Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica likwidacji obozu na Majdanku. Marsz szlakiem ostatniego transportu i spotkanie z Ocalałymi

Piotr Nowak
Piotr Nowak
MDRON.PL
Blisko 75 lat temu ostatni transport więźniów opuścił teren niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Ich śladem wyruszą uczestnicy sobotniego marszu.

- Uczestnicy pokonają trasę, którą 75 lat temu przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku. Będzie ona wiodła z Majdanka do Krężnicy Jarej - zapowiada Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Marsz wyruszy w sobotę o godz. 9 z parkingu przed wejściem na teren byłego obozu na wysokości ul. Tetmajera i przejdzie ulicami: Drogą Męczenników Majdanka, Elektryczną, Garbarską, Kunickiego, Pocztową przez pl. Dworcowy do ulicy Krochmalnej i Janowskiej. Dalej uczestnicy przejdą przez Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Trasa o długości 17 kilometrów zakończy się tuż przed Strzeszkowicami, w miejscu katastrofy kolejowej z 22 lipca 1944 r. Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem mailowym [email protected].

- Po drodze przewidzianych jest kilka przystanków w ważnych, historycznych miejscach związanych z transportem. Wydarzenia tamtego dnia uczestnicy poznają m.in. dzięki relacjom byłego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego - mówi Stanek.

Od 20 do 22 lipca 2019 r. muzeum organizuje Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – „Pokolenia”. Wezmą w nim udział bliscy osadzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku z całej Polski. - Międzypokoleniowe spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń osobistych, wspominania tych, którzy odeszli, ale też wysłuchania relacji ostatnich Ocalałych - przypomina Stanek.

Ostatni dzień zjazdu obejmie uroczystości poświęcone 75. rocznicy likwidacji KL Lublin. W poniedziałek o godz. 12.30 uczestnicy ceremonii przemaszerują sprzed Pomnika-Bramy pod Mauzoleum. Tam przewidziane są wystąpienia byłych więźniów, ich rodzin, przedstawicieli rządu i muzeum, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie wieńców i kwiatów.
KL Lublin funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r.

Państwowe Muzeum na Majdanku. Były niemiecki, nazistowski ob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski