godz. 15

17 sierpnia (czwartek) od godz. 18 do 21 sierpnia do godz. 7 wyłączone z ruchu zostaną pozostałe pierzeje Placu 3-go Maja – wschodnia, zachodnia i północna, jednokierunkowy odcinek ulicy Kościuszki (pomiędzy ulicą Czystą a Placem 3-go Maja), ul. Żurka na odcinku od ul. Browarnej do Placu 3-go Maja, ul. Poniatowskiego na odcinku od ul. Czystej do Placu 3-go Maja.

18 sierpnia (piątek) od godz. 7 do 21 sierpnia (poniedziałek) do godz. 7 wyłączone z ruchu będą:

  • ulica Okrzei na odcinku od wjazdu do sklepu Stokrotka do ulicy PCK
  • ulica PCK na odcinku od sklepu Biedronka do ulicy Okrzei
  • ulica Podwale w całości
  • ulica Poniatowskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Czystą do Placu 3-go Maja
  • ulica Kościuszki na odcinku od ulicy Czystej do Placu 3-go Maja
  • ulica Mostowa na odcinku od ulicy Zamkowej do Placu 3-go Maja
  • Plac 3-go Maja w całości
  • ulica Kościelna w całości
  • ulica Matysiaka w całości
  • ulica Pocztowa w całości
  • ulica Oleszczyńskiego w całości
  • ulica Sikorskiego od ul. Konopnickiej do ul. Piłsudskiego
  • ulica Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Konopnickiej do Placu 3-go Maja

Ponadto:
ul. Sikorskiego od wjazdu na teren Chmielotów – będzie jednokierunkowa w stronę centrum miasta
ul. Konopnicka – będzie jednokierunkowa w stronę ul. Piłsudskiego

Dla gości chmielakowych przewidziano dodatkowe miejsca parkingowe:

  • ul. Lwowska – przy Szkole Podstawowej Nr 5
  • ul. Lwowska – przy stacji PKP
  • ul. Zaułek Nadrzeczny
  • przy ul. Grobla
  • ul. Sobieskiego – przy Stadionie
  • ul. Sobieskiego – przy Starostwie Powiatowym
  • ul. Piłsudskiego – przy Szkole Podstawowej Nr 4
  • ul. Konopnickiej – za tzw. LOK-iem
  • ul. Kościuszki – targowisko
  • przy ul. Cichej
  • ul. Poniatowskiego – przy Szkole Podstawowej Nr 1
  • ul. Poniatowskiego – parking płatny przy sklepie LIDL
  • ul. Rybia – pole namiotowe
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski